Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

7425a7fe4c256423f0c3f023789a99feKyle Idelman, w swojej książce Zasada AHA pisze na temat ważności  objawienia i konfrontowania się z prawdą. Przyrównuje on objawienie do „momentów AHA” i formuje zasadę:

Zasada AHA jest duchowym doświadczeniem, które niesie ze sobą nadprzyrodzoną zmianę. Zdefiniujemy słowo AHA bardziej konkretnie jako „błyskawiczne rozpoznanie, które prowadzi do momentu szczerości wywołującego trwałą zmianę”.

Uwielbiam doświadczać przebłysków AHA. Widzę je prawie co tydzień w moim kościele. Słucham ludzi, którzy mówią o duchowym przebudzeniu, jakiego doświadczyli. Jest  to moment, w którym nastąpiło piękne zderzenie. W samą porę ludzkie życie styka się z Bożym Słowem i mocą Ducha Świętego – i wszystko się zmienia. (…)

Mimo że przez lata słyszałem setki historii o Zasadzie AHA, moją ulubioną jest ta, którą sam Jezus opowiada w 15 rozdziale Ewangelii św. Łukasza. Potocznie zwana przypowieścią o synu marnotrawnym. Charles Dickens doskonale określił tę przypowieść jako „najlepszą kiedykolwiek opowiedzianą historią”. Ale mimo że to przypowieść, a nie prawdziwa historia, nie oznacza to, iż jest pozbawiona elementów realnego życia. W zasadzie nie ma możliwości, aby przeczytać ją i nie odnaleźć w niej siebie.(…)

Łukasza 15:11-24

Przez lata wysłuchałem setek, jeśli nie tysięcy historii o doświadczeniu AHA. Studiowałem liczne przypadki przemiany życia kluczowych postaci w Biblii. Zasada AHA zawsze konsekwentnie składa się z trzech elementów. Jeśli któregoś z nich brakuje, powoduje to zwarcie w dalszym procesie przemiany:

  1. Nagłe przebudzenie.
  2. Brutalna szczerość.
  3. Natychmiastowe działanie.

Jeśli mają miejsce przebudzenie i szczerość, ale nie ma działania, nie możemy mówić o Zasadzie AHA.

Jeśli jest przebudzenie i następuje działanie, ale przeoczona została szczerość, doświadczenie AHA będzie krótkoterminowe.

Ale kiedy Słowo Boże i Duch Święty połączy te składniki w jedno, doświadczamy w swoim życiu Zasady AHA – chwili danej od Boga, która wszystko zmienia.*

Zasada-AHA-Przebudzenie-Szczerosc-DzialaniePraktyczne zastosowanie

  • Jak rozumiesz „Zasadę AHA”?
  • Czy doświadczyłeś kiedyś zmiany dzięki „momentowi AHA”?
  • Czy w chwili obecnej potrzebujesz konfrontacji z prawdą?

Zachęcam do lektury książki.

* Kyle Idelman, Zasada AHA, Wydawnictwo Szaron, Ustroń, 2014, s.11,13,15.

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

Życiodajność

W naszym życiu są czynniki życiodajne, nieżyciodajne i te, które odbierają nam życie (tzn. są dla nas śmiercionośne). Po prostu jesteśmy jak rośliny, dla których pewne rzeczy przyczyniają się do rozkwitu, natomiast inne sprawiają, że usychamy i obumieramy.

O koniu, który się zabił

Ostatnio odwiedziłem zagranicą swojego znajomego. Któregoś wieczora opowiadał mi coś o swoim życiu. W czasie tej opowieści wspomniał o koniu, który się zabił. - Koń, który się zabił? – przerwałem mu zaintrygowany. – Jak koń może się zabić? Co ty opowiadasz? - Otóż był...

Zasada szacunku

To, co szanujesz będzie w twoim życiu wzrastało, a to, czym gardzisz będzie niszczało.

Moc szacunku

Szacunek ma kolosalne znaczenia w budowaniu udanego życia. Jest pewna zasada, którą moglibyśmy nazwać zasadą szacunku. Działa w taki sposób, że to, co w swoim życiu szanujesz będzie wzrastało, natomiast to, czym gardzisz, będzie niszczało.

Czy jesteś w ciągłym biegu, aby nadążyć i sprostać wszystkim oczekiwaniom?

Żyjemy w kulturze, która cały czas nas szturcha, popycha i krzyczy: „Działaj SZYBCIEJ!”, „Pracuj CIĘŻEJ!”, „Chciej WIĘCEJ!”, „Zanurzaj się GŁĘBIEJ!”, „Nie wolno ci się zatrzymywać, bo przegonią cię inni i wypadniesz z gry.” Jednak gdy czytamy Ewangelie to widzimy w...

Czy wywierasz pozytywny wpływ?

Najgorszym nieszczęściem mądrego człowieka jest brak możliwości wywierania wpływu. Herodot Ludzie mądrzy pragną wywierać wpływ. Nie wynika to z żądzy władzy, czy też z chęci zaspokojenia swoich własnych małostkowych ambicji, ale z realnej potrzeby, która jest w naszym...

Bóg nie zapomina

Niekiedy oczekiwanie na Bożą odpowiedź może być frustrujące, jednak na przestrzeni lat zdumiewającym dla mnie jest ciągłe odkrywanie, jak na wiele modlitw Bóg z czasem odpowiada.

Jak sobie radzić z trudnymi i toksycznymi osobami [włączając w to przełożonych]?

Nie pozwól, aby trudni i toksyczni ludzie złamali ciebie, a przez to twoje życie i przeznaczenie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *