Część wspaniałego dziedzictwa, jakie możemy po sobie pozostawić naszym bliskim, to szczęśliwe wspomnienia. Z drugiej strony, co to za życie, jeśli u jego schyłku nie ma co wspominać, lub ma się głównie przykre wspomnienia? Warto zadać sobie również pytanie, jakie wspomnienia pozostaną po nas gdy odejdziemy?
Życie jest jak sen, z czasem przemija coraz szybciej, pozostaje po nim parę zdjęć, trochę wspomnień. Prawda jest taka, że po każdym z nas pozostaną wspomnienia, pytanie jest tylko: Jakiego rodzaju? Czy to są wspomnienia, które chcielibyśmy po sobie pozostawić? Nie chodzi tu jednak tylko o nas, chodzi również o innych i ich wspomnienia. Każdy z nas może dać z siebie coś ekstra, zainwestować w życie innych, aby w przyszłości mieli lepsze wspomnienia.
Mając to na uwadze, co jakiś czas warto się zatrzymywać, aby tworzyć sytuacje, które później my i nasi bliscy będziemy mogli przechowywać jako cenne wspomnienia. W przeciwnym razie życie będzie przeciekać nam przez palce i u naszego schyłku będziemy je wspominać z mieszanymi uczuciami.
Tworzenie pozytywnych wspomnień dla swoich bliskich
1. Zatrzymuj się, aby zauważać i świętować sukcesy ważnych dla ciebie osób
Nasza kultura śpieszy, aby wytykać ludziom błędy i porażki, często ignorując ich sukcesy i mądre wybory. W ten sposób wzmacnia się w ludziach mentalność porażki i poczucie życiowej beznadziei. Wobec naszych bliskich musimy postępować inaczej. Naszym celem powinno być zauważanie i świętowanie ich sukcesów i mądrych wyborów.
Gdy twoi bliscy odnoszą zwycięstwa:
- bądź tam,
- mów im, że jesteś z nich dumny,
- chwal ich,
- świętuj z nimi,
- wywyższaj ich,
- mów, że to dopiero początek.
Niech zapamiętają, że są zwycięzcami, potrafią odnosić sukcesy, a to, co najlepsze jest dopiero przed nimi. Buduj ich poczucie wartości. Pamiętaj też, że nie ma zwycięstw zbyt małych, aby je świętować.
Zanim będziesz mógł świętować wielkie zwycięstwa swoich bliskich, naucz się świętować małe. To pomoże im uzmysławiać sobie ich znaczenie, bo wielkie zwycięstwa są rezultatem wielu małych sukcesów.
2. Zatrzymuj się, aby być z ważnymi dla ciebie osobami w momentach, które mają dla nich znaczenie
Które to są momenty? Zwykle takich momentów w życiu człowieka jest niewiele. Są to chwile:
- kiedy udaje im się zrobić coś po raz pierwszy (jak na przykład jazda na rowerze),
- kiedy udaje im się coś ukończyć (np. szkołę), lub zaliczyć ważne egzaminy,
- kiedy udaje im się zrealizować ważny cel (np. otrzymać wymarzoną pracę),
- kiedy robią coś ważnego (np. ktoś zakłada swoją pierwszą firmę lub po wypadku na motorze przezwyciężają ból, aby ponownie nauczyć się chodzić i zacząć samodzielnie funkcjonować),
- kiedy doświadczają nieszczęścia (np. ich dziecko choruje na chorobę zagrażającą jego życiu).
Momenty, które mają znaczenie to szczęśliwe wydarzenia (takie jak ślub, zdobycie wymarzonego górskiego szczytu), ale to również trudne życiowe momenty (takie jak na przykład choroba, śmierć bliskiego).
Gdy świeci słońce i człowiek odnosi sukcesy, to ma wielu przyjaciół, jednak gdy uderza w niego burza, niewielu przy nim pozostaje. Dlatego od stuleci mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Dla mnie szczególne znaczenie mają nie te osoby, które były ze mną, gdy mi się wiodło, ale te, które wsparły mnie w najtrudniejszych momentach mojego życia.
3. Zatrzymuj się, aby upamiętniać ważne momenty
Pojawienie się aparatu fotograficznego i kamery na zawsze zmieniło to, jak zapoznajemy się z historią. Teraz możemy zobaczyć zdjęcia i filmy, na których zostały uchwycone chwile z przeszłości. Prócz tego mamy teksty, obrazy i inne rzeczy, które pomagają nam zerknąć wstecz.
Nasz kontakt z przeszłością jest możliwy, ponieważ byli ludzie, którzy zadali sobie trud, aby ją uwiecznić.
Pamiętaj, że kiedyś twoi bliscy będą chcieli zerknąć wstecz i przyjrzeć się swojej przeszłości, dlatego już teraz rób zdjęcia, nagrywaj filmiki, pisz listy, pamiętniki. Twórz rzeczy, które będziesz mógł przekazać bliskim, aby tworzyć wspomnienia i je pielęgnować. Twórz rzeczy, do których on i w przyszłości będą mogli się odnieść.
Zwracaj uwagę na rzeczy, które mają znaczenie i dokumentuj je. Potem będziesz mógł się do nich odwoływać, uczyć na ich podstawie i pomóc twoim bliskim pielęgnować wspomnienia. To wzmocni ich korzenie i da im siłę do budowania życia.
4. Zatrzymuj się, aby okazywać miłość tym, których kochasz
Śpieszmy się kochać ludzi
tak szybko odchodzą.Jan Twardowski
Człowiek jest istotą stworzoną do miłości, więc pamiętaj, aby nią obdarzać twoich bliskich. Gdy będziesz się zatrzymywał, aby okazać im miłość, to będą rozkwitać i na tym uczuciu budować. Miej też na uwadze, że zagwarantowaną masz jedynie chwilę obecną. Jutra z twoimi bliskimi może nie być.
Miłość można i należy okazywać na wiele różnych sposobów. Zatrzymuj się regularnie, aby to czynić. Nawet najdrobniejsze oznaki miłości są istotne i warto je praktykować.
5. Zatrzymuj się, aby świętować urodziny i rocznice
Świętuj swoje urodziny i rocznice. To wspaniała sposobność, aby spotkać się w gronie najbliższych, pogłębiać więzi i tworzyć wspomnienia. Pamiętaj też o urodzinach i rocznicach twoich bliskich. Składaj życzenia, obdarowuj prezentami, angażuj się w organizację przyjęć. Pracuj nad tym, aby te chwile były niezapomniane, aby solenizanci czuli sie bohaterami, dbaj o dobrą atmosferę.
6. Zatrzymuj się, aby wspólnie z najbliższymi spędzać święta
W każdym kraju i kulturze są pewne święta – państwowe i religijne. Mądre obchodzenie świąt można wykorzystać do budowania rodziny i tworzenia wspaniałych wspomnień.
Podczas świąt możemy:
- zatrzymać się, aby odpocząć,
- zatrzymać się, aby pogłębić, albo odbudować więzi z przyjaciółmi i bliskimi,
- wzmocnić rodzinę,
- przekazać życzenia i obdarować prezentami,
- usiąść do wspólnego stołu,
- wspominać (przez co pielęgnujemy wspomnienia),
- przekazać kolejnemu pokoleniu mądrość życiową, tradycje rodzinne, wartości, wskazać na rzeczy, które są ważne w naszej kulturze, historii, dziedzictwie, a także religii, którą wyznajemy,
- okazać swoją miłość, szacunek i to, że po prostu nam zależy.
Do dyspozycji mamy cały wachlarz świąt, takich jak na przykład Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy też dzień dziecka, matki, ojca. Warto w sposób przemyślany i świadomy przygotowywać się do obchodzenia tych świąt. Warto swoich bliskich pozytywnie zaskakiwać i w ten sposób tworzyć wspomnienia, do których w przyszłości będą powracać.
7. Zatrzymuj się, aby odpoczywać z ludźmi, którzy są dla ciebie najważniejsi i dobrze się z nimi czujesz
Ważną częścią życia jest odpoczynek i zabawa w gronie przyjaciół i rodziny. Jedne z najwspanialszych wspomnień, to wspaniałe chwile odpoczynku, zabawy i rekreacji w gronie najbliższych. Dla niektórych to strata czasu. Nie rozumieją, jak można na takie rzeczy marnować życie, jeśli można ten czas spożytkować rozsądnie, na przykład na pracę. Ale w życiu ważna jest równowaga, ważne są też cenne chwile, które podarowujemy sobie i swoim najbliższym. Dlatego kreatywnie planuj czas, który regularnie będziesz spędzał na odpoczynku i rekreacji z najbliższymi ci ludźmi.
Tworzenie pozytywnych wspomnień dla siebie
Wspomnienia są jak zdjęcia z podróży. Każdy z nas idąc przez życie robi szereg mentalnych zdjęć, które nazywamy wspomnieniami. Na szczęście mamy wpływ na swoje życie, a przez to na potencjalne wspomnienia, które możemy dodać do albumu wspomnień. Nasze życie wcale nie musi być rezultatem przypadku, możemy je ukierunkowywać.
Gdy myślimy o marzeniach i wspomnieniach, warto myśleć nie tylko o innych, ale również o sobie. Masz tylko jedno życie. Wiedz, co pragniesz uczynić i zrób to, abyś odchodził bez żalu. Niech twoja osobista kolekcja wspomnień będzie pełna, różnorodna, kolorowa i zachwycająca. Niech obrazuje wspaniałe życie, które było ekscytującą i zapierającą dech w piersi podróżą.
Praktyczne zastosowanie
- Jakiego rodzaju wspomnienia tworzysz? Jeśli nic się nie zmieni w twoim postępowaniu, to jak zostaniesz zapamiętany przez swoich bliskich? Czy chcesz być tak zapamiętany?
- Czy masz nawyk upamiętniania ważnych momentów? Jeśli tak, to w jaki sposób to robisz?
- Jakie wspomnienia powinieneś dodać do swojej kolekcji wspomnień? Jakie rzeczy powinieneś zrobić zanim umrzesz?
Photo credit: Tomasz Bazyliński
Od kilku tygodni czytam listy, jakie pisze do mnie moj Tata o swoim Tacie. Nie znałam swojego Dziadka, bo zmarł, gdy miałam trzy miesiące. Nagle pojawiło się silne pragnienie, by dowiedzieć się jaki był, jak się zachowywał. Teraz w tych listach odnajduję historię swojego przodka i rozumiem niektóre swoje zachowania… Geny. Czytanie tej opowieści w odcinkach jest dla mnie fascynujące. Chcę poznawać swoje korzenie, by wiedzieć lepiej kim jestem.
Lila, pozdrawiam. Myślę, że warto poznawać swoje korzenie, a także je tworzyć. Ja osobiście żałuję, że w mojej rodzinie nie ma żadnych pamiętników, nikt też nie zadbał, aby zebrać, uporządkować i opisać zdjęcie.
Świetnie napisane i te pytania na końcu, to będzie mi chodził po głowie przez najbliższe kilka dni… 🙂
Oliwer, może też powinieneś napisać coś na ten temat?