Jak chciałbyś być zapamiętanym?


W swoim podręczniku “Skąd przychodzisz?'”, opisałem pomyłkę, która doprowadziła do niezwykłego zwrotu w życiu Alfreda Nobla.

Ten szwedzki naukowiec i wynalazca, który zarobił fortunę na wynalezieniu i produkowaniu dynamitu, miał unikalną możliwość przeczytania swojego własnego nekrologu.

W 1888 roku jego brat Ludwik umarł we Francji. Alfredowi trafiła w ręce gazeta, w której znajdował się nekrolog. Jednak redaktor pomylił Ludwika z Alfredem, myślał że to właśnie Alfred zmarł. W wyniku tego Alfred Nobel miał wyjątkową możliwość przeczytać podsumowanie swojego życia, podczas gdy jeszcze żył.

Był wstrząśnięty tym, co przeczytał. Nekrolog zatytułowano „Le Marchand de la Mart Est Mart” (“Kupiec śmierci jest martwy”). W nekrologu było napisane:

Dr Alfred Nobel, który stał się bogatym poprzez odkrycie większej ilości sposobów szybszego niż dotąd zabijania ludzi, umarł wczoraj.

Nobel przeczytawszy te słowa uświadomił sobie, że ludzie zapamiętają go jako człowieka, który przyczynił się do masowego zabijania ludzi. To zmieniło go. Nie chciał być tak zapamiętany.

Dzisiaj kojarzymy go z Nagrodą Nobla, ponieważ pozostawił po sobie ogromny majątek przeznaczony na nagrody przyznawane ludziom mającym duże osiągnięcia w pracy na rzecz ludzkości.

Alfred Nobel powiedział:

Wierzę, że każdy człowiek zasługuje na możliwość zmienienia swojego nekrologu w wieku średnim.

Praktyczne zastosowanie

  • Jeśli dzisiaj byś zmarł, to jak zostałbyś opisany?
  • Jak chciałbyś być opisany i zapamiętany?
  • Jaką spuściznę i dziedzictwo chciałbyś po sobie pozostawić?
  • Co musisz w swoim  życiu zmienić, abyś został zapamiętany tak jak sobie tego życzysz?

Photo credit

Jedna odpowiedź na „Jak chciałbyś być zapamiętanym?

  1. Bigus pisze:

    Ja chciałbym, aby na wielkim kamieniu na moim grobie napisano: “Dared to dream and believe” – Ośmielił się (miał czelność) marzyć i wierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>