Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

7 nawyków skutecznego budowania zespołów

mar 8, 2015 | dla biznesmenów, dla liderów, przywództwo

Jako przywódca nigdy nie osiągniesz niczego wybitnego bez umiejętności budowania zespołów. Jeśli nie masz zespołu, albo nie jesteś częścią zespołu, to znajdujesz się dopiero na początku drogi do czegoś, co ma znaczenie.

Myślę, że marzeniem każdego przywódcy jest przewodzenie wybitnym, skutecznym, odnoszącym sukcesy i wywierającym wpływ zespołom. Po przeanalizowaniu mojego ponad dwudziestoletniego doświadczenia w przywództwie, chciałbym w tym wpisie zwięźle przedstawić siedem nawyków, które według mnie powinien rozwinąć w sobie każdy lider, pragnący budować ponadprzeciętne, skuteczne i wyróżniające się zespoły.

Nawyk 1: Ustawicznie pracuj nad rozwojem osobistym, a szczególnie nad rozwojem swojego charakteru

Od czego lider zaczyna budowanie wybitnych zespołów? Oczywiście od siebie. Nie można wybudować ponadprzeciętnego zespołu, jeśli nie pracuje się nad sobą. Ku temu jest kilka powodów, jednym z nich jest to, że ludzie, którzy nie mają klasy nie przyciągają do siebie ludzi z klasą. W Biblii jest napisane:

Gdy widzisz męża biegłego w swoim zawodzie, to może on być w służbie u królów, a nie będzie w służbie u ludzi podłych. (Prz 22:29)

To ciekawy tekst, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Mówi on, że ludzie, którzy są biegli w swoim zawodzie wybierają ludzi z klasą – omijają podłych (tzn. osoby bez charakteru).

Nie uda Ci się wybudować wybitnego zespołu bez wybitnych ludzi, natomiast wybitni ludzie chcą pracować dla liderów, którzy mają klasę. Jaka z tego lekcja? Bardzo prosta, jeśli chcesz mieć ponadprzeciętny zespół, to zacznij pracować nad tym, abyś sam był ponadprzeciętny.

Pracuj nad rozwojem swojego charakteru, rozwijaj swoje życie duchowe, swój potencjał, bądź uczniem, ucz się ze swoich błędów i porażek, a także sukcesów. Wzrastaj, zmieniaj się, idź do przodu, stawaj się lepszym człowiekiem.

Nawyk 2: Bądź proaktywnym przywódcą

Można być reaktywnym lub proaktywnym przywódcą. Reaktywny reaguje na bodźce, a jego przywództwo jest spontaniczne, przypadkowe, często zachowawcze. Proaktywny lider jest człowiekiem świadomym wizji i celu, jego przywództwo jest przemyślane i konsekwentne.

Reaktywne przywództwo wydaje się być łatwiejsze, ale nie sprawdzi się w budowaniu dobrych zespołów. Dlatego też, jeśli pragniesz odnosić w przywództwie sukcesy, dbaj o to, aby było ono proaktywne. Wiedz kim jesteś. Znaj swoją misję, powołanie, wizję, pasję i wartości. Prowadź życie świadome celu i w taki sposób przewodź. Ludzie uwielbiają podążać za proaktywnymi liderami.

Pamiętaj też, że nie ma proaktywnego przywództwa bez komunikacji. Dlatego też komunikuj, komunikuj, komunikuj! Nie bój się, nie przesadzisz z komunikacją. Nie można wybudować genialnych zespołów bez świetnej komunikacji, której przykład daje przywódca.

Nawyk 3: Pozyskaj najlepszych ludzi, jakich możesz i pozwól im szybować

Twój przyszły sukces jako przywódcy jest uzależniony od jakości twoich współpracowników i klasy zespołu, jaki uda Ci się stworzyć.

Niestety, nie wszyscy ludzie są dobrymi kandydatami do wybitnych zespołów. Tworzenie tego typu grupy ludzi przypomina przygotowywanie wykwintnego dania. Jeśli chcesz takie danie przygotować, musisz wiedzieć, co zamierzasz przyrządzić, z jakich składników się to robi i w jaki sposób. Jeśli powrzucasz do gara lub na patelnię przypadkowe rzeczy, to prawdopodobnie Twoje „dzieło” będzie niejadalne. Bardzo podobnie jest w przypadku budowania zespołów.

Nie z każdej mąki upieczesz dobry chleb.

Dlatego uzmysłów sobie, co zamierzasz osiągnąć i jakich konkretnie ludzi potrzebujesz, aby zrealizować swój cel. A potem odnajdź najlepszych jakich możesz, pozyskaj ich dla swojej pracy i pozwól im szybować.

Nawyk 4: Zapewnij przywództwo i zarządzanie zorientowane na rezultaty

Za większością rzeczy, które są budowane i za tymi, które upadają stoi przywództwo – dobre, albo kiepskie.

Nigdy na nic i na nikogo nie zrzucaj winy. Przywódcy są odpowiedzialni za to, aby ludzie, którym przewodzą zwyciężali. Nastaw się na zwyciężanie, owoce i rezultaty. Nie bądź defensywnym liderem. Nastaw się na walkę, ofensywę i podbój. Prowadź ludzi do zwycięstw, a uda ci się przyciągnąć do siebie championów i uaktywnić w nich to, co najlepsze. Uwierz mi, jeszcze żaden zachowawczy lider nie wybudował wybitnego zespołu.

Nawyk 5: Intencjonalnie formuj przywódców i pracowników

Prawda jest taka, że czasami przypadek tworzy wybitnych liderów, ale prawda też jest taka, że nie możesz liczyć na to, że ludzie, którzy podążają za Tobą staną się wybitnymi liderami i pracownikami przez przypadek. To nierealne.

Jeśli pragniesz tworzyć skuteczne i ponadprzeciętne zespoły, musisz nauczyć się intencjonalnie formować liderów i pracowników. Prawdopodobnie ludzie, którym będziesz przewodził będą obdarzeni potencjałem, jednak ktoś będzie musiał ten potencjał z nich wydobyć. Jeśli chcesz tworzyć wybitne zespoły, tym kimś powinieneś być Ty.

Nawyk 6: Buduj relacje i środowisko pracy (służby)

Każdy zespół funkcjonuje w pewnym środowisku, tworzy pewną kulturę. Te rzeczy są bardzo ważne, ponieważ przekładają się na klimat zespołu, jego stabilność i skuteczność.

Atmosferę, kulturę i środowisko, w jakim funkcjonuje zespół można pozostawić przypadkowi, ale jest to zupełnie niemądre. Jeśli chcesz być przywódcą, który buduje skuteczne zespoły, powinieneś ustawicznie pracować nad rozwojem relacji, a także nad kształtowaniem środowiska i kultury, w której one funkcjonują.

Nawyk 7: Bądź biegły w pozyskiwaniu finansów i posługiwaniu się nimi

Żaden przywódca nie może lekceważyć zagadnienia finansów.

Możesz być wspaniałym liderem, możesz mieć niezwykłą i zniewalającą wizję, możesz mieć zespół o wielkim potencjale, ale jeśli nie masz pomysłu, jak sfinansować swoją pracę, na dłuższą metę nie uda Ci się osiągnąć niczego ponadprzeciętnego.

Jeśli pragniesz stworzyć wybitny i skuteczny zespół, to potrzebujesz nauczyć się pozyskiwać pieniądze, mądrze nimi zarządzać i uczynić je narzędziami, wspomagającymi Twoją pracę.

Pieniądz umożliwia wszystko. (Kazn 10:19b)

marek_kiewra_2014_szkolenie_w_USA_.02_jpgPraktyczne zastosowanie

 1. Czy masz siedem nawyków skutecznego budowania zespołów?
 • Czy ustawicznie pracujesz nad rozwojem osobistym, a szczególnie nad rozwojem swojego charakteru? Jeśli tak, to jak to robisz?
 • Czy jesteś proaktywnym przywódcą? Dlaczego?
 • Czy pozyskujesz do zespołów, które budujesz najlepszych ludzi, jakich tylko możesz znaleźć?
 • Czy zapewniasz ludziom, którym przewodzisz przywództwo i zarządzanie? Czy jesteś zorientowany na konkretne rezultaty?
 • Czy intencjonalnie formujesz liderów i pracowników? Czy opanowałeś sztukę wyzwalanie potencjału?
 • Czy budujesz relacje i środowisko pracy (służby)?
 • Czy rozwijasz się w sferze finansów? Czy jesteś mistrzem w pozyskiwaniu pieniędzy, zarządzaniu nimi i posługiwaniu się nimi?
 1. Jakie zmiany powinieneś wprowadzić, aby skuteczniej budować wybitne zespoły?
 • Które z wymienionych powyżej nawyków są Twoją silną stroną? W jaki sposób możesz je wzmocnić?
 • Które z wymienionych powyżej nawyków są Twoją słabością? Co możesz uczynić, aby uzupełnić swoje braki?

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *