Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

W jaki sposób budujesz poczucie wartości?

wrz 2, 2015 | charakter, rozwój osobisty, sposób myślenia, zarządzanie sobą, zdrowie emocjonalne

11846584_893378927395749_467866909751041508_nSiedziałem z rodziną na plaży. Opodal mnie siedziały dwie panie z dziećmi. Wyglądały na przyjaciółki. Rozmowa toczyła się wokół tego, co zrobiły, gdzie były, co osiągnęły, do jakich szkół ich dzieci chodzą, co potrafią… Wyczuwało się lekką rywalizację. Wyglądało to tak jakby chciały zrobić na sobie dobre wrażenie.

Przyszła mi taka myśl:

Większość z nas ludzi buduje swoje poczucie wartości przez udaną konkurencję z innymi, własną skuteczności, status społeczny, samodzielność, osiągnięcia, kompetencje i władzę. W nas ludziach poczucie wartości rośnie, kiedy czujemy się cenieni przez ważne dla nas osoby.

Pomyślałem przez chwilę o ważnych ludziach w moim życiu, o moich rodzicach, rodzinie, przyjaciołach, członkach mojej społeczności, moich przełożonych. Zastanowiłem się i zadałem sobie pytanie, jak bardzo dbali o mnie, jak brali pod uwagę moje dobro i moje sprawy, jak bardzo poświęcali się dla mnie, jak mnie szanowali, podziwiali i potrzebowali.

Z odpowiedzi na powyższe pytanie bierze się w większości z nas nasze poczucie wartości. Jeśli czujemy się cenieni we wszystkich tych obszarach, to niemal na pewno mamy dobre samopoczucie i poczucie wartości. Jeśli czujemy się przygnębieni odpowiedzią, prawie na pewno reprezentujemy niski poziom poczucia wartości, czujemy, że nie zasługujemy na więcej od życia. Mimo, że dzisiaj mamy większy dostęp do dóbr materialnych niż kiedykolwiek wcześniej i mamy większą możliwość rozwoju, widzimy coraz więcej depresji, lęku, smutku, samotności. Myślę, że to dlatego, że w naszym wysokim tempie życia, napędzanym zdobywaniem dóbr materialnych i uznania społecznego, przypadkowo tworzymy społeczności, w których ludzie czują się zdewaluowani, nic nie warci, bo nie osiągnęli więcej od innych. Czują, że niewiele znaczą dla ważnych dla siebie ludzi, bo mają niewiele, czym się mogą pochwalić.

Być może zamiast budować poczucie wartości na naszych osiągnięciach i posiadaniu, powinniśmy zadbać o tych, których cenimy i kochamy. Zadbać bardziej o fundamentalne potrzeby człowieka, potrzebę poczucia wartości poprzez okazanie tego, jak ważni i cenieni przez nas są nasi najbliżsi, współmałżonkowie, dzieci, rodzice, przyjaciele, członkowie społeczności, przełożeni, podwładni, sąsiedzi. To budowanie poczucie wartości w tych, których kochamy i cenimy obejmuje zdolność do dawania, troskę, czynną miłość, poświęcenie i współczucie. Może bardziej skupmy się na tym niż na podnoszeniu statusu materialnego i szukaniu władzy oraz uznania. Będziemy zdrowsi jako społeczność, wspólnota. Podobni do naszego Pana Jezusa, który swoim poświęceniem i oddaniem dla nas przez Krzyż, pokazał jak nas ceni i jak ważni jesteśmy dla Niego. On w cudowny sposób buduje nasze poczucie wartości.

Photo credit: Marcin Zamożny

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *