Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Czy podejmujesz się świadomego i regularnego wysiłku rozwijania ważnych dla ciebie relacji?

sty 15, 2016 | budowanie relacji, dla kobiet, dla mężczyzn, rodzina, rozwój osobisty, zarządzanie sobą, życie rodzinne | 0 komentarzy

Sąsiad zaprosił mnie na bieganie. Zakomunikował mi stanowczym głosem: „Sąsiedzie, musisz się ruszać”. Zaprotestowałem. Uważałem swoją kondycję za pewnik, przecież 10 lat temu biegałem bez problemu 8 lub 10 km, a poza tym codziennie się ruszam, pracuję wokoło domu… Po 3 km biegu z moim sąsiadem, myślałem, że moje płuca wyskoczą a serce eksploduje. Z poczuciem porażki, wycieńczony, wróciłem do domu, padłem na dywan i starałem się uspokoić moje oszalałem serce oraz oddech. Odpłynąłem myślami.

Czasami nasze zdrowie fizyczne możemy uważać za pewnik, ale kiedy nie dbamy regularnie o naszą kondycję, słabniemy. To samo może się zdarzyć z naszymi relacjami. Możemy nasze przyjaźnie i małżeństwa uważać za pewne i mocne, jak nasze zdrowie fizyczne, kondycję. Jednakże kiedy nie staramy się te relacje utrzymać w znakomitej formie, możemy później mieć poważne problemy.

Tak więc bez względu na to, co się dzieje, czy mamy dzieci czy nie, czy jesteśmy zbyt zajęci, czy przepracowani, czy rozpoczynamy pracę w nowej firmie czy prowadzimy firmę, nasze relacje nadal wymagają czasu i wysiłku, tak jak kondycja fizyczna, bieganie. Wiem, że do tego trzeba dwojga, ale możemy zrobić wszystko, co jest w naszej mocy, z naszej strony, aby nasze relacje wzmocnić.

Musimy zadać sobie najpierw pytanie:

Czy jestem lepszym partnerem niż rok, 5, 10 lat wcześniej?

Jeżeli odpowiedź brzmi – tak, to będzie trochę łatwiej iść razem do przodu przez życie w tym nowym roku, jeżeli odpowiedź brzmi: Nie, to musimy coś z tym zrobić. Wymagać to będzie czasu i wysiłku.

Zadajmy sobie dalej pytanie:

 • Co zrobimy dzisiaj, aby poprawić naszą kondycję w związku z Bogiem, małżonkiem, przyjaciółmi?
 • Co zrobimy w tym tygodniu?
 • Co zrobimy w tym nowym roku, aby uczynić nasze relacje z Bogiem, z małżonkiem, z przyjaciółmi mocniejszymi i zdrowszymi?

Dlaczego czasem te relacje słabną zamiast być mocniejsze z upływem lat?

Bo uznajemy je za pewnik i ślepo wierzymy, że są tak mocne, że przestajemy nad nimi pracować i o nie się starać, przestajemy dbać o ich kondycje, przestajemy wysilać się i poświęcać temu swój czas.

Dzieje się tak również dlatego, że te relacje przestają być dla nas priorytetem, bo koncentrujemy się na innych rzeczach, na innych ludziach, na innych działaniach, innych sprawach, a w konsekwencji nasza relacja z Jezusem, małżonkiem lub przyjacielem zaczyna powoli umierać. Warto więc męczyć nasze mózgi i dusze prawdą, że nie możemy nigdy przyjąć je za pewnik.

Mamy pracować nad naszymi relacjami.  To wymaga wysiłku i czasu, ciągłego wysiłku i czasu, aby je utrzymać w znakomitej formie i w zdrowiu. Więc co powinniśmy zrobić, aby te relacje działały i były satysfakcjonujące?

 • Po pierwsze uczyńmy relacje z Bogiem, małżonkiem, dziećmi, przyjaciółmi, i Społecznością priorytetem w naszym codziennym życiu. Bądźmy mili dla nich.
 • Następnie weźmy czynny udział we wspólnych działaniach wnoszących życie w te relacje.

Praktyczne zastosowanie

9e0944dfbc9b568b7abf4297d302fc99 (1)

Zatrzymaj się na chwilę, aby zadać sobie następujące pytania:

 1. Jak dzisiaj radzisz sobie ze swoimi relacjami?
 2. Czy podejmujesz się świadomego i regularnego wysiłku rozwijania ważnych dla ciebie relacji?
 3. Co wnosi życie do twoich relacji?
 4. Czy któreś z twoich relacji potrzebują uzdrowienia?
 5. Co powinieneś zmienić w swoim życiu, aby pogłębić swoje relacje?
 6. Co powinieneś czynić regularnie, aby najważniejsze dla ciebie relacje były na takim poziomie, jak sobie tego życzysz?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *