Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

IMG_8816_pomn_09029838Największym wyzwaniem w wychowaniu dzieci jest dla mnie to, że wiedza i doświadczenie, które zdobywa się w tym procesie szybko się dezaktualizują. Bo na przykład masz dwulatka, czegoś się nauczyłeś o wychowywaniu i zarządzaniu nim, a tu nagle przepotwarza się w trzylatka i całe twoje doświadczenie bierze w łeb – zmienił się – a ty musisz na nowo uczyć się, poznawać go, dostosowywać.

Potem myślisz, że z drugim dzieckiem będzie łatwiej, bo czegoś się już nauczyłeś, ale ono jest zupełnie inne niż to pierwsze, więc nie możesz go wychowywać tak samo. Zaczynasz uczyć się go na nowo i odkrywać metody wychowawcze, które są dla niego odpowiednie.

A potem pojawia się inna płeć. To zupełnie przewraca ci całe doświadczenie, które do tej pory nabyłeś. Zmieniają się kolory, zabawki, książki, filmy i bohaterowie. Zupełnie inny sposób spędzania czasu, inne nastroje i inne przyciski do naciskania.

Jednak chyba najbardziej interesującym okresem dla rodzica jest moment, w którym jego dziecko staje się nastolatkiem.

Dziewicze terytoria

Gdy moi chłopcy zaczęli dojrzewać, uświadomiłem sobie, że reguły gry zupełnie się zmieniły i żegluję po burzliwych wodach, o których nie mam zielonego pojęcia. Prawie cała moja wiedza na temat dziecka i wychowania go stała się bezużyteczna. Postanowiłem więc opracować dla siebie kilka wytycznych, które pomogą mi formować moje nastolatki, a przy tym nie wariować (no i, co ważniejsze, nie wyprowadzać ich z równowagi). Nazwałem te punkty Instrukcją obsługi nastolatka.

Instrukcja obsługi nastolatka

Myślę, że każdy rodzic, którego dziecko wkracza w nastoletniość skorzystałby, jeśli opracowałby dla siebie Instrukcją obsługi dziecka. Ja taką instrukcję opracowałem dla własnego użytku. Składa się ona z 15 punktów, których próbuję się trzymać. Oto one:

 1. Będę dawał swojemu nastolatkowi margines na popełnianie błędów i dziwaczne zachowania.
 2. Będę kontrolował swoje reakcje.
 3. Nie będę domagał się, aby mój nastolatek myślał w stu procentach tak jak ja.
 4. Będę wytyczał sensowne granice i walczył o nie.
 5. Będę dbał o dobrą atmosferę w domu.
 6. Będę pracował nad tym, aby spędzać wartościowy czas ze swoim nastolatkiem.
 7. Będę się modlił o swojego nastolatka.
 8. Będę wspierał swojego nastolatka w odnalezieniu jego własnej drogi i w rozwoju, którego potrzebuje.
 9. Nie będę od swojego nastolatka wymagał czegoś, czego sam nie robię (czytaj: Nie będę hipokrytą i obłudnikiem).
 10. Nie będę prowokował swojego nastolatka do gniewu (Ef 6:4).
 11. W swoim rodzicielstwie będę proaktywny.
 12. Pomogę swojemu nastolatkowi stawać się dojrzałym, odpowiedzialnym i niezależnym człowiekiem.
 13. Będę uczył się ojcostwa od Boga.
 14. Wprowadzę do życia nastolatka innych wartościowych ludzi.
 15. Nie dam się swojemu nastolatkowi okradać z pokoju i szczęścia.

Oczywiście, jeśli przyjrzysz się mojej instrukcji uważnie, to szybko sobie uświadomisz, że dotyczy ona głównie tego, co ja powinienem robić, a czego nie powinienem. Ta instrukcja nie jest wymysłem tego, jak według mnie powinien się zachowywać nastolatek, ale moim sposobem na to, jak ja mam postępować. Nie jest też sposobem na kontrolowanie i manipulowanie nastolatkiem. (Tak nawiasem mówiąc, kontrola i manipulacja, to obrzydliwe metody, które nie wypływają z Ducha Bożego.)

IMG_8838_pomn_02993874
Nastolatek podczas swojej nastoletniości odkrywa siebie, poszukuje swojej drogi i buntuje się. Ja, jako jego rodzic, w tym okresie muszę odkryć, na czym polega moja rola w jego życiu, jak powinienem się wobec niego zmieniać i jak powinienem z nim postępować, aby pomóc mu, a nie zaszkodzić. Jak mam na co dzień zachowywać się, aby w przyszłości mógł prowadzić samodzielne, udane, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie?

Życiowa lekcja

Aby dobrze wychowywać dzieci warto zgłębiać temat rodzicielstwa, być proaktywnym i określać dla siebie wytyczne.

Zastanów się

 • Jak możemy zgłębiać temat rodzicielstwa?
 • Jakie są podstawowe zasady dobrego rodzicielstwa?
 • Jakie są klucze do dobrego wychowywania nastolatków?
 • Jak można pomóc nastolatkom przejść przez burze nastoletniości i wejść w dorosłość?
 • Jakie jest twoje doświadczenie w rodzicielstwie? Czego się nauczyłeś?
 • Czy coś powinieneś zmienić?

Photo credit: Dorota Mytych

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *