Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

W jaki sposób budujesz poczucie wartości?

wrz 2, 2015 | charakter, rozwój osobisty, sposób myślenia, zarządzanie sobą, zdrowie emocjonalne | 0 komentarzy

11846584_893378927395749_467866909751041508_nSiedziałem z rodziną na plaży. Opodal mnie siedziały dwie panie z dziećmi. Wyglądały na przyjaciółki. Rozmowa toczyła się wokół tego, co zrobiły, gdzie były, co osiągnęły, do jakich szkół ich dzieci chodzą, co potrafią… Wyczuwało się lekką rywalizację. Wyglądało to tak jakby chciały zrobić na sobie dobre wrażenie.

Przyszła mi taka myśl:

Większość z nas ludzi buduje swoje poczucie wartości przez udaną konkurencję z innymi, własną skuteczności, status społeczny, samodzielność, osiągnięcia, kompetencje i władzę. W nas ludziach poczucie wartości rośnie, kiedy czujemy się cenieni przez ważne dla nas osoby.

Pomyślałem przez chwilę o ważnych ludziach w moim życiu, o moich rodzicach, rodzinie, przyjaciołach, członkach mojej społeczności, moich przełożonych. Zastanowiłem się i zadałem sobie pytanie, jak bardzo dbali o mnie, jak brali pod uwagę moje dobro i moje sprawy, jak bardzo poświęcali się dla mnie, jak mnie szanowali, podziwiali i potrzebowali.

Z odpowiedzi na powyższe pytanie bierze się w większości z nas nasze poczucie wartości. Jeśli czujemy się cenieni we wszystkich tych obszarach, to niemal na pewno mamy dobre samopoczucie i poczucie wartości. Jeśli czujemy się przygnębieni odpowiedzią, prawie na pewno reprezentujemy niski poziom poczucia wartości, czujemy, że nie zasługujemy na więcej od życia. Mimo, że dzisiaj mamy większy dostęp do dóbr materialnych niż kiedykolwiek wcześniej i mamy większą możliwość rozwoju, widzimy coraz więcej depresji, lęku, smutku, samotności. Myślę, że to dlatego, że w naszym wysokim tempie życia, napędzanym zdobywaniem dóbr materialnych i uznania społecznego, przypadkowo tworzymy społeczności, w których ludzie czują się zdewaluowani, nic nie warci, bo nie osiągnęli więcej od innych. Czują, że niewiele znaczą dla ważnych dla siebie ludzi, bo mają niewiele, czym się mogą pochwalić.

Być może zamiast budować poczucie wartości na naszych osiągnięciach i posiadaniu, powinniśmy zadbać o tych, których cenimy i kochamy. Zadbać bardziej o fundamentalne potrzeby człowieka, potrzebę poczucia wartości poprzez okazanie tego, jak ważni i cenieni przez nas są nasi najbliżsi, współmałżonkowie, dzieci, rodzice, przyjaciele, członkowie społeczności, przełożeni, podwładni, sąsiedzi. To budowanie poczucie wartości w tych, których kochamy i cenimy obejmuje zdolność do dawania, troskę, czynną miłość, poświęcenie i współczucie. Może bardziej skupmy się na tym niż na podnoszeniu statusu materialnego i szukaniu władzy oraz uznania. Będziemy zdrowsi jako społeczność, wspólnota. Podobni do naszego Pana Jezusa, który swoim poświęceniem i oddaniem dla nas przez Krzyż, pokazał jak nas ceni i jak ważni jesteśmy dla Niego. On w cudowny sposób buduje nasze poczucie wartości.

Photo credit: Marcin Zamożny

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *