Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Szanuj swoje dziecko i wierz w nie

wrz 14, 2014 | życie rodzinne, życiowe lekcje | 0 komentarzy

Parę dni temu kupiliśmy z żoną naszej córuni wyrzutnię do strzelania krążkiem. Misia była bardzo zadowolona, no i oczywiście natychmiast zaczęła chodzić po całym mieszkaniu, strzelając po ścianach i żyrandolach, bo to przecież idealne cele.

Po chwili przyszła do mnie i powiedziała:

– Tato, musisz znaleźć moje kółeczko do strzelania.

– Czemu? Co się z nim stało? – Zapytałem.

– Poleciało na twoje książki.

– To jak ja je teraz znajdę? Na którą półkę poleciało?

– Tato, weź drabinę i chodź.

Wziąłem więc drabinę, postawiłem przy regałach bibliotecznych, wspiąłem się i zacząłem szukać w miejscu, na które wskazała Misia. Wtedy usłyszałem przejęty głos córki:

– Uda ci się, tatusiu, wierzę w ciebie!

Zerknąłem w dół. Pod drabiną stała rozentuzjazmowana czteroletnia Misia i kibicowała mi. Wybuchłem śmiechem i zapytałem ją:

– Skąd ty córuś znasz takie hasła?

Chwilę później, rozmawiając z żoną powiedziałem:

– Słuchaj, gdy szukałem zabawki, Misia stała pod drabiną, kibicowała mi i powiedziała: Uda ci się, tatusiu, wierzę w ciebie! Skąd moja czteroletnia córka zna takie hasła?

– Jak to, skąd? – Moja żona uniosła brwi. – To przecież ty tak do niej mówisz. Ona po tobie powtarza.

Lekcja

Wyciągnąłem z tego ważną lekcję:

Szanuj swoje dziecko i wierz w nie.

Informatycy powiadają czasami: Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu, co oznacza, że komputer nie może pracować w oparciu o inną informację niż ta, która została do niego wprowadzona.

Jako rodzice, w pewnym sensie programujemy nasze dzieci. Z czasem wyjmują ze swoich serc to, co w nie wkładamy.

Jeśli włożysz w serce dziecka śmieci, to będzie wyciągać z niego śmieci, jeśli jednak włożysz rzeczy wartościowe, to z czasem będzie wydobywać to, co ma wartość.

Poprzez naszą postawę wobec dziecka i słowa, które do niego wypowiadamy, formujemy je. Dlatego też dbajmy o to, aby je szanować i w nie wierzyć, a także zasiewać w nie wartościowe słowa, ponieważ w oparciu o to będzie mogło budować dobre życie.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Życie pośród kryzysu: Świadome dbaj o dobrą atmosferę

Kryzys tworzy idealne środowisko dla złej atmosfery. Warto świadomie się temu sprzeciwić, dbając o morale i dobrą atmosferę. Podczas pierwszego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 zadzwoniłem do...

Życiodajność

W naszym życiu są czynniki życiodajne, nieżyciodajne i te, które odbierają nam życie (tzn. są dla nas śmiercionośne). Po prostu jesteśmy jak rośliny, dla których pewne rzeczy przyczyniają się do rozkwitu, natomiast inne sprawiają, że usychamy i obumieramy.

Litera symbolizująca czwarte przykazanie

Potrzebujemy czegoś więcej niż samych siebie, aby podejmować znaczące i ważne decyzje. Potrzebujemy punktów odniesienia, które są poza nami.

Bóg nie zapomina

Niekiedy oczekiwanie na Bożą odpowiedź może być frustrujące, jednak na przestrzeni lat zdumiewającym dla mnie jest ciągłe odkrywanie, jak na wiele modlitw Bóg z czasem odpowiada.

Uczenie się właściwego reagowania na trudnych i toksycznych ludzi

Jeśli pragniesz prowadzić dobre, spełnione i owocne życie, to będziesz musiał nauczyć się radzić sobie z trudnymi i toksycznymi osobami [włączając w to przełożonych].

Pytania, z którymi warto zmierzyć się na półmetku swojego życia

Czterdziestolatek dotarł na pewną górę, niektórzy czterdziestolatkowie bardzo szybko. Warto na tej górze się zatrzymać, aby zadać sobie kilka ważnych pytań i poczekać na właściwe odpowiedzi.

Czy wykorzystujesz do budowania swojego życia zasadę siania i zbierania?

Jeśli pragniemy cieszyć się pięknym, wspaniałym i satysfakcjonującym życiem, to potrzebujemy nad nim świadomie pracować, tak jakbyśmy zamierzali stworzyć i utrzymać zachwycający ogród.

Moje Matulowanie

Bycie mamą dwóch córek! Nie zamieniłabym lat spędzonych z dziećmi na żadne tytuły, pieniądze i wygody. Relacja z nimi oraz historia naszych docierań są dziś dla mnie skarbem.

Rozmowy, które zmieniają życie – Wywiad ze Zbigniewem Swobodzińskim

Wywiad ze Zbyszkiem Swobodzińskim na temat rozmów, które zmieniają życie.

Gdy miesiąc miodowy minął – kiedy Czapla bierze ślub z Orłem

Najpierw zakochujemy się w wyobrażeniu o człowieku, które z czasem musi być rozbite, abyśmy mogli zakochać się w tej osobie, takiej jaką ona naprawdę jest. Często jest to bolesny proces, ale jest on konieczny, aby móc wybudować zdrowy związek.

Małżeństwo – związek na całe życie, czy przygoda na próbę?

Kiedyś powyższe pytanie dla większości ludzi w naszym społeczeństwie było retoryczne, dzisiaj wcale takim nie jest. Różni ludzie udzieliliby na nie różnych odpowiedzi. Decyzja i obietnica Zacznijmy nasze rozważania na temat małżeństwa od zwrócenia uwagi na prosty...

Myśl, co mówisz

Dopuszczamy się bowiem wszyscy wielu uchybień; jeśli kto w mowie nie uchybia, ten jest mężem doskonałym, który i całe ciało może utrzymać na wodzy. Jakuba 3:2 Gdy patrzę wstecz na moje życie, widzę wiele błędów, które popełniłem. Myślę, że gdybym miał je wszystkie...

Czy zajmujesz się tym, co jest dla ciebie życiodajne?

https://youtu.be/du17Ax5rNBY Zbyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych, ale nie są życiodajne dla nas. Paweł Godawa To było zdanie, które zmieniło moje życie. Gdy je usłyszałem pracowałem jako instruktor terapii uzależnień. Pracowałem z ludźmi...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *