Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

W życiu ważne jest zarówno dawanie, jak i przyjmowanie, dlatego też warto rozwijać się w dawaniu i przyjmowaniu.

Dawaj

Aby mieć dobre życie potrzebujesz ofiarnie i hojnie dawać. Rozdawaj tyle ile możesz. Bądź hojnym człowiekiem.

Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą. (Łk 6:38)

Przyjmuj

Nie pozwól, aby duma powstrzymywała cię przed przyjmowaniem

Przez wiele lat miałem duże, niezaspokojone potrzeby. W tym czasie Bóg posyłał do mojego życia osoby, które chciały mi pomóc, ale ja niemal zawsze wzbraniałem się mówiąc:

– Dziękuję, ale ja naprawdę nie potrzebuję.

Dzisiaj wiem, że taka postawa była głupia i niedojrzała, bo w rzeczywistości tak naprawdę potrzebowałem pomocy, ale moja duma i brak mądrości nie pozwalały mi jej przyjąć.

Jeśli ktoś staje na twojej drodze i chce ci pomóc, to przemyśl to. Być może to sam Bóg chce ci pomóc i los się do ciebie uśmiecha.

Czasami człowiek, który chce ci pomóc, albo czymś cię obdarzyć bardziej potrzebuje to uczynić, niż ty potrzebujesz przyjąć to, co ci oferuje

Pan Jezus powiedział kiedyś: Bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać, aniżeli brać (Dz 20:35b), co oznacza, że dawaniu towarzyszy błogosławieństwo. Tak więc ten, który daje, doświadcza błogosławieństwa. Jeśli więc nie chcesz przyjmować, to nie pozwalasz ludziom doświadczyć większego błogosławieństwa.

Jeśli nie chcesz czegoś przyjąć, „okradasz” tych, którzy chcą ci to dać.

Harv Eker

Na dzień dzisiejszy nie przyjmuję wszystkiego, co oferują mi inni, ale nauczyłem się być ostrożny w odrzucaniu pomocy i darów. Tylko dlatego, że ja czegoś nie potrzebuję, nie oznacza jeszcze, że nie powinienem tego przyjąć. Co więcej, mogę pewne rzeczy wziąć, aby później podarować je komuś innemu.

Dawaj tyle, ile jesteś w stanie i przyjmuj tyle ile możesz

IMG_0030

Daję tyle ile mogę i przyjmuję tyle ile jestem w stanie. Myślę, że jest to zdrowe. Jeśli pomagam, to uważam, że mam również prawo prosić o pomoc. Jeśli daję i jestem w tym wierny, to uważam, że mam prawo przyjmować. Co więcej, czasami przyjmuję więcej niż potrzebuję, a także to, czego nie potrzebuję, aby przekazać to dalej.

Dawaj, a będziesz przyjmował, przyjmuj, aby rozdawać. Bądź DAWACZEM i BRACZEM!

Praktyczne zastosowanie

  1. Czy masz problemy z dawaniem? Czy jesteś człowiekiem hojnym?
  2. Czy masz problemy z przyjmowaniem? Czy trudno ci przyjmować?
  3. Co możesz zrobić, aby stać się lepszym BRACZEM i DAWACZEM?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *