Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Siedem priorytetów wielkich przywódców

mar 10, 2017 | dla biznesmenów, dla liderów, przywództwo, wizja, zarządzanie | 0 komentarzy

caleb-betts-107366Priorytet 1 – Spraw, aby rzeczy związane z przyszłością były dla ciebie zawsze pilne i ważne

Wielcy przywódcy są cały czas skupieni na wypełnieniu wizji. Inspirują członków swojego zespołu, aby postępowali tak samo. Ich ustawiczne skupianie się na przyszłości sprawia, że nie grzęzną w codziennych problemach i nie tracą na nie czasu ani energii.

Priorytet 2 – Bądź skupiony na strategicznych sprawach

Wielcy przywódcy są skupieni na definiowaniu kwestii strategicznych i tworzeniu planu działania. Nie skupiają się na codziennym zarządzaniu. Często powtarzam, że problemy, które dzisiaj wymagają zarządzania, ukazują jedynie na wcześniejsze błędy przywódcze. Zarządzający służbami muszą być nauczeni, wyszkoleni i upoważnieni do rozwiązywania bieżących problemów, podczas gdy liderzy odnajdują i poprawiają błędy przywódcze, które do tych problemów doprowadziły.

Priorytet 3 – Bądź skupiony na działaniach przynoszących największe zyski

Wielcy przywódcy inwestują swój czas, środki i energię w działania przynoszące największe zyski. Spędzaj lwią część swojego przywódczego wpływu na formowanie nowych przywódców, a nie tylko na rozwijanie pełnych pasji zwolenników. Zwolennicy sprawią, że dzień dzisiejszy będzie lepszy, lecz niewiele zrobią, aby stworzyć fascynującą przyszłość.

Priorytet 4 – Spraw, aby trudne decyzje stały się indywidualną odpowiedzialnością na każdym poziomie

Wielcy przywódcy uczą tego priorytetu i umiejętności przywódców, którzy dopiero zaczynają swoją podróż w przywództwie. Jeśli tego nie robią, jest duże prawdopodobieństwo, że kiedy ci nowi przywódcy zostaną awansowani na wyższe poziomy odpowiedzialności, to wtedy zawiodą. Kiedy przywódcy zawodzą na wyższych poziomach, to stawki są większe, koszty znaczniejsze i wpływ na ludzi może być druzgocący. Podejmowanie trudnych decyzji to umiejętność, której trzeba się nauczyć i można ją doskonalić, bez względu na poziom twojego przywództwa.

Priorytet 5 – Spraw, aby ludzie byli odpowiedzialni indywidualnie i zespołowo

Wielcy przywódcy zawierają porozumienie wykonawcze z poszczególnymi osobami i zespołami, które wszyscy rozumieją. Jeśli porozumienie to nie określa odpowiedzialności i nie tworzy energii do wykonania działania, to powinno być zdefiniowane na nowo. To od ciebie, jako lidera, zależy nagradzanie i wspieranie zachowań, które dają rezultat jakiego oczekujesz i od ciebie również zależy poprawianie zachowań, które nie dają żądanych rezultatów. Dąż do osiągnięcia jakości, ale za wszelką cenę unikaj perfekcjonizmu. Jeśli twój zespół nie jest w stanie sprostać twoim oczekiwaniom, to w takiej sytuacji zawsze najpierw uważnie przyjrzyj się sobie, a dopiero potem oceniaj ludzi.

Priorytet 6 – Wybieraj najlepszą osobę do wykonania danej pracy

Wielcy przywódcy nie są zbyt prędcy w powoływaniu i mianowaniu ludzi. Nie śpieszą się, ponieważ chcą uniknąć rozczarowania i degradacji. Najlepszą osobą nie zawsze będzie twój ulubieniec. Naucz się sztuki dobrych osądów kiedy oceniasz potencjał danej osoby. Miej dobry szablon oceny indywidualnych zdolności przywódczych i możliwości wykonawczych. Lepiej nie mianować nikogo na stanowisko, niż powierzyć je niezbyt idealnemu kandydatowi, którego w dodatku może być później trudno usunąć.

Priorytet 7 – Podnoś poprzeczkę

Wielcy przywódcy nigdy nie pozostają na tym samym poziomie. Podnoszą poprzeczkę zarówno sobie, jak i członkom swojego zespołu. Każdego roku dążą do wzrostu i udoskonalenia. Cele są wyznaczane dla każdego lidera, a także jego zespołowi. Ludzie są promowani na podstawie indywidualnych i grupowych osiągnięć, a nie na podstawie potencjału. Jeśli nie będziesz wymagać więcej niż może ci dać twój zespół, to nigdy nie dostaniesz wszystkiego co mogą dać. Wielcy przywódcy mają zdolność określania, kiedy i jak rzucać nowe wyzwania swojemu zespołowi, tak aby jego członkowie osiągnęli wszystko co są w stanie osiągnąć i z czym są gotowi sobie poradzić.

Tłumaczenie: Piotr Bigus

Photo credit: unsplash.com; Caleb Betts

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

Jak zwiększyć swój przychód?

Co zrobić, aby więcej zarabiać, w oparciu o mniejsze niż dotychczas roboczogodziny, a także mniejsze zasoby?

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.

Czy wywierasz pozytywny wpływ?

Najgorszym nieszczęściem mądrego człowieka jest brak możliwości wywierania wpływu. Herodot Ludzie mądrzy pragną wywierać wpływ. Nie wynika to z żądzy władzy, czy też z chęci zaspokojenia swoich własnych małostkowych ambicji, ale z realnej potrzeby, która jest w naszym...

Biblijne historie z trudnymi i toksycznymi ludźmi w tle

Biblia jest księgą, która obszernie traktuje o życiu. Nie omija też tematu relacji z trudnymi i toksycznymi osobami. Pochylmy się na chwilę nad dwoma pouczającymi przykładami.

Rozmowy, które zmieniają życie – Wywiad ze Zbigniewem Swobodzińskim

Wywiad ze Zbyszkiem Swobodzińskim na temat rozmów, które zmieniają życie.

Mierz w swoim życiu wyżej

Jeśli chcesz prowadzić ponadprzeciętne życie, musisz mierzyć wyżej. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz mierzyć wysoko. Dlaczego? Ponieważ jeśli mierzysz w przeciętność, w pewnym momencie możesz odnieść życiową porażkę. Natomiast jeśli marzysz o zwycięstwach i sukcesach, a mierzysz tylko trochę ponad przeciętność, to w pewnym momencie możesz 'ugrzęznąć’ w przeciętności, a twoje marzenia o sukcesach i zwycięstwach okażą się być tylko i wyłącznie niespełnionym snem, który będzie cię dręczyć.

Bóg używa ludzi jako drzwi do możliwości

Nie wiem, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym konkretnie są „otwarte drzwi”. Ja od kilku lat zwracam na to zjawisko uwagę i świadomie słucham opowieści ludzi, którym „otworzyły się drzwi” i w nie weszli. Bardzo często te „otwarte drzwi” były konkretnymi osobami, które otwierały nowe możliwości.

Sztuka popełniania błędów

Jeśli patrzysz na ostatnie miesiące, lub rok swojego życia i nie jesteś w stanie ukazać na żaden błąd, który zrobiłeś, to być może nie robisz nic wartościowego.

Czy zajmujesz się tym, co jest dla ciebie życiodajne?

https://youtu.be/du17Ax5rNBY Zbyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych, ale nie są życiodajne dla nas. Paweł Godawa To było zdanie, które zmieniło moje życie. Gdy je usłyszałem pracowałem jako instruktor terapii uzależnień. Pracowałem z ludźmi...

Jak upraszczać życie, zamiast je komplikować

 Pracując jako coach często powtarzam: Menadżerzy komplikują sprawy, a liderzy je upraszczają. Kiedy pojawił się Jezus, religijni przywódcy tamtych czasów, którzy w rzeczywistości zachowywali się bardziej jak menadżerzy,  wypełnili księgę zasad przynajmniej...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *