Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Zranienia, trudne sytuacje i traumatyczne doświadczenia są częścią życia każdego człowieka. Aby móc cieszyć się życiem i chodzić w wewnętrznym zdrowiu, należy wiedzieć jak się o nie troszczyć i jak przyjmować wewnętrzne uzdrowienie.

Do wewnętrznego zdrowia i emocjonalnego uzdrowienia prowadzą różne drogi. Ważne, aby odkryć swoje i czasami w nie wyruszać. Mi pomogło kilka rzeczy, jedną z nich było pisanie. Udało mi się kilkakrotnie uporać z moim wewnętrznym światem poprzez przelewanie uczuć, myśli i doświadczeń na papier lub na ekran komputera.

Przykłady

1. Gdy okazało się, że mój młodszy syn jest poważnie chory zacząłem prowadzić dziennik

Gdy Szymek był leczony w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie na neurochirurgii, a potem onkologii, to było dla mnie trudne doświadczenie. W ogóle nie potrafiłem się ogarnąć emocjonalnie. Jako że pisanie jest dla mnie naturalne i przy nim odpoczywam, zacząłem w szpitalu prowadzić dziennik o tym, co miało miejsce, o tym co działo się w moim sercu, o niepokoju, lękach i bólu. Ta pisanina pomogła mi częściowo uporać się z sobą i z całą tą sytuacją.

Dziennik prowadziłem on-line, więc nie musiałem w tym czasie rozmawiać z moimi krewnymi i przyjaciółmi – po prostu odsyłałem ich do tekstów, które umieszczałem w internecie. W ogóle sobie wtedy nie radziłem emocjonalnie, więc z ludźmi komunikowałem się poprzez szklaną ścianę ekranu komputera.

Niektórzy krytykowali mnie za taką transparentność, ale to była wyjątkowa sytuacja w moim życiu i internetowy dziennik pomógł mi się z nią w jakiś sposób uporać, a także komunikować się z ludźmi poprzez wpisy, mikrowpisy i system komentarzy.

2. Gdy zbliżałem się do czterdziestki postanowiłem spisać główne lekcje, których nauczyło mnie życie

Dla niektórych mężczyzn czterdzieste urodziny są trudnym okresem, ponieważ mniej więcej w tym czasie doświadczają kryzysu wieku średniego. Dla mnie trudny okres zaczął się przed 39-wiątymi urodzinami. Mój tato zmarł w wieku 39 lat na raka żołądka, więc ta cyfra miała dla mnie szczególne znaczenie. Rozumiałem jak kruche może być życie. Więc gdy zbliżałem się do swoich 39 urodzin moja dusza powoli wchodziła w mroczną dolinę. Dodatkowo okres ten był emocjonalnie obciążony z powodu choroby mojego dziecka. Doświadczyłem wstrząsu emocjonalnego i zacząłem zastanawiać się nad sobą, życiem i sensem tego wszystkiego, co mi się wydarzało. Odczuwałem nieodpartą potrzebę uporządkowania swoich wspomnień i wyciągnięcia lekcji, z tego, czego doświadczałem. Potrzebowałem zamknąć jakiś znaczący okres w życiu, aby otworzyć kolejny. Potrzebowałem rzeczy podsumować i ocenić, aby zrozumieć skąd przychodzę, gdzie jestem i dokąd zmierzam, aby lepiej zrozumieć drogę, którą kroczę, a przede wszystkim, aby upewnić się, czy kroczę tą drogą, którą powinienem.

Postanowiłem więc spisać swoje życiowe lekcje i w ten kreatywny sposób krytycznie zmierzyć się z moją przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Spisałem kilkadziesiąt historii, które nazwałem Życiowe lekcje. Niektóre z nich opublikowałem na swoim blogu.

Nie jestem Ci w stanie nawet powiedzieć, jak bardzo mi to pomogło uporządkować mój wewnętrzny świat.

Dlaczego pisać?

Myśli prostują się, kiedy przechodzą przez usta i końce palców.

Dawson Trotman

Pomniejszony - 9a393f6a0a8c5ebe4f345f4ba79866e8

1. Pisanie pomaga oczyścić się, uporać z trudnymi sprawami i wyjść na wolność

Każdy ma pewne rzeczy z przeszłości, które go bolą. Każdy niesie jakieś brzemię, które go rani, ciąży mu i przeszkadza w życiu.

Któż z nas:

 • nie dopuścił się ohydnych grzechów,
 • nie wyrządził komuś krzywdy,
 • nie popełnił strasznych błędów,
 • nie zawiódł i rozczarował się sobą,
 • nie ośmieszył się?

Któż z nas nie zrobił czegoś, czego teraz się wstydzi, nad czym boleje i czego żałuje? Pisanie pomaga zrobić rachunek sumienia i poradzić sobie z tymi rzeczami, pomaga przelać je na papier, przetrawić je i rozprawić z nimi.

2. Pisanie pomaga doświadczyć wewnętrznego uzdrowienia

Każdy z nas doświadczył bolesnych rzeczy. Zostaliśmy zranieni przez ludzi i los – przez traumatyczne doświadczenia, niesprawiedliwość, odrzucenie, zdradę itp. W każdym człowieku gromadzi się pewien ból, który potrzebuje ujścia. Najlepiej pomóc mu ujść w sposób kontrolowany, w przeciwnym razie, tak jak choroba będzie wyniszczał nas od wewnątrz i uchodził z nas poprzez zachowania, których później zazwyczaj gorzko żałujemy.

Niektórzy swoje cierpienie przelewają na papier, a potem te zapiski niszczą – targają i wyrzucają, lub palą. W ten sposób symbolicznie odrzucają te doświadczenia i rany ze swojego życia.

3. Pisanie pomaga uporządkować, przeanalizować i podsumować swoje życiowe doświadczenia i wyzwania

W psychologicznym filmie Vanilla Sky jest bardzo interesująca scena. Główny bohater znajduje się w dość dużym pomieszczeniu. Na całej podłodze w rzędach są równo ułożone kartki A4. Gdy reżysera zapytano o znaczenie tej sceny odpowiedział: Przedstawia ona człowieka, który rozpaczliwie pragnie uporządkować swój wewnętrzny świat. Czasami tak jest w naszym życiu. Rozpaczliwie potrzebujemy uporządkować swój wewnętrzny świat. Potrzebujemy:

 • przeanalizować to, czego doświadczyliśmy,
 • podsumować swoje życiowe doświadczenia,
 • wyciągnąć wnioski i przyswoić sobie lekcje,
 • ocenić rzeczy,
 • zrozumieć, czy to wszystko składa się w jakąś sensowną całość,
 • spróbować odnaleźć w tym wszystkim sens,
 • przemyśleć swoje wyzwania.

Co jakiś czas każdy z nas powinien się zatrzymać, aby uporządkować swoje życie, aby odnaleźć w nim ład i sens.

4. Pisanie pozwala zamknąć rozdziały, które należy zamknąć i przygotować się psychicznie do rozpoczęcia nowych

Życie każdego człowieka  trwa etapami, pomiędzy którymi są tak zwane okresy przejściowe. Taki czas zwykle jest pełen niepewności, sprzecznych uczuć, braku pewności odnośnie tego, jakie decyzje należy podjąć. Człowiek wie, że jeden okres jego życia się kończy, niezależnie od tego, czy tego pragnie, czy nie. Wie też, że rozpocznie się kolejny, nie potrafi jednak jeszcze go dojrzeć.

To jest idealny czas, aby poprzez przelanie na papier, albo na ekran komputera uporządkować swoje wspomnienia, wyciągnąć z nich lekcje, zamknąć kończący się rozdział, wylać z siebie sprzeczne uczucia, zmierzyć się z potworami, spisać swoje marzenia i na nowo sformułować swoją wizję.

Okres przejściowy zwykle jest trudnym czasem. Regularne pisanie może sprawić, że łatwiej będzie przez niego przejść.

Życiowa lekcja

Do wewnętrznego zdrowia i emocjonalnego uzdrowienia prowadzą różne drogi. Ważne, aby odkryć swoje i czasami w nie wyruszać. Jedną z nich może być pisanie.

Zastanów się

 • Czy kiedykolwiek doświadczyłeś uzdrowieńczej mocy pisania?
 • Czy potrzebujesz, aby twoje myśli wyprostowały się poprzez przelanie ich na papier (ekran komputera), albo przegadanie ich z kimś?
 • Czy mógłbyś rozważyć prowadzenie bloga, dziennika, opracowanie wspomnień itp.?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

2 komentarze

 1. Magdalena

  Piszę…
  Niedawno oddałam książkę do wydawnictwa. Teraz kontaktują się z jednym księdzem, aby pewnie zweryfikować moją treść… Ale nie o tym chciałam.
  Piszę bo lubię. Piszę bo chcę. Piszę bo uważam, że Bóg dał mi talent lepszego wypowiadania się na papierze niż dosłownie przez mowę. Jednak wszystko dzieje się tak powoli, że czasem myślę, że stoję w miejscu. A wtedy jak zaczynam tak myśleć to nie pozwala mi to pisać….

 2. Andrzej Mytych

  Pani Magdaleno. Dziękuję za komentarz. Ma Pani fajnego bloga (dlapisarzy.pl). Świetny pomysł. Życzę wielu sukcesów literackich.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *