Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Siedem priorytetów wielkich przywódców

mar 10, 2017 | dla biznesmenów, dla liderów, przywództwo, wizja, zarządzanie

caleb-betts-107366Priorytet 1 – Spraw, aby rzeczy związane z przyszłością były dla ciebie zawsze pilne i ważne

Wielcy przywódcy są cały czas skupieni na wypełnieniu wizji. Inspirują członków swojego zespołu, aby postępowali tak samo. Ich ustawiczne skupianie się na przyszłości sprawia, że nie grzęzną w codziennych problemach i nie tracą na nie czasu ani energii.

Priorytet 2 – Bądź skupiony na strategicznych sprawach

Wielcy przywódcy są skupieni na definiowaniu kwestii strategicznych i tworzeniu planu działania. Nie skupiają się na codziennym zarządzaniu. Często powtarzam, że problemy, które dzisiaj wymagają zarządzania, ukazują jedynie na wcześniejsze błędy przywódcze. Zarządzający służbami muszą być nauczeni, wyszkoleni i upoważnieni do rozwiązywania bieżących problemów, podczas gdy liderzy odnajdują i poprawiają błędy przywódcze, które do tych problemów doprowadziły.

Priorytet 3 – Bądź skupiony na działaniach przynoszących największe zyski

Wielcy przywódcy inwestują swój czas, środki i energię w działania przynoszące największe zyski. Spędzaj lwią część swojego przywódczego wpływu na formowanie nowych przywódców, a nie tylko na rozwijanie pełnych pasji zwolenników. Zwolennicy sprawią, że dzień dzisiejszy będzie lepszy, lecz niewiele zrobią, aby stworzyć fascynującą przyszłość.

Priorytet 4 – Spraw, aby trudne decyzje stały się indywidualną odpowiedzialnością na każdym poziomie

Wielcy przywódcy uczą tego priorytetu i umiejętności przywódców, którzy dopiero zaczynają swoją podróż w przywództwie. Jeśli tego nie robią, jest duże prawdopodobieństwo, że kiedy ci nowi przywódcy zostaną awansowani na wyższe poziomy odpowiedzialności, to wtedy zawiodą. Kiedy przywódcy zawodzą na wyższych poziomach, to stawki są większe, koszty znaczniejsze i wpływ na ludzi może być druzgocący. Podejmowanie trudnych decyzji to umiejętność, której trzeba się nauczyć i można ją doskonalić, bez względu na poziom twojego przywództwa.

Priorytet 5 – Spraw, aby ludzie byli odpowiedzialni indywidualnie i zespołowo

Wielcy przywódcy zawierają porozumienie wykonawcze z poszczególnymi osobami i zespołami, które wszyscy rozumieją. Jeśli porozumienie to nie określa odpowiedzialności i nie tworzy energii do wykonania działania, to powinno być zdefiniowane na nowo. To od ciebie, jako lidera, zależy nagradzanie i wspieranie zachowań, które dają rezultat jakiego oczekujesz i od ciebie również zależy poprawianie zachowań, które nie dają żądanych rezultatów. Dąż do osiągnięcia jakości, ale za wszelką cenę unikaj perfekcjonizmu. Jeśli twój zespół nie jest w stanie sprostać twoim oczekiwaniom, to w takiej sytuacji zawsze najpierw uważnie przyjrzyj się sobie, a dopiero potem oceniaj ludzi.

Priorytet 6 – Wybieraj najlepszą osobę do wykonania danej pracy

Wielcy przywódcy nie są zbyt prędcy w powoływaniu i mianowaniu ludzi. Nie śpieszą się, ponieważ chcą uniknąć rozczarowania i degradacji. Najlepszą osobą nie zawsze będzie twój ulubieniec. Naucz się sztuki dobrych osądów kiedy oceniasz potencjał danej osoby. Miej dobry szablon oceny indywidualnych zdolności przywódczych i możliwości wykonawczych. Lepiej nie mianować nikogo na stanowisko, niż powierzyć je niezbyt idealnemu kandydatowi, którego w dodatku może być później trudno usunąć.

Priorytet 7 – Podnoś poprzeczkę

Wielcy przywódcy nigdy nie pozostają na tym samym poziomie. Podnoszą poprzeczkę zarówno sobie, jak i członkom swojego zespołu. Każdego roku dążą do wzrostu i udoskonalenia. Cele są wyznaczane dla każdego lidera, a także jego zespołowi. Ludzie są promowani na podstawie indywidualnych i grupowych osiągnięć, a nie na podstawie potencjału. Jeśli nie będziesz wymagać więcej niż może ci dać twój zespół, to nigdy nie dostaniesz wszystkiego co mogą dać. Wielcy przywódcy mają zdolność określania, kiedy i jak rzucać nowe wyzwania swojemu zespołowi, tak aby jego członkowie osiągnęli wszystko co są w stanie osiągnąć i z czym są gotowi sobie poradzić.

Tłumaczenie: Piotr Bigus

Photo credit: unsplash.com; Caleb Betts

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *