Czy masz jakieś relacje, które zasadzają się na dawaniu i przyjmowaniu?

Jeśli chcemy być zdrowi, to potrzebujemy zdrowych relacji. Możemy mieć wielu znajomych, możemy mieć wiele różnych relacji, możemy pomagać ludziom, którzy są w wielu różnych tarapatach, ale w tym wszystkim potrzebujemy kilku relacji zasadzających się na dawaniu i przyjmowaniu.

Zdrowe i produktywne relacje zasadzają się między innymi na dawaniu i przyjmowaniu

Takie relacje są budowane na obopólnym dawaniu i przyjmowaniu. Ich przykładem jest więź, jaką miał apostoł Paweł z chrześcijanami w Filipii.

A wy, Filipianie, wiecie, że na początku zwiastowania ewangelii, gdy wyszedłem z Macedonii, wy byliście jedynym zborem, który był wspólnikiem moim w dawaniu i przyjmowaniu. (Flp 4:15)

Charakteryzując swoją relację z kościołem w Filipii, Paweł pisze, że byli jego wspólnikami w dawaniu i przyjmowaniu, to znaczy, że on dawał coś cennego im, a oni jemu.

Potrzebujesz kilku relacji, które zasadzają się na dawaniu i przyjmowaniu

7d49ec362eb25217dd9477f040c39454

Trudno będzie ci prowadzić szczęśliwe, spełnione, twórcze i owocne życie, jeśli nie będziesz miał choć kilku relacji zasadzających się na dawaniu i przyjmowaniu. Potrzebujemy w naszym życiu kilku osób, którym dajemy wartościowe rzeczy i od których przyjmujemy wartościowe rzeczy. Nie możesz być tylko z ludźmi, którzy od ciebie wyłącznie biorą, tak jak nie możesz być też tylko z tymi, którzy ci wyłącznie dają, ale nic wartościowego od ciebie nie chcą wziąć. Potrzebujesz ludzi, z którymi dzielicie się tym, co wartościowe i ubogacacie się nawzajem.

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>