Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Nie wystarczy być zajętym. (Mrówki też są zajęte.) Musimy zadać sobie pytanie, czym właściwie się zajmujemy.

Henry David Thoreau

Jeśli nie robisz tego, co powinieneś, nigdy nie dotrzesz tam, gdzie trzeba

Jaki jest pożytek z biegnięcia, jeśli nie jesteś na właściwej drodze?

Przysłowie niemieckie

W życiu nie chodzi o to, aby pracować i być zajętym, ale o to, aby robić to, co trzeba. Dopóki nie zrozumiesz, co na danym etapie twojego życia jest kluczowe, twoja praca będzie najprawdopodobniej bez sensu. Tu nie chodzi o to, aby biec, ale o to, aby biec tam, gdzie trzeba.

Prowadzisz reaktywny, czy proaktywny styl życia?

Wielu ludzi nie zadaje sobie trudu, aby co jakiś czas zatrzymać się i zastanowić czym w danym momencie powinien się zajmować? Żyją z rozpędu, unoszeni przez rzeczywistość, miotani przez rzeczy pilne i rozmaitego rodzaju bodźce. W wyniku tego ich życie najczęściej jest rezultatem różnych przypadkowych zdarzeń i impulsów, i nie jest tym, czym mogłoby być. Ale wcale tak nie trzeba żyć – można prowadzić proaktywny styl życia, to znaczy:

 • regularnie zatrzymywać się dla ewaluacji i wyciągania lekcji ze swojego życia;
 • rozpoznawać swoją misję, wizję i cele w danym okresie życia;
 • poznawać Bożą wolę dla swojego życia;
 • odkrywać, na czym powinno się być obecnie skupionym;
 • podążać we właściwym kierunku.

Skupienie się na wypełnianiu Bożej woli

Pismo Święte zachęca nas, abyśmy wykorzystywali czas, a także byli rozsądni i rozumieli, jaka jest wola Pańska (Ef 5:16-17). Bóg ma swój zamysł dla różnych okresów naszego życia. Ważnym jest jednak, abyśmy nauczyli się rozpoznawać te okresy i dążyli do zrozumienia, na czym na danym etapie życia powinniśmy się skupić, aby jak najlepiej wykorzystać dany nam czas.

Życie z Bogiem jest jak książka, która składa się z kilkunastu rozdziałów. Każdy kolejny przedstawia następny etap, w którym inne rzeczy nabierają znaczenia i w którym trzeba zrozumieć, co jest ważne.

Klucze do sukcesu z poprzedniego etapu życia w nowym okresie mogą być kluczami do porażki; odpowiedzi, które dla siebie odkryłeś w poprzednim etapie życia, w nowym okresie mogą być zupełnie nieprzydatne; a podążanie starą ścieżką i trzymanie się poprzednich priorytetów (które kiedyś były właściwe) teraz może być drogą donikąd i na manowce.

Bożą wolę poznaje się stopniowo i progresywnie, Bóg prowadzi nas przez życie etapami nie odsłaniając przed nami od razu wszystkiego. Dlatego też potrzebujemy wypracować w sobie nawyk regularnego odkrywania i poznawania Jego woli dla swojego życia, szczególnie tej, odnoszącej się do etapu, na którym obecnie się znajdujemy.

Przyjmowanie na siebie odpowiedzialności

Dojrzałe życie polega na niesieniu odpowiedzialności za siebie, konkretne sprawy i ludzi. Ważnym jest, aby dążyć do zrozumienia swojej odpowiedzialności, a także rozumieć, że nasza odpowiedzialność w życiu ewoluuje i przeobraża się. Dlatego warto, co jakiś czas pochylić się nad następującymi trzema pytaniami:

 • Za co już nie jestem odpowiedzialny?
 • Za co nadal powinienem nieść odpowiedzialność?
 • Za co powinienem przyjąć odpowiedzialność?

Pytania pomocnicze:

glenn-carstens-peters-190592

 1. Czy zajmujesz się tym, czym powinieneś się zajmować? Czy rozumiesz czym obecnie powinieneś się zajmować? Czy jesteś na właściwej drodze?
 2. Co obecnie jest twoją odpowiedzialnością? (Za co i za kogo już nie musisz / nie powinieneś nieść odpowiedzialności? Za co i za kogo powinieneś w dalszym ciągu nieść odpowiedzialność? Za co i za kogo powinieneś obecnie przyjąć odpowiedzialność?)
 3. Czy to, co robisz, jest Bożą wolą dla ciebie? Czy wiesz, czego Bóg oczekuje od ciebie na tym etapie twojego życia?
 4. Jaka obecnie powinna być twoja misja, wizja i cele? Które szczyty górskie powinieneś zdobywać?

Photo credit: unsplash.com; Glenn Carstens-Peters

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *