Kim był Abraham Duringer?
- Znanym przedsiębiorcą doby XVIII wieku.
- Biznesmenem Morawian.
- Najbardziej znanym biznesmenem na Łużycach Górnych.
- Radcą prawnym.
- Tym, który doświadczył spotkania ze Zbawicielem Jezusem Chrystusem i któremu poświęcił swoje życie, czas oraz talenty.
Młode lata
Abraham Dürninger urodził się 22.12.1706 w Straßburgu. Był drugim z dziewięciorga dzieci, został wychowany w rodzinie luterańskiej. Pozytywny wpływ rodziców na ukształtowanie moralności młodego Abrahama był widoczny przy prowadzeniu biznesu oraz właściwym traktowaniu swoich klientów. Ojciec Abrahama był radnym i biznesmenem, chciał kształcić syna na handlowca, aby ten w przyszłości przejął po nim i kontynuował rodzinny biznes. Jako nastolatek Abraham pracował przez kilka lat razem z ojcem. Ta lekcja życia wykształtowała w nim podstawowe umiejętności potrzebne w działalności handlowej. Podjął się edukacji zgodnie z marzeniem swojego taty. Podczas nauki miał możliwość zdobycia praktyki w domach handlowych w Alicante, Amsterdamie, Bazylei i Nancy.
Po zakończeniu swojej edukacji na handlowca powrócił do Strasburga, by pomóc ojcu w prowadzeniu rodzinnego sklepu z tkaninami oraz podjął dodatkową pracą jako radca prawny.
Wraz z poświęcaniem większej ilości czasu pracy zawodowej, zaczęły narastać w jego sercu wątpliwości, dotyczące celu życia, sensu życia, przeznaczenia we wszechświecie. Brak odpowiedzi na nurtujące myśli, przynosiły wewnętrzny dyskomfort i częste zniechęcenie do intensywnej pracy, gdyż nie przynosiło to satysfakcji i spełnienia.
Ponadto myślał o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, aby nabyć tam plantację i podjąć się handlu owocami na nowo rozwijającym się rynku handlowym.
Spotkanie z Nikolausem von Zinzendorf w Herrnhag
W 1741 roku Abraham spotkał po raz pierwszy ludzi z Kościoła Morawskiego w Stasburgu. W latach 1743-1744 odwiedzał często miejscowość Herrnhag. W tym okresie był to drugi ważny ośrodek szkoleniowy Braci Morawskich w Europie, obok Herrnhut. 5 grudnia 1744 roku przeprowadził się i stał się członkiem wspólnoty w Herrnhag. W ciągu następnych dwóch latach pracował na różnych stanowiskach. To właśnie tutaj doszło do spotkania z Zinzendorfem, w wyniku którego nastąpiła zmiana kierunku jego życia. Hrabia Ludwig zaproponował przejęcie słabo funkcjonującego i zadłużonego jedynego sklepu w Herrnhut oraz stanie się częścią tamtejszej wspólnoty. Widząc prowadzenie Zbawiciela i mając przekonanie w swoim sercu, że to Jego plany, Abraham podjął decyzję o przeprowadzce do Herrnhut w Saksonii. Przybył tu jesienią 1747 roku.
Sklep w Herrnhut
Po objęciu sklepu należącego do wspólnoty, który posiadał zadłużenie, już po czerech latach jego funkcjonowania obroty zwiększyły się dziesięciokrotnie w stosunku do obrotów z 1747 roku. Stało się to możliwe dzięki rozszerzeniu działalności handlowej. Rozpoczął skupować od domowych tkaczy z okolicy produkty z lnu i sprzedawać je na rynkach w Lipsku. Rozwój był dynamiczny i w następnych latach wszedł ze sprzedażą na nowe rynki w Anglii, Szwajcarii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii oraz w Ameryce Północnej. W Herrnhut zbudował magazyny na skupowane towary (obecnie budynki należą do Jesus House). Umożliwiło to wzrost produkcji i zapotrzebowania na pracowników w okolicy. Dzięki temu Abraham stworzył możliwość pracy dla 12000 chałupników (tkaczy). W Ameryce skupował surowce np. bawełnę, ziarna czekolady i kawy, surowiec do produkcji laku itp., by dokonywać ich przeróbki na gotowe produkty w Herrnhut. Firma Duringer była jedną z pierwszych z terenu Niemiec , która rozpoczęła samodzielnie i bezpośrednio prowadzić sprzedaż swoich produktów i kupno surowców w Ameryce Północnej. Czynnikiem ułatwiającym rozwój biznesu w innych krajach była istniejąca sieć wspólnot Braci Morawskich na całym świecie, dzięki której mieli ułatwiony kontakt z miejscowymi handlarzami i producentami. W samym Herrnhut zbudowano nowe zakłady, a także w innych miejscowościach, aby zaspokoić potrzeby rozwijającej się firmy. W samym zakładzie tekstyliów w Herrnhut, zatrudnienie w największym momencie rozwoju znalazło 2400 osób. W ten sposób Herrnhut stało się błogosławieństwem dla okolicy i dzięki temu nastąpił wzrost zamożności w tej części Łużyc Górnych.
Podczas trwania wojny siedmioletniej (1756-1763) handel na terenie Łużyc Górnych został znacznie zahamowany i wiele firm konkurencyjnych z Bautzen i Zittau straciło swoją pozycję handlową. Firma Duringer umocniła natomiast swoją pozycję w tym okresie, a po zakończeniu wojny stała się największym eksporterem płótna z terenu Łużyc Górnych oraz jedną z największych firm na terenie Saksonii. Przedstawiciele handlowi firmy z małego miasteczka na Łużycach Górnych mogli śmiało konkurować z wielkimi firmami z Hamburga, Amsterdamu, Londynu itp. Abraham Dürninger & Co zaliczana była do jednej z czołowych europejskich firm handlowych. Firma istnieje do dnia dzisiejszego jako Abraham Dürninger & Co. GmbH, a w tym roku mija 270 lecie jej istnienia.
Od początku swojej działalności w Herrnhut Abraham Dürninger cały uzyskany dochód przekazywał na rzecz Wspólnoty Braci Morawskich w Herrnhut. Jego pragnieniem od początku swojej działalności było stać się Chrześcijańskim Biznesmenem, aby tak żyć i postępować, by podobać się swojemu Zbawicielowi, oraz postępować na wzór swoich rodziców. Każdy odniesiony sukces finansowy uważał za błogosławieństwo od swojego Zbawiciela. Abraham był przykładem, który zaprezentował prowadzenie biznesu na zasadach chrześcijaństwa biblijnego (chrześcijaństwo, w którym jedynym autorytetem w sprawach wiary jest Biblia).
Sklep w Herrnhut był pierwszym sklepem na świecie, w którym sprzedawano towary po stałych cenach, a targowanie się było zakazane. Nie dlatego, żeby zysk był jak największy, ale ceny ustalone na produkty uważano za odpowiednie w stosunku do ich jakości. Ta myśl rozprzestrzeniła się po całym świecie, gdy Europa i Północna Ameryka poznała, że herrnhuckie produkty są najwyższej jakości, a handel z firmą Abraham Dürninger oparty jest na uczciwości.
Do końca życia pozostał kawalerem, zmarł 13 lutego 1773 roku w Herrnhut i został pochowany na lokalnym cmentarzu Boża Rola.
Herrnhut, światowy wpływ
W wyniku sukcesu finansowego król Saksonii poprosił hrabiego Zinzendorfa o budowę nowych miejscowości i osiedli na terenie Saksonii. To błogosławieństwo od Jezusa Chrystusa spoczęło we wszystkich działaniach misjonarzy Braci Morawskich zakładających nowe osiedla czy miejscowości, a owoc ich działania wyrósł więcej ponad to, o co prosili Boga Ojca lub mogli sobie wyobrazić. Przykłady miejscowości założonych przez misjonarzy z Herrnhut : miasto Niesky na Łużycach Górnych, Niemcy; Kruszyn (Gnadenberg) koło Bolesławca; dzielnica Nowej Soli; Bethlehem w Pensylwani (założone przez David Nitschmann i hrabiego Nicolaus von Zinzendorf), USA; Nuuk, stolica Grenlandii itp.
Linki
Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.
0 komentarzy