Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

toni-hukkanen--Ds46Ax__zg-unsplash

I w końcu to nie lata w twoim życiu się liczą. To życie w twoich latach.

Abraham Lincoln

Odkrywanie tematu życiodajności

Po 40-stym roku życia zacząłem tracić energię życiową. Nie byłem chory, ale nie miałem siły, aby żyć. Ważnym punktem zwrotnym okazała się rozmowa, którą przeprowadził ze mną w tym czasie Andrzej Burzyński, mentor i coach. Wspomniał w niej o zagadnieniu życiodajności, z którym nie spotkałem się wcześniej. Czułem się wtedy tak, jakby z mojego życia uchodziło… życie. Wyparowywało, jak powietrze z nieszczelnego balona. Więdłem w oczach, gubiłem się, nie potrafiłem wykrzesać tej iskry potrzebnej, aby żyć. Traciłem nadzieję na to, że w moim życiu może być lepiej. Jednak usłyszane od Andrzeja słowo życiodajność zaintrygowało mnie. Czułem, że za tym słowem skrywają się rzeczy, które okażą się ważne dla mojego życia. Postanowiłem więc ten temat zgłębić. W wyniku tego odkryłem rzeczy, które pozwoliły mi przemyśleć moje życie i ukorzenić się w tym, co życiodajne. Pomogło mi to zrozumieć, że są kwestie, które dla człowieka są życiodajne, a także te, które są śmiercionośne – jedne sprawiają, że chce się żyć, ożywiają nas, napełniają energią i sprawiają, że rozkwitamy; a te drugie drenują nas, wysysają życie i zabijają na raty. Były to ważne wskazówki, które pomogły mi wprowadzić radykalne zmiany, których wtedy potrzebowałem, aby wrócić do życia, odzyskać siły, a także odnaleźć radość i szczęście.

Rzeczy, które są życiodajne sprawiają, że chce nam się żyć, ożywiają nas, dzięki nim rozkwitamy, napełniają nas energią, są idealnym środowiskiem dla rozwoju naszej pasji.

Trzy rodzaje źródeł, z których człowiek może czerpać

W naszym życiu są czynniki życiodajne, nieżyciodajne i te, które odbierają nam życie (tzn. są dla nas śmiercionośne). Po prostu jesteśmy jak rośliny, dla których pewne rzeczy przyczyniają się do rozkwitu, natomiast inne sprawiają, że usychamy i obumieramy. Jednym z kluczy do udanego życia jest zatrzymywanie się raz na jakiś czas, aby rozpoznać co dla naszego życia jest najbardziej życiodajne, a co jest śmiercionośne.

Rozpoznaj – co dla twojego życia jest najbardziej życiodajne?

Są to rzeczy, które dostarczają ci najlepsze soki i sprawiają, że rozkwitasz, ożywasz, chce ci się żyć, zdobywasz góry. Pompują w ciebie siłę, witalność i dobre samopoczucie. Staraj się na te rzeczy wyeksponować w większym stopniu. Stanowią dla ciebie życiodajne źródła, w których powinieneś się zanurzyć i z których powinieneś czerpać życiową siłę.

  • Co dla twojego życia jest najbardziej życiodajne?

Rozpoznaj – co dla twojego życia jest nieżyciodajne?

Są to rzeczy, które ani cię nie ożywiają, ani nie zabijają. Sprawiają, że po prostu jakoś żyjesz, ale w oparciu o te rzeczy nie mógłbyś wybudować udanego i spełnionego życia. Są to rzeczy, które nie przesuwają cię do przodu, a jedynie pochłaniają twój cenny czas, a przez to pochłaniają życie, więc staraj się je ograniczyć do minimum. Z niektórych rzeczy warto jest zrezygnować, albo je delegować, czy też komuś zlecić, aby uwolnić dodatkowe godziny życia.

  • Co dla twojego życia jest nieżyciodajne?

Rozpoznaj – co dla twojego życia jest śmiercionośne?

Są to rzeczy, które odbierają ci życie, czasami na raty; sprawiają, że usychasz, obumierasz i więdniesz. Z ich powodu nie masz ani ochoty, ani siły, aby żyć. Staraj się te rzeczy zupełnie wyeliminować. One są śmiercionośne. Niosą wypalenie, przygnębienie, marazm i zniszczenie.

  • Co dla twojego życia jest śmiercionośne?

Photo credit: unsplash.comToni Hukkanen

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *