Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Cmentarz artystów w Szklarskiej Porębie

lip 11, 2015 | historia protestantów

Cmentarz kolonii artystów w Szklarskiej Porębie.

Zabytkowy cmentarz w Szklarskiej Porębie

Spacerując uliczkami Szklarskiej Poręby natkniemy się na opuszczony cmentarz, będący w bardzo złym stanie, który ściśle związany jest z jej byłymi mieszkańcami. Mowa jest o cmentarzu ewangelickim znajdującym się blisko dawnego kościoła ewangelickiego (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Szklarskiej Porębie Dolnej pomiędzy ulicą Piastowską a Waryńskiego. Cmentarz mimo wielkiego stanu dewastacji i zniszczenia przyciąga uwagę zwiedzających klimatem jaki stwarza. Nie jest to klimat, który odstrasza, ale przyciąga ze względu na swój wygląd (nietypowy dla polskich cmentarzy) oraz dziedzictwo literatury i sztuki pozostawione przez spoczywających.

Informacje historyczne

Cmentarz ewangelicki został założony w 1844 roku, a ostatnie pochówki miały miejsce w 1946 roku. O tego okresu obiekt jest pozostawiony sam sobie, systematycznie ograbiany i dewastowany.

Cmentarz ten jest szczególny ze względu na to, że zostali na nim pochowani dawni przedstawiciele „kolonii artystów”, twórcy niemieckiej literatury i sztuki XIX i XX wieku. Górskie położenie miejscowości oraz miejscowy klimat artystyczny motywował do twórczości i sprawiał, że w Szklarskiej Porębie na stałe osiedlali się twórcy literatury, sztuki i nauki. Dzięki nim Szklarska Poręba zyskała nazwę „kolonii artystów”. Była zlokalizowana w Dolinie Siedmiu Domów. Miejscowościami w Polsce, które na taką nazwę mogły zasługiwać to Zakopane i Kazimierz Dolny.

Na cmentarzu znaleźli spoczynek ludzie zajmujący się tworzeniem i produkcją szkła artystycznego, z którego Szklarska Poręba słynęła. Światową sławę zyskały wyroby z huty szkła „Józefina” założonej w 1842r .

Spacerując po cmentarzu można odczytać informacje na epitafiach oraz obejrzeć jeszcze istniejące, choć w dużym stopniu zniszczone nagrobki i grobowce.

Osoby najbardziej znane

 • Julius Ludwig (1850-1918) – mistrz malarstwa na szkle
 • Ernst Wriese (1854-1914) – mistrz szlifierski
 • August Wennrich (1825-1878) – mistrz szlifierski
 • Oskar Simon (1874-1927) – mistrz szlifierski
 • Ernsta Liebiga (1859-1927) – mistrz hutniczy
 • Hermann Wennrich (1864-1931) – mistrza hutniczy
 • kaplica rodziny Preusslerów – rodzina, która rozpoczęła budowę hut szkła w Szklarskiej Porębie, pierwsza powstała w 1617 roku.
 • Carl Hauptmann (1858-1921) – filozof i literat, starszy brat laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna
 • Wilhelm Bölsche (1861-1939) – , krytyk literacki, dziennikarz, biolog, pisarz, astronom, geolog, związany z działaniem na rzecz ochrony przyrody, pomysłodawca i twórca karkonoskiego muzeum geologiczno-przyrodniczego, autor kilku tysięcy listów stanowiące archiwum tamtego okresu, są przechowywane we Wrocławskiej Bibliotece Uniwersyteckiej,
 • Hanns Fechner (1860-1931) – malarz, grafik, profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych
 • Max Schlicker (1862-1936) – właściciel winiarni, będącej miejscem spotkań artystów i literatów
 • Gustav Berthold – dyrektor i dyrygent orkiestry uzdrowiskowej znanej z wysokiego profesjonalizmu

Linki

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *