Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Pytania – klucz do sukcesu

sie 20, 2010 | rozwój osobisty, zarządzanie sobą, życiowe lekcje

Żyjemy w specyficznych czasach. Według mnie jedną z cech tych czasów jest to, żeZemanta Related Posts Thumbnail dzisiaj, tak jak nigdy wcześniej, aż tak duża część społeczeństwa pragnie odnieść sukces i osiągać wysokie wyniki. Drugą cechą tych czasów jest poszukiwanie odpowiedzi, które są przedstawiane w zwięzłej formie. Żyjemy w czasach, w których niezwykle ceni się zwięzłość trafnych wypowiedzi. Na tej właśnie bazie między innymi rozwija się współczesna blogosfera.

Jednak odpowiedzi nie są punktem wyjściowym dla sukcesu i efektywności.

Odpowiedzi nie są punktem wyjściowym dla sukcesu i efektywności.

Wiedza i poznanie mają oczywiście kolosalne znaczenie. Żyjemy w erze informacji, za którą słono się płaci. Dzisiaj, tysiące ludzi utrzymuje się ze sprzedaży informacji i z udzielania odpowiedzi. Aby odnieść sukces należy we właściwym momencie posługiwać się właściwą informacją (wiedzą). Nie to jest jednak kluczem do przełomu, sukcesu i trwałej życiowej satysfakcji.

Więc co jest? Z pewnością kilka rzeczy. Tutaj chciałbym przedstawić dwie:

1. Uświadom sobie swoją niewiedzę.

Bardzo trudno będzie ci doświadczyć przełomu, odnieść sukces i cieszyć się życiową satysfakcją, jeśli nie uświadomisz sobie, że nie wiesz wszystkiego i jeszcze 'sobie tego wszystkiego nie poukładałeś’.

Z drugiej strony, jeśli myślisz, że wiesz wszystko co trzeba i wszystko sobie w głowie poukładałeś, to wydarzyła ci się jedna z dwóch rzeczy: albo stałeś się bogiem, albo też ugrzęzłeś w życiowej stagnacji (choć może nawet nie zdajesz sobie z tego jeszcze sprawy). Myślę, że moim czytelnikom żadnej z tych opcji nie trzeba komentować…

Gdy parę lat temu brałem udział w szkoleniu w Azji, któregoś wieczoru udałem się do restauracji na kolację z moim ulubionym wykładowcą. W pewnym momencie powiedziałem mu:

– Doznałem objawienia – wiem, że nic nie wiem i nie rozumiem. Nie chodzi o to, że nie mam wiedzy, czy też, że ta, którą posiadam jest błędna, ale o to, że nie wiem tego co powinienem wiedzieć, a moje zrozumienie jest niewystarczające.

Na to mój rozmówca roześmiał się ubawiony i między kęsami azjatyckiej pizzy rzekł:

– Andrzej, gratuluję ci. Widzę, że dla ciebie jest jeszcze nadzieja. Doszedłeś w swoim życiu do miejsca, do którego wielu nie dochodzi. Odkryłeś swoją ignorancję i będziesz miał szansę się z nią skonfrontować.

Przypomina to trochę naukę gry na instrumencie, czy też języka obcego. Wielu z tych, którzy opanowali mistrzostwo w muzyce, czy też w języku obcym, doświadczyło 'chwili pokory’. Takiej chwili doświadczamy w momencie, kiedy wydaje nam się, że już się nauczyliśmy, jednak jesteśmy skonfrontowani z wydarzeniem, które pokazuje nam, że tak naprawdę jeszcze niewiele wiemy.

Wątpliwym jest, że dotarłeś do granic wiedzy i zrozumienia, które powinieneś posiadać.

W jaki sposób jednak uczyć się i pogłębiać swoje poznanie, aby to miało sens i nie zatonąć przy tym w oceanie informacji i trywialności, którym każdego dnia jesteśmy zalewani? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi, ale nie na odpowiedziach pragnę się tutaj skoncentrować, ale na pytaniach, ponieważ uważam, że pytania są kluczem do życiowego przełomu i prawdziwego sukcesu.

2. Zacznij zadawać właściwe pytania.

Które pytania są właściwe? To jest świetne pytanie, nieprawdaż? Udzielanie właściwych odpowiedzi niekoniecznie świadczy o mądrości. Nawet głupiec może się naczytać dobrych książek i mądrze mówić. Stare przysłowie mówi:

O wiele trudniej jest zadać właściwe pytanie, niż udzielić właściwej odpowiedzi.

Przysłowie Chińskie

Chciałbym, abyś zapamiętał tę myśl:

Poszukiwanie trwałego przełomu i sukcesu nie zaczyna się przede wszystkim od właściwych odpowiedzi, ale od właściwych pytań.

Dlatego zachęcam cię, abyś zwrócił baczną uwagę na pytania. Jedno z nich brzmi:

Na jakie podstawowe pytanie powinienem szukać teraz odpowiedzi?

Kolejne pytania brzmią:

  • Przed jakim pytaniem uciekam, ale koniecznie muszę się z nim skonfrontować?
  • Dlaczego nie jestem tam gdzie chciałbym być?
  • Gdzie  chciałbym dotrzeć?
  • Odpowiedzi na jakie pytania, mogą doprowadzić do przełomu i sukcesu w moim życiu?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *