Kryzys tworzy idealne środowisko dla złej atmosfery. Warto świadomie się temu sprzeciwić, dbając o morale i dobrą atmosferę.
Podczas pierwszego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 zadzwoniłem do znajomego małżeństwa Amerykanów, aby porozmawiać i zapytać jak sobie radzą z całą tą sytuacją związaną z koronawirusem w USA i przymusową domową izolacją. Przez chwilę rozmawiałem z moim przyjacielem. Nieoczekiwanie do kamery podeszła jego żona, spojrzała na mnie marszcząc brwi i ni z tego ni z owego powiedziała:
– Jesteśmy tu uwięzieni. Jeśli koronawirus nas nie zabije, to z pewnością pozabijamy się nawzajem! – i odeszła.
Rozumiem tę sytuację. Wiem, co tam się działo. Doświadczyłem tego kilkakrotnie. Gdy pojawia się kryzys, to samoczynnie obniżają się morale i psuje atmosfera.
Kryzysom towarzyszy pogorszenie się atmosfery
W moim życiu przechodziłem przez różne kryzysy. Jeden z nich był związany z wychowaniem naszych nastoletnich synów. Ich dorastanie, psychologiczne oddzielanie się ode mnie i mojej żony, a także bunt, wywoływał w naszym domu dość duże napięcie. Dla nas, rodziców, był to kryzys, który serwował nam sporo stresu. Tak się złożyło, że w tamtym okresie któregoś dnia jadłem obiad z pastorem Pawłem Godawą. Gdy opowiedziałem mu o swoich zmaganiach powiedział mi kilka zdań, które pomogły mi złapać właściwy azymut i zmienić się:
– Andrzej – zaczął – głowa domu powinna walczyć o dobrą atmosferę w rodzinie. Synowie nie są twoim problemem, ale zła atmosfera w domu szybko się nim stanie. Kryzys jest idealnym środowiskiem dla złej atmosfery. Powinieneś robić wszystko, co w twojej mocy, aby atmosfera w twojej rodzinie była dobra. Wybory twoich synów nie są twoją odpowiedzialnością, ale dbanie o dobrą atmosferę w domu jest. To walka, którą musisz zwycięsko toczyć, aby budować udane i satysfakcjonujące życie rodzinne. Jeśli na tym polu wygrasz, to inne rzeczy też z czasem jakoś się ułożą.
Rozmowa z pastorem Godawą pomogła mi zrozumieć, że niekoniecznie jestem odpowiedzialny za wybory, reakcje i zachowanie synów, ale koniecznie potrzebuję przyjąć odpowiedzialność za swoje reakcje i budowanie dobrej atmosfery w domu.
Naturalnym jest, że kryzys psuje atmosferę. Jednak mądrzy i odpowiedzialni ludzie będą robić to, co w ich mocy, aby o nią dbać i podnosić morale.
Powody dla których atmosfera jest ważna
1. Zła atmosfera obniża poziom życia i rodzi to, co złe.
Środowisko rodzi owoce. Dobre środowisko będzie życiodajne, rodząc dobre owoce, natomiast złe środowisko będzie toksyczne, rodząc nieprzyjemne owoce.
2. Dobra atmosfera daje życie temu, co dobre i wzmacnia to.
Jeśli chcesz, aby dobre rzeczy rodziły się, rozwijały i pomnażały, to musisz tworzyć im sprzyjające do tego środowisko, a także dbać, aby nic go nie psuło.
3. Im wspanialsza atmosfera, tym lepsze rzeczy się w niej rodzą.
Im cieplej, słoneczniej i wilgotniej, tym bujniejsza flora i fauna. Podobnie jest w życiu – im lepsze tworzysz warunki, tym większą rodzą pomyślność, dobrostan i sukces.
O dobrą atmosferę należy walczyć
Nie odpowiadamy za wiele rzeczy, które nam się wydarzają, ale odpowiadamy za tworzenie się atmosfery i środowiska, w którym żyjemy. Jest to szczególnie ważne w okresie kryzysu, ponieważ zawsze towarzyszy mu obniżenie się morale i pogorszenie atmosfery. Kryzys sam w sobie jest problemem, ale zła atmosfera może go spotęgować. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby zawsze, a szczególnie w czasach kryzysu, świadomie dbać o dobrą atmosferę, środowisko i podnosić morale.
Wyzwanie
W związku z tym chciałbym rzucić ci dwa wyzwania:
Po pierwsze – Nie bądź zgniłym jabłkiem
Gdy do kosza z jabłkami dodasz jedno zgnite jabłko, to z czasem wszystkie jabłka zgniją. Nie zatruwaj innych. Nie twórz toksycznej atmosfery. Nie stresuj niepotrzebnie ludzi.
- Zachowuj spokój.
- Dbaj, aby mieć właściwą postawę.
- Kontroluj swoje reakcje.
- Myśl, co mówisz.
- Bądź człowiekiem wiary.
Po drugie – Świadomie dbaj o dobrą atmosferę
Nie postępować niewłaściwie w czasie kryzysu to już wiele, ale z drugiej strony to ciągle za mało.
- Warto przejawić inicjatywę i budować dobrą atmosferę.
- Warto świadomie redukować poziom stresu.
- Warto rozładowywać napiętą sytuację i podnosić morale.
- Warto budować środowisko, w którym ludzie poczują się bezpiecznie i będą mogli w miarę normalnie funkcjonować.
Ważne myśli
Im wspanialsza atmosfera, tym lepsze rzeczy się w niej rodzą.
Gdy pojawia się kryzys, to samoczynnie obniżają się morale i psuje atmosfera.
Kryzys sam w sobie jest problemem, ale zła atmosfera może go spotęgować.
O dobrą atmosferę należy walczyć.
Nie postępować niewłaściwie w czasie kryzysu to już wiele, ale z drugiej strony to ciągle za mało. Warto świadomie budować morale.
Zastanów się
- Jaka jest atmosfera w środowisku, w którym żyjesz?
- Jakiego rodzaju jabłkiem jesteś?
- Jak możesz dbać o dobrą atmosferę?
- Jak możesz podnosić morale?
0 komentarzy