Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę
YouTube player

Zbyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych, ale nie są życiodajne dla nas.

Paweł Godawa

To było zdanie, które zmieniło moje życie. Gdy je usłyszałem pracowałem jako instruktor terapii uzależnień. Pracowałem z ludźmi uzależnionymi, współuzależnionymi, oraz prowadziłem profilaktykę w szkołach podstawowych i średnich. Zajmując się tymi wszystkimi rzeczami na początku czułem olbrzymią satysfakcję. Widziałem ludzi, którym można pomóc, jednak po czasie nadmiar problemów, z którymi się spotykałem, a także bagaż ludzkich doświadczeń przytłoczyły mnie. Pomimo tego, że odpoczywałem i dbałem o siebie, ta początkowa pasja wypaliła się we mnie.

W tym samym czasie zainteresowałem się rozwojem osobistym. Czytałem książki na ten temat, chodziłem na szkolenia. Widziałem jak to zmienia moje życie, więc zacząłem dzielić się tym z innymi ludźmi. Byłem rozdarty. Nie wiedziałem, czy mam się zajmować terapią i rozwojem osobistym, czy też tylko rozwojem osobistym, a może powinienem powrócić do terapii? Wywołało to we mnie wewnętrzne napięcie, z którym nie potrafiłem sobie poradzić.

Postanowiłem porozmawiać o tym z pastorem Pawłem Godawą, którego niezwykle cenię. W czasie naszej rozmowy podzielił się ze mną wieloma cennymi myślami, ale szczególnie przemówiły do mnie dwa zdania. Pierwsze zacytowałem już powyżej:

Zbyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych, ale nie są życiodajne dla nas.

Gdy to usłyszałem, odpowiedziałem:

– Dzięki. Gdy to powiedziałeś uzmysłowiłem sobie, że chcę robić to, co jest moją pasją. Jednak mam wiele pytań. Co to oznacza? Czy mam teraz stanąć przed tymi ludźmi i powiedzieć: Przepraszam, nie będę wydawał jedzenia, bo to nie jest dla mnie życiodajne? Mam ludzi, którzy przychodzą na grupy, które prowadzę, a także na terapię. Czy mam im powiedzieć: Przepraszam, kończę z tym, bo to nie jest dla mnie życiodajne?

Wtedy pastor Paweł powiedział drugie genialne zdanie:

Jeśli twój rozum jest w konflikcie z twoim sercem, to idź za twoim sercem, ale zrób to w mądry sposób.

Opracowaliśmy roczny plan, aby rzeczy pozamykać, delegować i przekazać innym. Po roku całkowicie zaangażowałem się w rzeczy związane ze szkoleniami, coachingiem i mentoringiem. Odnajduję się w tej pracy.

Minęło wiele lat od tego wydarzenia i dzisiaj mogę stwierdzić z całym przekonaniem:

Jeśli robisz coś, co jest życiodajne dla ciebie, to jest to też dobre dla innych.

Możesz robić to, co kochasz i zarabiać na tym

Jesteś wartościowy i zasługujesz na to, aby realizować swoją pasję. Gdy to odkryjesz, wzbijesz się na zupełnie nowy poziom i będziesz szybował. W twoim życiu zaczną dziać się cuda i rzeczy, których nigdy byś się nie spodziewał.

Pytania do refleksji

  • Czy robisz w życiu to, co jest życiodajne dla ciebie i dobre dla innych, czy też to, co jest dobre dla innych, ale nie jest życiodajne dla ciebie?
  • Czy twój rozum jest w konflikcie z twoim sercem, czy też idziesz za swoim sercem w mądry sposób?
  • Czy robisz to, co kochasz i zarabiasz na tym?
  • Czy potrzebujesz jakiejś zmiany w swoim życiu? Jeśli tak, to jakiej? Jak powinieneś tę zmianę wprowadzić?
  • Czy potrzebujesz jakiejś pomocy?

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Jak zwiększyć swój przychód?

Co zrobić, aby więcej zarabiać, w oparciu o mniejsze niż dotychczas roboczogodziny, a także mniejsze zasoby?

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *