Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę
YouTube player

Zbyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych, ale nie są życiodajne dla nas.

Paweł Godawa

To było zdanie, które zmieniło moje życie. Gdy je usłyszałem pracowałem jako instruktor terapii uzależnień. Pracowałem z ludźmi uzależnionymi, współuzależnionymi, oraz prowadziłem profilaktykę w szkołach podstawowych i średnich. Zajmując się tymi wszystkimi rzeczami na początku czułem olbrzymią satysfakcję. Widziałem ludzi, którym można pomóc, jednak po czasie nadmiar problemów, z którymi się spotykałem, a także bagaż ludzkich doświadczeń przytłoczyły mnie. Pomimo tego, że odpoczywałem i dbałem o siebie, ta początkowa pasja wypaliła się we mnie.

W tym samym czasie zainteresowałem się rozwojem osobistym. Czytałem książki na ten temat, chodziłem na szkolenia. Widziałem jak to zmienia moje życie, więc zacząłem dzielić się tym z innymi ludźmi. Byłem rozdarty. Nie wiedziałem, czy mam się zajmować terapią i rozwojem osobistym, czy też tylko rozwojem osobistym, a może powinienem powrócić do terapii? Wywołało to we mnie wewnętrzne napięcie, z którym nie potrafiłem sobie poradzić.

Postanowiłem porozmawiać o tym z pastorem Pawłem Godawą, którego niezwykle cenię. W czasie naszej rozmowy podzielił się ze mną wieloma cennymi myślami, ale szczególnie przemówiły do mnie dwa zdania. Pierwsze zacytowałem już powyżej:

Zbyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych, ale nie są życiodajne dla nas.

Gdy to usłyszałem, odpowiedziałem:

– Dzięki. Gdy to powiedziałeś uzmysłowiłem sobie, że chcę robić to, co jest moją pasją. Jednak mam wiele pytań. Co to oznacza? Czy mam teraz stanąć przed tymi ludźmi i powiedzieć: Przepraszam, nie będę wydawał jedzenia, bo to nie jest dla mnie życiodajne? Mam ludzi, którzy przychodzą na grupy, które prowadzę, a także na terapię. Czy mam im powiedzieć: Przepraszam, kończę z tym, bo to nie jest dla mnie życiodajne?

Wtedy pastor Paweł powiedział drugie genialne zdanie:

Jeśli twój rozum jest w konflikcie z twoim sercem, to idź za twoim sercem, ale zrób to w mądry sposób.

Opracowaliśmy roczny plan, aby rzeczy pozamykać, delegować i przekazać innym. Po roku całkowicie zaangażowałem się w rzeczy związane ze szkoleniami, coachingiem i mentoringiem. Odnajduję się w tej pracy.

Minęło wiele lat od tego wydarzenia i dzisiaj mogę stwierdzić z całym przekonaniem:

Jeśli robisz coś, co jest życiodajne dla ciebie, to jest to też dobre dla innych.

Możesz robić to, co kochasz i zarabiać na tym

Jesteś wartościowy i zasługujesz na to, aby realizować swoją pasję. Gdy to odkryjesz, wzbijesz się na zupełnie nowy poziom i będziesz szybował. W twoim życiu zaczną dziać się cuda i rzeczy, których nigdy byś się nie spodziewał.

Pytania do refleksji

  • Czy robisz w życiu to, co jest życiodajne dla ciebie i dobre dla innych, czy też to, co jest dobre dla innych, ale nie jest życiodajne dla ciebie?
  • Czy twój rozum jest w konflikcie z twoim sercem, czy też idziesz za swoim sercem w mądry sposób?
  • Czy robisz to, co kochasz i zarabiasz na tym?
  • Czy potrzebujesz jakiejś zmiany w swoim życiu? Jeśli tak, to jakiej? Jak powinieneś tę zmianę wprowadzić?
  • Czy potrzebujesz jakiejś pomocy?

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *