Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę
YouTube player

Kryzys tworzy idealne środowisko dla złej atmosfery. Warto świadomie się temu sprzeciwić, dbając o morale i dobrą atmosferę.

Podczas pierwszego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 zadzwoniłem do znajomego małżeństwa Amerykanów, aby porozmawiać i zapytać jak sobie radzą z całą tą sytuacją związaną z koronawirusem w USA i przymusową domową izolacją.  Przez chwilę rozmawiałem z moim przyjacielem. Nieoczekiwanie do kamery podeszła jego żona, spojrzała na mnie marszcząc brwi i ni z tego ni z owego powiedziała:

– Jesteśmy tu uwięzieni. Jeśli koronawirus nas nie zabije, to z pewnością pozabijamy się nawzajem! – i odeszła.

Rozumiem tę sytuację. Wiem, co tam się działo. Doświadczyłem tego kilkakrotnie. Gdy pojawia się kryzys, to samoczynnie obniżają się morale i psuje atmosfera.

Kryzysom towarzyszy pogorszenie się atmosfery

W moim życiu przechodziłem przez różne kryzysy. Jeden z nich był związany z wychowaniem naszych nastoletnich synów. Ich dorastanie, psychologiczne oddzielanie się ode mnie i mojej żony, a także bunt, wywoływał w naszym domu dość duże napięcie. Dla nas, rodziców, był to kryzys, który serwował nam sporo stresu. Tak się złożyło, że w tamtym okresie któregoś dnia jadłem obiad z pastorem Pawłem Godawą. Gdy opowiedziałem mu o swoich zmaganiach powiedział mi kilka zdań, które pomogły mi złapać właściwy azymut i zmienić się:

– Andrzej – zaczął – głowa domu powinna walczyć o dobrą atmosferę w rodzinie. Synowie nie są twoim problemem, ale zła atmosfera w domu szybko się nim stanie. Kryzys jest idealnym środowiskiem dla złej atmosfery. Powinieneś robić wszystko, co w twojej mocy, aby atmosfera w twojej rodzinie była dobra. Wybory twoich synów nie są twoją odpowiedzialnością, ale dbanie o dobrą atmosferę w domu jest. To walka, którą musisz zwycięsko toczyć, aby budować udane i satysfakcjonujące życie rodzinne. Jeśli na tym polu wygrasz, to inne rzeczy też z czasem jakoś się ułożą.

Rozmowa z pastorem Godawą pomogła mi zrozumieć, że niekoniecznie jestem odpowiedzialny za wybory, reakcje i zachowanie synów, ale koniecznie potrzebuję przyjąć odpowiedzialność za swoje reakcje i budowanie dobrej atmosfery w domu.

Naturalnym jest, że kryzys psuje atmosferę. Jednak mądrzy i odpowiedzialni ludzie będą robić to, co w ich mocy, aby o nią dbać i podnosić morale.

Powody dla których atmosfera jest ważna

1. Zła atmosfera obniża poziom życia i rodzi to, co złe.

Środowisko rodzi owoce. Dobre środowisko będzie życiodajne, rodząc dobre owoce, natomiast złe środowisko będzie toksyczne, rodząc nieprzyjemne owoce.

2. Dobra atmosfera daje życie temu, co dobre i wzmacnia to.

Jeśli chcesz, aby dobre rzeczy rodziły się, rozwijały i pomnażały, to musisz tworzyć im sprzyjające do tego środowisko, a także dbać, aby nic go nie psuło.

3. Im wspanialsza atmosfera, tym lepsze rzeczy się w niej rodzą.

Im cieplej, słoneczniej i wilgotniej, tym bujniejsza flora i fauna. Podobnie jest w życiu – im lepsze tworzysz warunki, tym większą rodzą pomyślność, dobrostan i sukces.

O dobrą atmosferę należy walczyć

Nie odpowiadamy za wiele rzeczy, które nam się wydarzają, ale odpowiadamy za tworzenie się atmosfery i środowiska, w którym żyjemy. Jest to szczególnie ważne w okresie kryzysu, ponieważ zawsze towarzyszy mu obniżenie się morale i pogorszenie atmosfery. Kryzys sam w sobie jest problemem, ale zła atmosfera może go spotęgować. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby zawsze, a szczególnie w czasach kryzysu, świadomie dbać o dobrą atmosferę, środowisko i podnosić morale.

Wyzwanie

W związku z tym chciałbym rzucić ci dwa wyzwania:

Po pierwsze – Nie bądź zgniłym jabłkiem

Gdy do kosza z jabłkami dodasz jedno zgnite jabłko, to z czasem wszystkie jabłka zgniją. Nie zatruwaj innych. Nie twórz toksycznej atmosfery. Nie stresuj niepotrzebnie ludzi.

  • Zachowuj spokój.
  • Dbaj, aby mieć właściwą postawę.
  • Kontroluj swoje reakcje.
  • Myśl, co mówisz.
  • Bądź człowiekiem wiary.

Po drugie – Świadomie dbaj o dobrą atmosferę

Nie postępować niewłaściwie w czasie kryzysu to już wiele, ale z drugiej strony to ciągle za mało.

  • Warto przejawić inicjatywę i budować dobrą atmosferę.
  • Warto świadomie redukować poziom stresu.
  • Warto rozładowywać napiętą sytuację i podnosić morale.
  • Warto budować środowisko, w którym ludzie poczują się bezpiecznie i będą mogli w miarę normalnie funkcjonować.

Ważne myśli

Im wspanialsza atmosfera, tym lepsze rzeczy się w niej rodzą.

Gdy pojawia się kryzys, to samoczynnie obniżają się morale i psuje atmosfera.

Kryzys sam w sobie jest problemem, ale zła atmosfera może go spotęgować.

O dobrą atmosferę należy walczyć.

Nie postępować niewłaściwie w czasie kryzysu to już wiele, ale z drugiej strony to ciągle za mało. Warto świadomie budować morale.

Zastanów się

  1. Jaka jest atmosfera w środowisku, w którym żyjesz?
  2. Jakiego rodzaju jabłkiem jesteś?
  3. Jak możesz dbać o dobrą atmosferę?
  4. Jak możesz podnosić morale?

Photo by Surface on Unsplash

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *