Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Możesz pokonać finansowe pokusy, uchronić się przed tarapatami i budować udane życie.

Na różnych etapach swojego życia zderzamy się z finansowymi pokusami. Ważnym jest, aby zdawać sobie sprawę z tych niebezpieczeństw i nie ulegać tego typu zaproszeniom. W tym tekście chciałbym wspomnieć o sześciu takich pokusach.

Pokusa konsumpcjonizmu

Biznes, czerpiący zyski z tworzenia kultury konsumpcjonizmu hoduje bezmyślne owce do strzyżenia i dojenia. Nie bądź taką owcą. Myśli i żyj inaczej.

Przede wszystkim powinniśmy być świadomi, że istnieją rozległe obszary przemysłu, których celem jest edukowanie nas, jak powinniśmy żyć, na jakim poziomie, i czego tak naprawdę potrzebujemy, aby móc nam sprzedawać. Często nie ma to jednak nic wspólnego z naszym dobrem, ani z naszymi realnymi potrzebami i prawdziwymi aspiracjami, więc nie ma sensu bezmyślnie wierzyć temu, co się nam komunikuje.

Pokusa zaspakajania swoich pożądliwości i chciwości

Pijawka ma dwie córki, którym na imię: Daj! Daj!

Przypowieści Salomona 30:15

W każdym z nas, gdzieś tam w zakamarkach duszy, drzemie chciwość i pożądliwość, które czasami dają o sobie znać i chcą, abyśmy zwrócili na nie uwagę i zaczęli je karmić. Są jak pijawki, chłoną, ciągle żądając: Więcej! Więcej! Jednak nie da się ich zaspokoić. Ile byś nie miał i nie używał, to żądzy i chciwości nie nasycisz, bo zawsze można mieć i doświadczyć czegoś więcej. Są to dwie gardziele, które są nienasycone, ile byś do ich jamy nie wrzucał, nadal będą wołać: Daj! Daj! Daj!

Pamiętaj, że nie nasycisz żądzy. Ona nigdy nie będzie miała dosyć.

Warto siebie pilnować, aby nie być na smyczy pożądliwości i chciwości.

Pokusa życia na cudzy koszt

1. Życie kosztem innych

Są różne sposoby życia na cudzy koszt. Poniżej wymienię podstawowe:

Pożyczanie i nie oddawanie

Niektórzy przez całe życie żyją z pożyczek, są też tacy, którzy nie spłacają swoich długów.

Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej.

Rzymian 13:8a

Pożyczanie, choć nie ma się zamiaru później tego oddać jest złe i niemoralne.

Kradzież, oszukiwanie, wykorzystywanie

Innym sposobem na życie na cudzy koszt jest działalność przestępcza.

Kto kradnie, niech kraść przestanie, a niech raczej żmudną pracą własnych rąk zdobywa dobra, aby miał z czego udzielać potrzebującemu.

Efezjan 4:28

Pismo Święte nie tylko nakazuje ludziom, którzy utrzymują się z przestępczego procederu do zaprzestania tego typu działalności, ale domaga się, aby przez żmudną pracę rąk swoich zdobywali dobra i udzielali potrzebującym.

Żerowanie na innych

Jest wielu cwaniaków, którzy w rozmaity sposób żerują na osobach łatwowiernych i ignorantach.

2. Wzór dla nas

Z pewnością w obszarze pracy i finansów wzorem dla nas jest apostoł Paweł. Wyjaśniając sens i filozofię swojego życia powiedział między innymi:

Srebra ani złota, ani szaty niczyjej nie pożądałem. Sami wiecie, że te oto ręce służyły zaspokojeniu potrzeb moich i tych, którzy są ze mną. W tym wszystkim pokazałem wam, że tak pracując, należy wspierać słabych i pamiętać na słowo Pana Jezusa, który sam powiedział: Bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać aniżeli brać.

Dzieje Apostolskie 20:33-35

Paweł dał nam wyraźnie do zrozumienia, jaki powinien być nasz standard jeśli chodzi o nasze życie i finansowanie go.

  • Po pierwsze, nie powinniśmy być rozpaleni przez pożądanie tego, czego nie mamy.
  • Po drugie, powinniśmy pracować na swoje utrzymanie.
  • Po trzecie, powinniśmy wspierać innych finansowo.

W innym miejscu Paweł napisał:

Nakazujemy wam, bracia, w imieniu Pana Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który żyje nieporządnie, a nie według nauki, którą otrzymaliście od nas. Sami bowiem wiecie, jak nas należy naśladować, ponieważ nie żyliśmy między wami nieporządnie ani też u nikogo nie jedliśmy darmo chleba, ale w trudzie i znoju we dnie i w nocy pracowaliśmy, żeby dla nikogo z was nie być ciężarem; nie dlatego, jakobyśmy po temu prawa nie mieli, ale dlatego, że wam siebie samych daliśmy za przykład do naśladowania. Bo gdy byliśmy u was, nakazaliśmy wam: Kto nie chce pracować, niechaj też nie je. Albowiem dochodzą nas słuchy, że niektórzy pomiędzy wami postępują nieporządnie: nic nie robią, a zajmują się tylko niepotrzebnymi rzeczami. Tym też nakazujemy i napominamy ich przez Pana Jezusa Chrystusa, aby w cichości pracowali i własny chleb jedli.

2 Tesaloniczan 3:6-12

W tym tekście Paweł pisze o porządnym i nieporządnym życiu. Mówi, że wraz z innymi swoimi współpracownikami ustanowili dobry wzorzec do naśladowania:

  • Po pierwsze, nie jedz chleba, na który sobie nie zapracowałeś.
  • Po drugie, ciężko pracuj, aby nie być dla nikogo ciężarem.
  • Po trzecie, jeśli nie chcesz pracować, to również i nie jedz.
  • Po czwarte, zajmuj się potrzebnymi rzeczami.
  • Po piąte, w cichości jedz swój własny chleb.

To prosta, przejrzysta i zrozumiała recepta na dobre, dojrzałe i odpowiedzialne życie.

Pokusa łatwych pożyczek

Nasza egocentryczna i skupiona na zadłużeniu gospodarka jest jak te elektroniczne lampy owadobójcze. Emitują światło przyciągające insekty, które błogo wlatują prosto w pułapkę, tylko po to by stracić życie.

Andy Alcorn

Chyba nigdy nie było tak wiele możliwości zaciągnięcia  pożyczek jak dzisiaj. Z każdej strony jesteśmy kuszeni ofertami łatwych i szybkich pożyczek.

1. Dwa rodzaje pożyczek

Pożyczki można umownie podzielić na dwie kategorie.

Dobre (tzn. mądre) pożyczki

Nie można powiedzieć, że wszystkie pożyczki są złe. Za dobrą pożyczkę można byłoby uznać przemyślany kredyt hipoteczny, lub kredyt biznesowy, zaciągnięty na rozwój działalności gospodarczej. Przede wszystkim w tej kategorii mamy kredyty inwestycyjne.

Głupie (tzn. złe) pożyczki

Tego rodzaju dług to przede wszystkim pożyczki konsumpcyjne, bezmyślne żyrowanie i głupie przedsięwzięcia biznesowe oraz inwestycyjne. W tej kategorii mamy również długi, na spłacenie których nie stać osoby, która je zaciąga.

2. Bądź mądry w zaciąganiu pożyczek

Generalnie powinniśmy się wystrzegać wszelkich głupich pożyczek. W tej dziedzinie warto też ustanowić dla siebie kilka dobrych zasad, które wytyczą naszym decyzjom sensowne granice i stanął się dla nas dobrymi punktami odniesienia. Na przykład:

  • Zaciągaj tylko potrzebne pożyczki.
  • Zaciągaj tylko dobre (mądre) pożyczki.
  • Nie zaciągaj lichwiarskich pożyczek.
  • Zaciągaj tylko pożyczki, które możesz spłacić.
  • Przed zaciągnięciem pożyczki szukaj rzeczowej porady.
  • Czytaj uważnie umowy.
  • Nie próbuj rozwiązać problemu zadłużenia przez zaciąganie kolejnych długów.

Pokusa próżności

„Próżność” (łac. vana gloria (albo inanis gloria) – rodzaj pychy przejawiającej się w chęci olśniewania innych, zwracania uwagi na rzeczy zewnętrzne.*

W tej kategorii moglibyśmy ukazać na dwie pokusy:

rene-bohmer-3713671. Pokusa popisywania się

Chyba każdy człowiek chciałby być zauważony i doceniony. Stajemy tutaj przed pokusą wykorzystania tego, co zewnętrzne, aby zwrócić na siebie uwagę. Między innymi może się to przejawiać w zachowaniach typu: Zastaw się, a postaw się.

Są ludzie, którzy robią pewne rzeczy (np. jeżdżą na drogie wakacje, kupują samochody, na które ich nie stać, markowe gadżety itp.), tylko po to, aby robić na innych wrażenie i zwracać na siebie uwagę.

2. Pokusa do podawania się za tego, kim nie jesteśmy

Lepiej być skromnym i pracować na siebie, niż udawać wielkiego i nie mieć na chleb.

Przypowieści Salomona 12:9

Niejeden udaje bogatego, choć nic nie ma.

Przypowieści Salomona 13:7a

Po co udawać tego, kim się nie jest? Próby podawania się za zamożniejszego, niż się nim jest w rzeczywistości z całą pewnością są niebezpieczne dla naszej prawości (i portfela).

Pokusa życia ponad stan

Jesteśmy otoczeni tak wieloma wspaniałymi rzeczami i możliwościami, z których chciałoby się korzystać pojemniejszą chochlą. Niestety wraz z jedzeniem apetyt rośnie.

Życie ponad stan oznacza rozchody, które w rozrachunku rocznym są wyższe niż przychody. Nasze społeczeństwo jest tak skonstruowane, że przez pewien czas jest to możliwe, jednak prędzej, czy później nastąpi moment, kiedy trzeba będzie za taki styl życia słono zapłacić. Dlatego też warto jest tej pokusie sprzeciwić się i uważnie monitorować swoje przychody oraz rozchody.

Klucz do sukcesu finansowego

Nie ulegaj finansowym pokusom.

Zastanów się

1. Czy jesteś czasami kuszony, w którymś z poniższych obszarów:

  • Pokusa konsumpcjonizmu.
  • Pokusa zaspakajania swoich pożądliwości.
  • Pokusa życia na cudzy koszt.
  • Pokusa łatwych pożyczek.
  • Pokusa próżności.
  • Pokusa życia ponad stan.

2. Czy powinieneś wprowadzić jakieś zmiany do tego, jak finansujesz swoje życie i zarządzasz osobistymi finansami?

 Photo credit: unsplash.com; Rene Böhmer

* https://pl.wikipedia.org/wiki/Próżność

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *