Jeszcze nikt nigdy na łożu śmierci nie żałował, że nie spędził więcej czasu w pracy. Za to każdy żałuje, że nie spędził więcej czasu z tymi, na których mu najbardziej zależało.
Dobre i satysfakcjonujące relacje z ludźmi są jednym z podstawowych elementów dobrego i satysfakcjonującego życia. Czasami dajemy się tak bardzo porwać wirowi rzeczywistości, że tracimy relacje z cennym ludźmi. Często słabością ludzi odnoszących sukcesy jest to, że najmniej wartościowego czasu poświęcają osobom, na których zależy im najbardziej. W ten sposób pozbawiają samych siebie i tych, którzy są dla nich najcenniejsi, możliwości przeżycia niezwykłych chwil.
Powinniśmy pamiętać, że w dziedzinie relacji doświadczamy działania zasady siania i zbierania. Oznacza to po pierwsze, że możemy żąć z tego, co zostało zasiane, a po drugie, nie możemy żąć z tego, co nie zostało. Poważne problemy zaczynają się wtedy, kiedy siejemy złe rzeczy, lub nie siejemy tego, co powinniśmy. Takie postępowanie prędzej, albo później mści się okrutnie.
Błędy, które czasami ludzie sukcesu popełniają wobec tych, na których zależy im najbardziej
Błąd pierwszy – czasami ludziom sukcesu wydaje się, że w sferze relacji mogą brać to, co najwartościowsze, bez dawania w zamian tego, co najwartościowsze
Nie myśl, że będziesz kochany, lubiany i szanowany bez jakiegokolwiek wysiłku z twojej strony. Nie zakładaj, że będziesz miał dobre relacje niezależnie od tego jak traktujesz tych, którzy są dla ciebie najważniejsi. Przede wszystkim, nie zakładaj, że w sferze relacji coś ci się należy, tylko dlatego, że jesteś i ludzie będą zawsze z tobą, niezależnie od twojego postępowania. W relacjach łatwo można utracić zaufanie i naruszyć więzi z tymi, którzy są dla nas najważniejsi. Przez toksyczne zachowanie, a nawet powtarzające się zaniedbania i niedotrzymywanie obietnic możemy nieodwracalnie utracić to, co w rzeczywistości jest dla nas najważniejsze.
Błąd drugi – czasami ludzie sukcesu zakładają, że jeśli zdobędą już swoje wymarzone szczyty, to ich zwycięstwa zrekompensują lata zaniedbań i toksycznego zachowania w związkach i relacjach
Wielu ludzi przypłaciło swój życiowy sukces utratą małżonka, dzieci i przyjaciół. Zapłacili utratą szacunku i wielką stratą. Tak, można zdobyć szczyt wymarzonej góry idąc po trupach, poświęcając po drodze wartościowych ludzi, a nawet małżonka i dzieci. Ale czy warto? Życiowy sukces, którego nie ma z kim świętować może nabrać gorzkiego smaku. Cel nie uświęca środków.
Co z tego, że w końcu uzyskasz te wszystkie możliwości, jeśli nie będzie ani jednej bliskiej ci osoby, która chciałaby z nich skorzystać?
Błąd trzeci – czasami ludzie sukcesu zapracowywują się na śmierć, aby zapewnić swoim najbliższym raj na ziemi, zamieniając przy tym ich życie w piekło
Niejeden, aby zapewnić lepsze życie swoim bliskim, pogorszył je. Jeśli człowiek nie wykaże się mądrością, może niszczyć, a nie budować, choć jego zamiary były dobre. Czasami walcząc o dobre rzeczy dla naszych najbliższych, okradamy ich z tego, co ma największą wartość.
Błąd czwarty – czasami ludzie sukcesu mają skłonność, aby to co najwartościowsze w nich oddawać ludziom, którzy nie mają dla nich dużego znaczenia, podczas gdy tym, którzy mają dla nich największą wartość, dają to co w nich najgorsze
Ludzie odnoszący sukcesy mają tendencję do poświęcania wartościowego czasu w swoim życiu nie tym, którzy są dla nich najważniejsi. Paradoksem jest to, że osoby te dają pierwszeństwo w ofiarowaniu tego, co najcenniejsze swojemu miejscu pracy, czy powołaniu, przed najbliższymi. Po jakimś czasie staje się to przyczyną ich życiowej tragedii.
Błąd piąty – czasami ludzie sukcesu uważają, że w relacje ze swoimi bliskimi mogą zainwestować później
Natura relacji jest taka, że należy w nie inwestować regularnie. Są jak ogień w kominku. Jeśli chcemy, aby płonął, to trzeba do niego systematycznie dokładać. Poza tym, podejmując codzienne wybory powinniśmy pamiętać o tym, że dwa razy do tej samej rzeki nie wejdziemy:
- Twoja sześciomiesięczna córka za dwadzieścia lat nie będzie wspaniałym niemowlaczkiem, którego można przytulać, szeptać mu słówka pełne czułości i wozić wózkiem po parku.
- Twój pięcioletni syn nie poczeka piętnaście lat, aż będziesz miał czas, aby nauczyć go jeździć na rowerze.
- Jeśli teraz nie zajmiesz się swoim zbuntowanym nastolatkiem, który czasami po kryjomu zażywa narkotyki, to czy później będziesz mógł mieć z nim normalne relacje?
- Jeśli się teraz nie zatrzymasz, aby kilka razy odwiedzić w szpitalu umierającego na raka przyjaciela, to kiedy z nim porozmawiasz?
Nic nie wróci czasu, którego nie poświęcisz na zatrzymywanie się, aby budować wartościowe relacje. Nasze życie przemija, dlatego powinniśmy nauczyć się mądrze wykorzystywać chwile, które możemy spędzić ze swoimi bliskimi.
Zatrzymuj się czasami, aby przeanalizować swoje relacje
Nasze relacje są tak ważnym elementem naszego życia, że w tej sferze nie warto żyć reaktywnie, bezmyślnie i bezrefleksyjnie.
Twoja perspektywa
Czasami zadawaj sobie pytania typu:
- Ja się mają moje najważniejsze relacje? Są zdrowe, czy też dysfunkcyjne?
- Jak sobie radzę w odgrywaniu ról życiowych w sferze relacji (tzn. jakim jestem dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, przyjacielem)?
- Czy daję moim najbliższym to, co powinienem im dawać?
- Co mnie w moich relacjach boli najbardziej?
- Czy powinienem wytyczyć jakieś granice?
- Co powinienem zmienić w swoim postępowaniu wobec moich bliskich?
Perspektywa twoich bliskich
Czasami warto zastanawiać się też nad swoimi relacjami z perspektywy naszych bliskich. Zwykle nie jest to takie trudne, wystarczy uważnie przyjrzeć się ich reakcjom na nas i na to, co do nas mówią o nas i o naszym postępowaniu. Poza tym, warto czasami zastanowić się, jak oceniliby cię w danym momencie ludzie na których zależy ci najbardziej.
- Czy jesteś osobą, która przez swoją obecność wnosi do ich życia szczęście i poczucie wartości?
- Czy jesteś dla nich błogosławieństwem?
- Czy ubogacasz ich życie?
- Jak oni reagują na myśl o tobie?
- Czy koisz ich życiowy ból, czy też jesteś jego źródłem?
Jest wiele sposobów na to, aby mierzyć sukces. Jednym z nich jest to, jak twoje dziecko opisuje cię rozmawiając ze swoim przyjacielem. Anonim
Pamiętaj, że dobre relacje wymagają inwestycji
Tak, jak to już zostało wcześniej wspomniane, jedną z zasad, która kształtuje nasze relacje z innymi jest zasada siania i zbierania.
…co człowiek sieje, to i żąć będzie.
Galacjan 6:7
Warto regularnie zatrzymywać się, aby w przemyślany sposób siać (inwestować) w naszych bliskich. To będzie procentować w naszych relacjach, a także w życiu naszych najbliższych.
Praktyczne zastosowanie
- Kto jest dla ciebie najcenniejszy? Na kim zależy ci najbardziej?
- Czego ci ludzie oczekują od ciebie?
- Co czujesz, że powinieneś im dawać?
- W jaki sposób powinieneś spędzać z twoimi bliskimi jakościowy czas? Czego oni od ciebie oczekują?
- Czy regularnie zatrzymujesz się, aby spędzać jakościowy czas z tymi, na których zależy ci najbardziej?
- Czy tych, którzy są dla ciebie najcenniejsi, obdarowujesz tym, co najbardziej wartościowe?
Photo credit: Tomasz Bazyliński
0 komentarzy