Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Czego nauczyło mnie o przywództwie prowadzenie amatorskiego teatru lalki?

kwi 20, 2015 | dla liderów, misje, przywództwo, realizowanie marzeń, służba, wizja, życiowe lekcje | 0 komentarzy

Gdy Bóg mnie powołał, aby docierać do ludzi ze Słowem Bożym, zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób wystartować, od czego zacząć? Jak wyjść z biblijnym przesłaniem poza mury kościoła? Rok po nawróceniu zacząłem głosić w kościele, ale pragnąłem w jakiś sposób dotrzeć z przesłaniem do większej grupy ludzi – do tych, którzy potrzebują coś przyjąć od Boga, choć może nie są nawet tego świadomi.

W związku z tym przyszedł mi na myśl pomysł, aby założyć amatorski teatr laki, podróżować z nim, głosić Ewangelię i propagować Biblię. Ze Szkoły Biblijnej w Wielkiej Brytanii wróciłem z konkretną wizją założenia teatru, wybrałem kilku młodych wierzących, przedstawiłem im wizję i przekonałem do działania. Zrobiliśmy przenośną scenę, uszyliśmy lalki, napisaliśmy scenariusze i zaczęliśmy występować.

Teatr lalki prowadziłem przez dwa lata. W tym czasie występowaliśmy w kilkudziesięciu polskich miastach – w kościołach, na ulicach, na koloniach, w szkołach, w kinach, w sierocińcu, a nawet w domu dla mentalnie upośledzonych. To była niesamowita przygoda, która wiele mnie nauczyła i umożliwiła opanowanie podstaw przywództwa.

Poniżej chciałbym wymienić kilka rzeczy, których nauczyłem się wtedy o liderstwie:

1. Misja

Jeśli chcesz być dobrym liderem, to musisz być człowiekiem misji.

Ludzie chcą iść za człowiekiem, który ma misję i poświęcił się jej realizacji. Zrozumienie misji wynika ze zrozumienia powołania. Bóg powołał mnie do tego, aby dotrzeć z Jego Słowem do narodów. Postanowiłem poświęcić się temu powołaniu i uczynić je swoją misją.

Misja jest zawsze czymś większym niż my, jest czymś szlachetnym, jest ideałem, dla którego warto żyć i poświęcać się, jest zorientowana na służenie innym. Misja pomaga motywować innych do działania. Dzieje się tak ponieważ ludzie pragną służyć jakiejś większej sprawie.

  • Czy odkryłeś swoją misję? Jakiej sprawie, większej niż ty zamierzasz się poświęcić?

Jeśli nie służysz jakiemuś konkretnemu ideałowi, to trudno będzie ci porwać za sobą ludzi.

2. Wizja

Jeśli chcesz być dobrym liderem, to musisz mieć wizję tego, co zamierzasz ze swoim zespołem osiągnąć.

Gdy wyjechałem uczyć się do Szkoły Biblijnej w Anglii, przyjechałem tam z wizją założenia w niedalekiej przyszłości chrześcijańskiego teatru lalki. Idea była poczęta w moim sercu jeszcze w Polsce. Uczyłem się za granicą przez 9 miesięcy. Przez cały ten czas rozmyślałem o swoim pomyśle, modliłem się o jego realizację, wyobrażałem sobie, jak będzie stawać się rzeczywistością, planowałem jego rozwój. Rozmawiałem na ten temat ze studentami i nauczycielami. Byłem zakręcony na tym punkcie do tego stopnia, że niektórzy nazywali mnie the Puppet Man (Lalkarz). Byłem entuzjastą, rozpalony pasją (tak nawiasem mówiąc, jeśli twoja wizja nie rozpala cię do gorąca i nie jest twoją pasją, to nie rozpali i nie porwie nikogo).

Z miesiąca na miesiąc ta wizja we mnie rosła, aż w końcu, gdy wróciłem do Polski, byłem gotowy, aby ją zrodzić. Nie tylko miałem wizję założenia amatorskiego teatru lalki, pragnąłem czegoś więcej – przy jego pomocy chciałem dotrzeć do tysięcy ludzi z biblijnym przesłaniem. Teatr miał być jedynie środkiem do osiągnięcia większego celu. Choć tego wszystkiego jeszcze nie było, widziałem to w swoim sercu. Nosiłem w sobie obraz przyszłości, który mnie motywował do działania i wzbudzał we mnie wiarę, że się uda, a także przekonanie, że nie tylko powinienem się w tę wizję zaangażować, ale także zaangażować w jej realizację innych.

3. Zespół

Jeśli chcesz być dobrym liderem, to musisz uczyć się budować skuteczne zespoły.

Gdy wróciłem z Wielkiej Brytanii, przedstawiłem swoją wizję czterem młodym wierzącym. Powiedziałem im, że zamierzam stworzyć Chrześcijański Teatr Lalki i przy jego pomocy propagować Biblię i jej wartości, a potem zapytałem, czy chcą do mnie dołączyć. Każdy powiedział TAK, więc wystartowaliśmy. Później przyłączyły się do nas kolejne osoby.

Spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu, szyliśmy laki, zrobiliśmy przenośną scenę, pisaliśmy scenariusze. Nauczyłem ich pracy z lalkami. Poddaliśmy się reżimowi regularnych prób, a także zaczęliśmy systematycznie podróżować i występować.

4. Uczenie się od mistrzów

Jeśli chcesz być dobrym liderem, to musisz uczyć się od mistrzów.

Skąd wiedziałem w jaki sposób uszyć lalki, animować je, jak zrobić scenę, czy też napisać scenariusz? Otóż odpowiedź jest prosta – nauczyłem się tego od mistrzów.

Gdy byłem jeszcze w Wielkiej Brytanii, dowiedziałem się, kto zajmuje się tego typu służbą. Znalazłem takich ludzi w Stanach Zjednoczonych. Napisałem do nich, ściągnąłem ich materiały szkoleniowe i uczyłem się. Prócz tego pojechałem na dziesięciodniowe szkolenie do USA. Kupiłem tam kolejne książki, na które wydałem całą miesięczną wypłatę.

Czytałem, rozmawiałem z ludźmi, prowadziłem korespondencję i stosowałem w praktyce to, czego się uczyłem. To jest ważne – jeśli pragniesz wejść na drogę mistrzostwa, to musisz zacząć uczyć się od mistrzów.

  • Czy uczysz się od mistrzów? Czy opracowałeś plan swojego rozwoju?

5. Planowanie i zarządzanie

Jeśli chcesz być dobrym liderem, to musisz nauczyć się mądrze planować swoją pracę i nią zarządzać.

Prowadzenie wędrownego, amatorskiego teatru lalki wymaga dość dużej dawki planowania i zarządzania. Mamy tu cały szereg spraw, o których należy myśleć, pamiętać i je ze sobą koordynować. Na przykład, sprawa tworzenia lalek i rekwizytów, przechowywanie ich, transportowanie. Pisanie scenariuszy, próby, zarządzanie zespołem, planowanie podróży, wydatki itd. Więc przewodzenie teatrem pomogło mi zacząć uczyć się planować, koordynować, a także zarządzać zasobami. To niesamowita frajda i konieczny czynnik dobrego przywództwa.

  • Czy uczysz się skutecznego planowania i zarządzania?

6. Zabezpieczenie finansów

Jeśli chcesz być dobrym liderem, to musisz nauczyć się pozyskiwać pieniądze i mądrze nimi zarządzać.

Utrzymanie amatorskiego wędrownego teatru lalki kosztuje. Materiały, podróże, wynajęcie sal itd., na to wszystko potrzeba pieniędzy. Aby móc rozwijać tego typu działalność, trzeba mieć pomysł na to, skąd się wezmą potrzebne środki. Ja finansowałem swoją działalność z następujących źródeł:

  • Łożyłem na teatr ze swoich prywatnych środków.
  • Każdy członek naszej grupy teatralnej co miesiąc dawał składkę na rozwój naszej działalności.
  • Co miesiąc dostawałem stałą kwotę z kasy naszego kościoła.
  • Czasami dostawaliśmy pieniądze na pokrycie kosztów od ludzi, którzy nas zapraszali i organizowali nasze występy.

Nie chodzi mi tu o to, jak finansowałem tę pracę, ale o to, że miałem pomysł na jej finansowanie, aktywnie pozyskiwałem finanse i świadomie nimi zarządzałem. Jest to jeden z ważnych kluczy do przywództwa – pozyskuj finanse i nimi zarządzaj. Miej plan rozwoju w tej dziedzinie. Pamiętaj, że bez finansów nie da się wybudować niczego ponadprzeciętnego.

  • Czy uczysz się pozyskiwania finansów i mądrego zarządzania nimi?

7. Poświęcenie

Jeśli chcesz być dobrym liderem, to musisz poświęcać się, zapierać siebie i płacić cenę.

Prowadzenie wędrownego teatru lalki wymagało zaangażowania i płacenia ceny. Musiałem poświęcić swoje pieniądze, swój czas, swoje wysiłki, energię. Bez poświęcenia nic wartościowego nie da się osiągnąć. Prawda jest taka, że wszystko, co ma wartość, ma swoją cenę. Co więcej, im coś jest wspanialsze, tym zwykle jest droższe. To samo odnosi się również do przywództwa. Ponadprzeciętne przywództwo wymaga płacenia ceny i zaangażowania. Im lider mierzy wyżej, tym więcej będzie musiał za to zapłacić, a ta cena będzie go kosztować (czytaj: boleć).

  • Czy poświęcasz się, zapierasz siebie i płacisz pełną cenę za to, aby móc zrealizować swoją wizję?

Życiowa lekcja

Rzeczy układają się dla ludzi, którzy mają konkretną wizję, są jej poświęceni i realizują ją, nawet jeśli na początku nic prócz jej nie posiadają. Dlatego też, nawet jeśli niewiele masz, to odkryj swoją wizję i wyrusz w jej kierunku. Zaskoczy cię to, co się później stanie.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.

Życie pośród kryzysu: Świadome dbaj o dobrą atmosferę

Kryzys tworzy idealne środowisko dla złej atmosfery. Warto świadomie się temu sprzeciwić, dbając o morale i dobrą atmosferę. Podczas pierwszego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 zadzwoniłem do...

Życiodajność

W naszym życiu są czynniki życiodajne, nieżyciodajne i te, które odbierają nam życie (tzn. są dla nas śmiercionośne). Po prostu jesteśmy jak rośliny, dla których pewne rzeczy przyczyniają się do rozkwitu, natomiast inne sprawiają, że usychamy i obumieramy.

Moja definicja skutecznej służby wśród dzieci

Moja definicja skutecznej służby wśród dzieci jest nietypowa, bo to pewien obraz. To drzewo zasadzone nad strumieniami wód, które wydaje owoc we właściwym czasie! Tak jak obrazuje to nasze logo Kościoła Dziecięcego. Dzieci są owocami tej służby, dzieci, które...

Czy wywierasz pozytywny wpływ?

Najgorszym nieszczęściem mądrego człowieka jest brak możliwości wywierania wpływu. Herodot Ludzie mądrzy pragną wywierać wpływ. Nie wynika to z żądzy władzy, czy też z chęci zaspokojenia swoich własnych małostkowych ambicji, ale z realnej potrzeby, która jest w naszym...

Bóg nie zapomina

Niekiedy oczekiwanie na Bożą odpowiedź może być frustrujące, jednak na przestrzeni lat zdumiewającym dla mnie jest ciągłe odkrywanie, jak na wiele modlitw Bóg z czasem odpowiada.

Georg Schmidt (1709-1785), pierwszy misjonarz w Afryce Południowej

Biografia Georga Schmidta, uważanego za pioniera i ojca duchowego ewangelicznego chrześcijaństwa w Afryce.

Biblijne historie z trudnymi i toksycznymi ludźmi w tle

Biblia jest księgą, która obszernie traktuje o życiu. Nie omija też tematu relacji z trudnymi i toksycznymi osobami. Pochylmy się na chwilę nad dwoma pouczającymi przykładami.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *