Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Pastor Christian Adolph z Biedrzychowic

lut 20, 2014 | historia protestantów

Christian Adolph był pierwszym pastorem w Biedrzychowicach (niem. Friedersdorf am Queis) kościoła „U Studni Jezusa – Zum Jesusbrunnen”. Kościół ten został poświęcony 20 lutego 1656 roku przez pastora, a kluczowymi słowami tego dnia na które się powołał były słowa z Psalmu 46,5. Natomiast mottem do kazania był Psalm 84,2-5. Kościół ten pełnił szczególną rolę duszpasterską w czasach szalejącej na Śląsku kontrreformacji. Był miejscem zaspokojenia potrzeb głodu i pragnienia duchowego dla tysięcy ewangelicznych chrześcijan, którzy przybywali do tego miejsca.

kościół - U studni Jezusa

Przy wschodniej ścianie kościoła w Biedrzychowicach znajduje się płyta nagrobna pastora Christiana Adolpha, która jest bardzo prosta w ornamentykę, lecz zawiera dużą ilość informacji z życia tego duchownego. Oto kilka informacji:

Data i miejsce urodzenia: 31.05.1598, Radomice (niem. Wünschendorf);

Data i miejsce śmierci: 3.04.1675, Biedrzychowice (niem. Friedersdorf am Queis);

Rodzice: Ojciem był Gideon Adolph (pastor z Radomic), a matką była Sybilla Wehnerin (córka pastora JohannaWenera – był pastorem w Wykrotach i Uniegoszczy);

Edukacja: uczył się w Gryfowie, Budziszynie i Wittenbergi;

Miejsca i lata posługi duchowej: Nowa Wieś Legnicka (Klein Neudorf) – pastor przez 1 rok; Chemnitz – diakon przez 4 lata; Gryfów – pastor przez 29 lat; Biedrzychowice – pastor przez 21 lat. W sumie sprawował 55 lat posługi duchowej;

Żony i dzieci: Pierwszą żoną była Sara Pehtzler (córa pastora z Chemnitz), z którą wychował dwie córki i dwóch synów; przeżył z nią 47 lat. Drugą żoną była Rosina Gebamers (córka rajcy gryfowskiego), z którą się ożenił 18.06.1669r. Doczekał się dwóch wnuków.

Bardzo ważną informacją podaną na płycie nagrobnej jest to, że po trzydziestu latach posługi jako pastor w Gryfowie musiał uchodzić z powodu papistowskich (rzymskokatolickich urzędników) prześladowań. Szczegółowy opis tych wydarzeń opisał historyk Łukasz Tekiela w artykule „Christian Adolph – pierwszy pastor Biedrzychowic”.

Historie …

Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

płyta nagrobna pastora Christiana Adolpha

Prześladowania ewangelików na Śląsku rozpoczęły się po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w ramach działań kontreformacji prowadzonej przez władze cesarza Ferdynanda III Habsburga. Po przegranej wojnie i podpisaniu traktatu westfalskiego ogłosił w 1651r., że wyznanie rzymskokatolickie jest jedynie dozwolone na obszarach jego monarchii. Biedrzychowice należały do Saksonii, w której panowała wolność wyznania.

Linki do innych artykułów tematycznie powiązanych:

1. Biedrzychowice nieznane: www.zl.lubań24.pl/1,698,1,item.html

2. Biedrzychowice nieznane cz.2: www.zl.lubań24.pl/1,756,1,item.html

3. Płyta nagrobna pastora Christiana Adolpha

4. Płyta nagrobna pierwszej żony Sary

5. Płyty nagrobne i epitafia przy kościele w Biedrzychowicach

6. Historia kościoła „U studni Jezusa” i jego działalność misyjna

www.zl.lubań24.pl/1,1757,1,item.html

7. Historia kościoła „U studni Jezusa” i jego działalność misyjna cz.2

www.zl.lubań24.pl/1,1092,1,item.html

8. SzukajacBoga

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *