Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

maj 24, 2022 | rozwój duchowy, rozwój osobisty, sposób myślenia, świadome życie, zarządzanie sobą

YouTube player

Człowiek zachowuje się zgodnie z tym, jak siebie postrzega. Z drugiej strony, trudno nam funkcjonować sprzecznie z naszym wewnętrznym obrazem tego kim jesteśmy, nawet jeśli ten obraz jest zupełnie nieprawdziwy.

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Havilah Cunnington w swojej książce: I Do Boundaries napisała:

Pomyśl o tym:

  • Jeśli postrzegam siebie jako przegraną, to często będę w swoim życiu przegrywać.
  • Jeśli postrzegam siebie jako ofiarę, to będę pozwalała innym ludziom wykorzystywać mnie i krzywdzić.
  • Jeśli postrzegam siebie jako osobę niekreatywną, to nigdy nie będę kreatywna.
  • Jeśli postrzegam siebie jako porażkę, to często będę ponosić porażki.
  • To jak siebie postrzegam będzie skutkowało tym, czego będę doświadczać. Kropka.[1]

Bardzo ważnym jest, aby to zrozumieć. Co jakiś czas spotykam niezadowolonych z życia ludzi, którzy utknęli i nie potrafią się odblokować. Czasami okazuje się, że powodem ku temu jest ich negatywne wyobrażenie o sobie. Postrzegają siebie w niewłaściwy sposób i ich wyobrażenie o sobie nie pozwala im wybudować udanego życia.

Niemożliwym jest, aby człowiek, który postrzega siebie negatywnie, mógł budować pozytywne i znaczące rzeczy. Jeśli jesteś orłem, ale żywisz przekonanie, że jesteś kurą, to będziesz żył z innymi kurami w kurniku, prowadząc życie kury. Trudno będzie ci jednak zrozumieć, dlaczego wszystko tak bardzo cię boli i dlaczego twoje życie jest aż tak bardzo niesatysfakcjonujące.

jonathan-kemper-XmSF9Wk8Cgo-unsplash

W takim wypadku, aby się odblokować i uwolnić swoje życie trzeba zmienić to, w jaki sposób człowiek postrzega samego siebie, to znaczy zacząć widzieć siebie inaczej, w pozytywnym świetle. Robi się to w taki sposób, że negatywny obraz zastępuje się jego przeciwieństwem. Na przykład:

  • Nie jestem popychadłem i ofiarą, ale człowiekiem szanowanym, który cieszy się satysfakcjonującymi relacjami.
  • Nie jestem pechowcem, ale szczęściarzem
  • Nie jestem nieudacznikiem, ale człowiekiem sukcesu.
  • Nie jestem leniwy, ale pracowity.
  • Nie jestem oszustem, ale człowiekiem uczciwym i prawym.
  • Nie jestem biedakiem, ale człowiekiem świetnie radzącym sobie finansowo.

Oczywiście, gdy mówię o tym ludziom, którzy zmagają się z niskim poczuciem wartości, czy też niewłaściwym obrazem samego siebie oburzają się i mówią:

– Ale ja tak nie mogę o sobie myśleć i mówić, bo to nieprawda. Prawda jest taka, że jestem… (Tutaj wstaw na przykład: popychadłem, ofiarą, pechowcem, nieudacznikiem, leniem, oszustem, biedakiem.)

W rzeczywistości, nawet jeśli wydaje ci się to nieprawdopodobnym, to jednak masz prawo wybrać, kim będziesz, a przez to jakie życie będziesz prowadził. To, jak o sobie myślisz i co o sobie mówisz tworzy twoje istnienie.

Możesz pozytywnie przemienić swoje życie poprzez to, że zmienisz swoje myślenie i mówienie o sobie.

Możesz wybrać inny obraz samego siebie i przez to zmienić swoje życie. Zachęcam cię, abyś starannie przeanalizował to, w jaki sposób postrzegasz samego siebie i wszelkie niewłaściwe obrazy zamienił ich pozytywnym przeciwieństwem.

Nie patrz na siebie w sposób negatywny, wyruguj też ze swojego wszelkie negatywne przekonania o sobie. Zacznij mówić o sobie w pozytywny sposób. Jeśli to uczynisz, to z czasem zmieni się całe twoje życie, ponieważ jest ono odzwierciedleniem tego, co o sobie myślisz, a także, co o sobie mówisz.

Klucz do udanego życia

Jeśli jesteś niezadowolony ze swojego życia i chciałbyś doświadczyć głębokiej i pozytywnej zmiany, to może powinieneś przebudować swój wewnętrzny obraz, a także przekonania, które żywisz odnośnie samego siebie.

Praktyczne zastosowanie

Zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na ważne pytania:

  1. Kim jesteś? Za kogo się postrzegasz? Jakie żywisz przekonania odnośnie samego siebie? Co o sobie mówisz?
  2. Czy w twoim obrazie samego siebie, a także w przekonaniach na twój temat są negatywne aspekty?
  3. Jak twoje wyobrażenie o sobie i przekonania wpływają na twoje życie? (Uwalniają cię, tworzą fenomenalne życie, a także przyciągają dobre rzeczy; czy też związują cię, ograniczają, zubażają życie, a także odpychają to, co wartościowe?)
  4. Czy potrzebujesz jakiejś zmiany? Jeśli tak, to jakiej?

Photo by Jonathan Kemper on Unsplash

[1] Havilah Cunnington, I Do Boundaries, 2020, s. 53.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *