Chciałbym Ci przedstawić dwa narzędzia, które mogą mieć niewyobrażalnie pozytywny wpływ na Twoje życie, jeśli zaczniesz ich używać. Pierwsze to zeszyt z pięcioma przegródkami (możesz go bez problemu kupić w każdym większym supermarkecie lub sklepie z materiałami papierniczymi), a drugim jest długopis, lub pióro.
Tych dwóch narzędzi możesz użyć, aby przez kilkanaście następnych miesięcy prowadzić pewną szczególną formę dziennika, który może stać się wielkim punktem zwrotnym w Twoim życiu.
Jeśli wolisz wersję elektroniczną, ten sam efekt możesz osiągnąć, jeśli na sprzęcie, który często używasz utworzysz folder Dziennik, a w nim zapiszesz pięć podfolderów. Niemniej jednak zachęcam Cię, abyś na początku rozpoczął przygodę z dziennikiem poprzez prowadzenie go w zeszycie z pięcioma przegródkami.
Jak pracować z dziennikiem?
Na pierwszej stronie zeszytu napisz: Mój dzienniki, a poniżej datę, kiedy zacząłeś z nim pracować. Następnie na każdej przegródce napisz nazwę (kategorię).
- Przegródka 1: Kronika sukcesów.
- Przegródka 2: Życiowe lekcje.
- Przegródka 3: Marzenia, pomysły, cele.
- Przegródka 4: Pytania.
- Przegródka 5: Modlitwa.
Gdy to zrobisz, noś ten zeszyt ze sobą, aby w wolnej chwili, czy też w chwili przebłysku coś w nim zanotować. Generalnie idea jest taka, abyś każdego dnia coś w nim zapisał, abyś przeczytał jego fragment, abyś użył go dla wsparcia swojego życia modlitewnego. Jego celem ma być pomóc ci rozmyślać, wyciągać z twojego życia wnioski, zauważać sukcesy, odnotowywać marzenia, pomysły i cele.
Kilkumiesięczna praca z tym dziennikiem może zmienić Twoje życie na zawsze.
Opisanie przegródek
Przegródka 1: Kronika sukcesów
W tej części wpisuj wszystkie swoje sukcesy i zwycięstwa, zarówno te duże, jak i małe. Na przykład:
- Dzisiaj wykonałem ćwiczenia, wypiłem 6 szklanek wody i przestrzegałem diety.
- Udało mi się zapanować nad gniewem w rozmowie z moim nastoletnim synem.
- Dostałem podwyżkę w pracy.
- Napisałem 5 kolejnych stron mojej powieści.
- Załatwiłem sprawy w Urzędzie Skarbowym.
Nie chodzi o to, abyś zapisywał tu wszystkie rzeczy, które danego dnia, czy tygodnia zrobiłeś, ale o zapisywanie tych, które dla ciebie mają znaczenie i postrzegasz je za mały, lub wielki osobisty sukces/zwycięstwo, a także krok, który przybliża Cię do realizacji Twoich celów.
Sukcesy i zwycięstwa, które powinieneś tu odnotować mogą być duże, albo zgoła małe. Ich wielkość i znaczenie nie są istotne, ważnym jest, że miały miejsce, a ty je zauważyłeś i odnotowałeś. To ćwiczenie pomoże ci rozwijać w sobie mentalność zwycięzcy i człowieka, który jest w stanie zarządzać sobą i pozytywnie oddziaływać na swoje życie. Systematyczne prowadzenie Kroniki sukcesów pomaga też rozwijać poczucie wartości, asertywność, a także jest niezwykle motywacyjne.
Zacznij natychmiast – w przegródce Kronika sukcesów napisz:
Jakie miałeś ostatnio ważne osiągnięcia? Jakie sukcesy odniosłeś? Jakie były Twoje zwycięstwa?
Przegródka 2: Życiowe lekcje
W tym miejscu zapisuj wszystko, czego uczysz się o życiu. Mogą to być lekcje, które wyciągasz ze swojego życia, zarówno z błędów i porażek, jak i sukcesów. Mogą to być perełki, które odnajdujesz w procesie rozmyślań nad swoim życiem i samoanalizy.
Możesz tutaj zapisywać cytaty z książek, myśli z kazań i wykładów. To jest świetne miejsce, aby odnotować rady Twojego mentora, coacha, duchowego przewodnika, duchownego, czy też terapeuty.
Notuj maksymy, przysłowia i aforyzmy.
Możesz tu zapisywać też prawdy o życiu, które chciałbyś przekazać innym (np. swoim dzieciom, studentom, grupie, której jesteś animatorem).
Tak, czy inaczej, jest to przegródka poświęcona mądrości – lekcjom, które wyciągasz ze swojego doświadczenia; reguły i zasady według których należy budować życie; pułapki, których warto unikać; prawdy, które powinieneś przekazać innym.
Zacznij natychmiast – w przegródce Życiowe lekcje napisz:
Czego ostatnio nauczyłeś się o życiu? Jakie lekcje wyciągasz ze swoich doświadczeń? Co sobie uzmysłowiłeś? Co szczególnie do Ciebie przemówiło? Jakie cytaty, maksymy, przysłowia i aforyzmy Cię poruszyły? Jakich mądrych rad Ci udzielono? Według jakich reguł i zasad należy budować życie? Jakich pułapek warto unikać? Jakie prawdy powinieneś przekazać innym?
Przegródka 3: Marzenia, pomysły, cele
Tu zapisuj wszystkie swoje marzenia, pomysły i cele, które przyjdą ci do głowy. Na przykład:
- Odbędę podróż koleją transsyberyjską.
- Opanuję biegle język portugalski.
- Zrobię kurs instruktora nauki jazdy i zmienię pracę.
- Wynajmę firmę, która pomoże mi opracować biznesplan.
- Wydam bestseller.
Ta przegródka funkcjonuje jako pula marzeń, pomysłów i celów. Nie martw się uporządkowywaniem ich, ani ocenianiem. Po prostu zapisuj tu wszystkie dobre marzenia, pomysły i cele, które przychodzą Ci do głowy. W tym ćwiczeniu chodzi o to, aby utrwalić je przed zapomnieniem i stworzyć pulę, z której będziesz później mógł skorzystać, aby opracować listy marzeń, pomysłów i celów do realizacji.
Zacznij natychmiast – w przegródce Marzenia, pomysły, cele napisz:
Jakie cele chciałbyś w życiu spełnić? Jakie dobre pomysły ostatnio pojawiły się w Twojej głowie, czy też usłyszałeś lub podpatrzyłeś? Jakie cele długo- i krótkoterminowe powinieneś zrealizować? Jakie góry powinieneś zdobyć?
Przegródka 4: Pytania
W tej części wpisuj wszystkie pytania, z którymi powinieneś się skonfrontować i poszukać na nie odpowiedzi. Na przykład:
- Kim jestem?
- Jaki jest mój potencjał?
- Jakie zmiany powinienem wprowadzić w moim życiu?
- Jak rozwiązać mój problem i wykaraskać się z tarapatów?
- Jak postępować ze zbuntowaną córką?
- Jak funkcjonować z narcystycznym, toksycznym szefem szydercą? Zostać, czy zmienić pracę?
- Jakie cele powinienem osiągnąć?
- Jak zarobić swój pierwszy milion?
- Z kim powinienem budować na tym etapie mojego życia?
Zbyt szybko zadawalamy się odpowiedziami, które serwuje nam otoczenie i budujemy według nich swoje życie. Zbyt często pozwalamy sobie płynąć z prądem.
Udane życie zależy od jakości pytań, które sobie stawiamy i z którymi się konfrontujemy, ale od których uciekamy. Warto do tego procesu podejść świadomie i wykorzystywać go na swoją korzyść. Można to zrobić poprzez:
- zauważenie i wyodrębnienie ważnych pytań;
- podniesienie ich klasy;
- konfrontowanie się z nimi regularnie, a także świadomym poszukiwaniu na nie odpowiedzi.
Klasę pytań zwiększamy poprzez przeformułowanie ich i zadanie ich w sposób ambitniejszy. Na przykład:
- Zamiast pytania: Jak mam żyć, aby się nie zadłużać?, możesz zadać sobie pytanie: Jak mam żyć, aby w swoich finansach być na plusie (tzn. mieć rezerwę finansową i budować kapitał/oszczędności)?
- Zamiast pytania: Jak funkcjonować z narcystycznym, toksycznym i szefem szydercą?, możesz zadać sobie pytanie: Gdzie, dla kogo i dlaczego chciałbym pracować?
- Zamiast pytania: Co powinienem czytać?, możesz zadać sobie pytanie: Czego powinienem w najbliższym czasie się nauczyć, aby łatwiej było mi osiągnąć postawione sobie cele i jak mogę to zrobić najbardziej skutecznie?
- Zamiast pytania: Jak przeżyć do piątku/długiego weekendu/urlopu?, możesz zadać sobie pytanie: Czy miejsce, w którym jestem jest dla mnie życiodajne, czy też wysysa ze mnie życie? Jakie miejsce byłoby dla mnie życiodajnym?
Zacznij natychmiast – w przegródce Pytania wymień te, z którymi powinieneś się skonfrontować i poszukać na nie odpowiedzi.
Przegródka 5: Modlitwa.
Modlitwa jest rozmową z Bogiem. W tej części możesz zapisywać:
- O czym chcesz Bogu powiedzieć?
- O co chcesz Go zapytać?
- O co chcesz Go poprosić?
- Za co chcesz Mu podziękować?
- Co czujesz, że Ci komunikuje?
Nikt nie jest stworzony, aby funkcjonować i żyć bez Boga. Ta przegródka pomoże Ci budować więź z Bogiem, doświadczać wewnętrznej metamorfozy, a także przyjmować cuda, których potrzebujesz. Prowadzenie dziennika duchowego wspomaga życie modlitewne.
Zacznij natychmiast – w przegródce Modlitwa napisz:
O czym chcesz Bogu powiedzieć? O co chcesz Go zapytać? O co chcesz Go poprosić? Za co chcesz Mu podziękować? Co czujesz, że Ci komunikuje?
Jak możesz wydobyć więcej z pracy z dziennikiem?
Prowadzenie tego dziennika może mieć bardzo wiele korzyści. Jedną z głównych jest Twoja osobista formacja i przemiana.
Gdy już przez jakiś czas będziesz regularnie go prowadził i zapełnisz pierwszymi treściami, to:
1. Możesz poprosić swojego mentora, coacha, duchowego przewodnika itp., aby raz w miesiącu, czy też raz na kwartał wysłuchał najważniejszych rzeczy, które zapisałeś w swoim dzienniku, na przykład według poniższego klucza:
- Jakie 3 główne sukcesy i zwycięstwa odniosłeś w ostatnim czasie?
- Jakie 3 główne życiowe lekcje przyswoiłeś sobie w ostatnim czasie?
- Jakie 3 najciekawsze/najważniejsze marzenia, pomysły, cele spisałeś w ostatnim czasie?
- Jakie najważniejsze pytania postawiłeś sobie w ostatnim czasie?
- Jakie rzeczy w ostatnim czasie wydarzyły się w Twoim życiu duchowym? Na czym głównie skupiałeś się w modlitwie?
Pomoże Ci to zatrzymać się, aby przemyśleć swoje życie.
2. Możesz stworzyć grupę wsparcia z dwóch do pięciu osób, które zobowiążą się do prowadzenia dziennika i regularnych spotkań prowadzonych według powyższego klucza.
3. Jeśli jesteś blogerem, mentorem, kaznodzieją, nauczycielem, czy też szkoleniowcem, to możesz na podstawie treści tego dziennika opracować serię wpisów, kazań, lub wykładów. Dziennik ten może stać się dla Ciebie źródłem historii/anegdot, które będziesz mógł wykorzystywać w swojej pracy.
4. Możesz opracować:
- Listę życiowych marzeń, które pragniesz spełnić.
- Listę pomysłów, które pragniesz spróbować.
- Listę długo- i krótkoterminowych celów, które chcesz osiągnąć.
- Listę pytań, z którymi musisz się skonfrontować i znaleźć na nie odpowiedzi.
Jeśli uda Ci się to zrobić, stanie się to dla ciebie punktem zwrotnym, który na zawsze zmieni trajektorię lotu twojego życia.
0 komentarzy