Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Gdy uczyłem się w Szkole Biblijnej w Wielkiej Brytanii, wszyscy studenci kilka godzin w tygodniu pracowali na rzecz tej szkoły. Dzięki temu czesne było dużo niższe.

Szkoła znajdowała się na terenie starego, pięknego zamku, do którego przynależało kilkanaście hektarów pól i lasów. Piękne miejsce. Któregoś dnia przypadła mi w udziale praca w lesie. Dostałem sekator, piłę i siekierę, a następnie wraz z opiekunem i kilkoma studentami byliśmy odwiezieni do niedużego lasu, w którym mieliśmy pracować.

Po przybyciu na miejsce poinformowano nas, że będziemy wycinać bluszcz, który obrastał drzewa. Spojrzałem na te rośliny, były niezwykle piękne i najwyraźniej stare, bo miały grube konary i wspinały się po pniach drzew aż do koron.

Powiedziałem do opiekuna:

– To jest bez sensu. Ten bluszcz jest taki piękny, ozdabia drzewa. Szkoda go wycinać.

– To prawda, bluszcz jest piękny – przyznał – ale w rzeczywistości niszczy te drzewa. Popatrz sam.

Wziął siekierę i u korzeni drzewa odrąbał gruby konar pięknego bluszczu, a następnie go zerwał. Byłem zdumiony, ponieważ tam gdzie wcześniej był bluszcz, na korze pozostała głęboka bruzda, tak jakby blizna.

– Rozumiesz teraz, dlaczego musimy bluszcz zerwać? – zapytał mój opiekun. – Dla naszego oka są piękne, ale niestety dla tych drzew są pasożytami.

Pomyślałem sobie wtedy, że jest to idealny obraz tego, czym jest grzech w naszym życiu. Czasami wydaje się taki niewinny, niegroźny, nadający życiu smak i upiększający go, ale w rzeczywistości jest groźnym pasożytem, chorobą, która żyje naszym kosztem, wyniszcza nas, a nawet może zabić. Pismo Święte mówi:

Lecz każdy bywa kuszony przez własne pożądliwości, które go pociągają i nęcą; potem, gdy pożądliwość pocznie, rodzi grzech, a gdy grzech dojrzeje, rodzi śmierć.

Jakuba 1:14-15

Niekiedy dopiero gdy grzech wykorzeniamy i usuwamy ze swojego życia, to wtedy zaczynamy uzmysławiać sobie jak wielkie rany zadał nam i naszym bliskim, jakim był paskudnym pasożytem.

Życiowa lekcja

Nie daj się zwieść zwodniczemu pięknu grzechu. Regularnie oczyszczaj swoje życie z tego pasożyta, a będziesz zdrowym człowiekiem.

Zastanów się

  • W jaki sposób postrzegasz grzech?
  • Jakie są skutki t w o i c h grzechów w twoim życiu i w życiu innych?
  • Czy kiedykolwiek pokutowałeś ze swoich grzechów i odwróciłeś się od nich? Jeśli tak, to co konkretnie zrobiłeś?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *