Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Biblia Jeleniogórska

paź 25, 2017 | historia protestantów, niezwykłe historie

Tym razem w ramach wycieczek historycznych udajemy się do miejscowości Bukowiec, koło Jeleniej Góry. W pierwszej połowie XIX wieku miejscowość stała się znana w regionie, jak i w Europie, dzięki małżeństwu Fryderyka i Fryderyki von Reden, którzy byli jej właścicielami. Obecnie dzięki działalności Związku Gmin Karkonoskich, mających siedzibę w pałacu w Bukowcu oraz Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej historia miejscowości zostaje odkrywana na nowo.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii małżeństwa von Reden było powołanie Stowarzyszenia Biblijnego. Jednym z jego zadań była dystrybucja Biblii i Nowych Testamentów na terenie Śląska i królestwa Prus, aby zaspokoić potrzeby duchowe ludności i głód poznania Prawdy.

W tym okresie na terenie Dolnego Śląska popularnym wydaniem Biblii była tzw. Biblia Jeleniogórska, którą wydano w połowie XVIII wieku w Jeleniej Górze. Było to tłumaczenie Marcina Lutra zawierające komentarze pastora Ehrenfrieda Liebicha z Łomnicy. Był on przedstawicielem ruchu odnowy duchowej w kościele ewangelickim zwany pietyzmem.

W latach trzydziestych XIX wieku Friederika von Reden podjęła się starań wznowienia wydania Biblii Jeleniogórskiej. Hrabina po spotkaniach z królem Prus Fryderykiem Wilhelmem IV i prezentacji swoich argumentów uzyskała pomoc finansową i wsparcie ze strony władcy. Druku podjęło się wydawnictwo Karla Wilhelma Immanuela KRAHNA. Po szczegółowm ustaleniu kosztów zamknięto się w kwocie około 2000 talarów. W roku 1844 ukazała się pierwsza edycja wznowienia Biblii Jeleniogórskiej. W następnych latach kilkukrotnie podjęto się kolejnych jej wznowień.

Istniejące w Bukowcu Towarzystwo Biblijne zajęło się dystrybucją tej Księgi Życia. Przewodniczącą była hrabina Fryderyka.

Biblia Jeleniogórska w Polsce jest nieosiągalna, a jedyny jej egzemplarz zachował się w archiwum państwowym w Jeleniej Górze. Poniżej znajduje się link do filmiku o tym ostatnim egzemplarzu.

Linki

Film o Biblii Jeleniogórskiej.

Zdjęcia Biblii Jeleniogórskiej.

Historie …

Biblia on line.

Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

Photo credit: unsplash.com; Dmitrij Paskevic

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *