Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Pytania, które pomogą ci lepiej zrozumieć swoje powołanie

sie 10, 2018 | rozwój duchowy, świadome życie, uczniostwo, zarządzanie sobą, życie chrześcijanina | 0 komentarzy

Co jakiś czas spotykam ludzi, którzy zadają mi pytanie: Jak mogę rozpoznać swoje powołanie? W tym krótkim wpisie przedstawiam 6 pytań, które mogą pomóc wyostrzyć  zrozumienie swojego powołania.

Zapraszam cię do zmierzenia się z tymi pytaniami.

Odkrycie swojego powołania jest odkryciem sensu swojego istnienia.

1. Co Bóg do ciebie mówi (lub powiedział) odnośnie twojego powołania?

Bóg przemawia i komunikuje się na wiele różnych sposobów. Prawdopodobnie tak też jest i w twoim przypadku. Być może Bóg już na wiele różnych sposobów próbował się z tobą komunikować. Jeśli tak, to warto zmierzyć się z pytaniem – co pragnie ci zakomunikować?

 • Co stara ci się powiedzieć Bóg?
 • Jak ci się wydaje, jakie powołanie dla twojego życia stara ci się objawić?

2. Co mówi do ciebie Biblia odnośnie twojego powołania?

Bóg przemawia do nas przez Biblię. Gdy człowiek zaczyna poznawać Boga, badać Pismo Święte i odkrywać Jego wolę, to wchodzi z Nim w dialog. Bóg ożywia poszczególne fragmenty Biblii, przemawiając przez tak zwane słowo rhema. Prócz tego odciska na sercu kilka fragmentów Biblii, które dla tego człowieka są szczególnie ważne, są jego życiowymi drogowskazami, zawiera się w nich Boże DNA jego powołania. Na podstawie tych kilku tekstów człowiek ten mógłby opracować biblijne motto dla swojego życia.

 • Które fragmenty Pisma Świętego są dla ciebie szczególnie ważne i powinny być dla ciebie życiowymi drogowskazami?
 • Co Bóg pragnie ci powiedzieć przez te fragmenty Pisma Świętego?
 • Jakie powinno być twoje życiowe motto?

3. Jaki jest twój potencjał? W jaki sposób może on pośrednio ukazywać na twoje powołanie?

Nie jesteś rezultatem przypadku, ale dziełem Boga. Powstałeś w zamyśle Bożym dla określonej drogi i wybranych przez Niego celów. Co więcej Bóg wyposażył cię w określony potencjał, który jest konieczny do pokonania przeznaczonej ci drogi i osiągnięcia celów, dla których jesteś wybrany. Pastor Max Lucado w jednej ze swoich książek pisze, że „Bóg spakował cię na drogę”. On jest dobrym rodzicem, który przygotowuje swoje dziecię do podróży życiowej poprzez wyposażenie go w to, czego potrzebuje. Odkryj więc, w co cię wyposażył (tzn. twój potencjał), a częściowo, pośrednio odkryjesz w ten sposób również drogę, którą powinieneś podążać i cele, które są twoim przeznaczeniem.

 • Co Bóg „spakował ci na drogę”? W co cię wyposażył? Jakim obdarzył cię potencjałem?
 • Jaką drogę, cele życiowe i powołanie sugeruje twój potencjał?

4. Co mówią inni odnośnie twoich możliwości, potencjału, powołania i przeznaczenia?

Otaczający cię ludzie z czasem są świadomi zarówno twoich możliwości, jak i ograniczeń; twoich silnych i słabych stron; twoich naturalnych predyspozycji i talentów, a także powołania. Oni widzą miejsca, do których pasujesz, jak i te, do których nie pasujesz. Ludzie komunikują nam zarówno to, w czym jesteśmy dobrzy, jak też to, w czym sobie nie radzimy i czego powinniśmy unikać. Jeśli pragniesz poznać swój potencjał, a także powołanie, to otwórz się na feedback i informacje zwrotne od mądrych, doświadczonych i dojrzałych ludzi. Co więcej, czasami proś takie osoby o informacje na swój temat, konstruktywną krytykę i ewaluację.

 • Co inni mówią na twój temat? Jakie na swój temat słyszysz komentarze, krytykę, pochwały? Jakie według nich są twoje predyspozycje, powołanie? Do jakiego miejsca pasujesz? Jaki spływa do ciebie feedback?
 • Z jakimi osobami możesz zrobić wywiad na temat swojego potencjału i powołania? Jakie pytania możesz im zadać? Kiedy konkretnie się z nimi spotkasz?

5. Co na temat twojego powołania mówi ci twoje serce? Jaka jest twoja pasja i jak może ukazywać na twoje powołanie?

Nasze serce jest zwodnicze i nie można mu w pełni ufać, niemniej jednak jest jednym z kanałów, poprzez które przemawia Bóg. Jeśli coś jest twoim prawdziwym powołaniem, to twoje serce będzie tego pragnąć. W głębi twojego serca są pokłady pasji, którą możesz odkryć, rozniecić i która może stać się paliwem potrzebnym do motywowania nas i zasilania w energię podczas realizowania naszego powołania. Więc jednym z kluczy do odkrywania naszego powołania jest zbadanie naszych pragnień. Ważnym jest, aby odkryć swoje najważniejsze i najszlachetniejsze pragnienia.

 • Jakie są twoje pragnienia? Które z nich są najważniejsze i najszlachetniejsze?
 • Jakie są twoje marzenia?
 • Jaka jest twoja pasja?
 • Co wzbudza twoje największe emocje?

6. Co cię boli i z czym nie możesz się zgodzić?

Innym ważnym sposobem, poprzez który często przemawia Bóg jest ból i niezadowolenie z powodu jakiejś rzeczy w społeczeństwie, czy też kościele, która nie jest taką, jaka powinna być i znacznie rozmija się z Bożym standardem. Pastor Bill Hybells nazywa to świętym niezadowoleniem.* Mowa tutaj jest o czymś, wobec czego nie możesz przejść obojętnie. Więc jeśli pragniesz głębiej zrozumieć swoje powołanie, odkryj co wywołuje twój ból i rodzi święte niezadowolenie.

 • Co cię boli i frustruje? Co powinno być zmienione?
 • Co wzbudza twoje „święte niezadowolenie”? Czego nie możesz znieść, co cię mierzi?
 • Wobec czego nie wolno ci przejść obojętnie?
 • Jaką zmianę możesz / powinieneś uczynić w społeczeństwie / kościele? Jak możesz do tej zmiany doprowadzić? Jak powinieneś w to działanie zaangażować swoje pieniądze, czas, energię i potencjał?

bryan-minear-316499-unsplash

Photo credit: unsplash.comBryan Minear

* Bill Hybells, Holy Discontent. Fueling the Fire That Ignites Personal Vision, Zondervan, 2007.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *