Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Uświadom sobie, co masz i zacznij tym „obracać”

cze 28, 2012 | rozwój osobisty

Pamiętaj, że nie możesz „obracać” tym, czego nie masz. Możesz używać tylko to, co jest do Twojej dyspozycji. Prawdopodobnie to, co posiadasz jest wystarczającym, aby zacząć działać.

Skup się na używaniu tego, co jest do Twojej dyspozycji

Wielu Polaków skupia się na tym, czego nie mają i na tym, co niemożliwe. Postrzegają to za wystarczające usprawiedliwienie, dla którego nie zajmują się tym, czym powinni się zajmować.

Ty jednak  nie daj się wciągnąć w taki schemat myślenia i postępowania. To jest pułapka, która prowadzi do jałowego życia.

Nie marnuj czasu na obsesyjne narzekanie i rozczulanie się nad sobą z powodu tego, czego Ci brakuje. Zamiast tego skup się na tym, co już posiadasz. Użyj to, co już masz. Rusz głową. Bądź kreatywny. Wykorzystaj to, czym dysponujesz najlepiej jak potrafisz, a będziesz miał coraz więcej. Zasoby płyną do ludzi z wizją, którzy poświęcili się jej realizacji.

Kto zważa na wiatr, nigdy nie będzie siał; a kto patrzy na chmury, nie będzie żął.

Kaznodziei 11:4

Okoliczności nigdy nie będą doskonale sprzyjające. Nigdy rzeczy nie będą układać się w pełni tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie czekaj, aż wszystko będzie doskonałe, zanim wyruszysz, bo może zastać Cię śmierć i okazać się, że utknąłeś w swoim życiu jak w poczekalni.

Zrób to, co możesz, z tym co masz, tam gdzie jesteś.

Pamiętaj, że wyjątkowe rzeczy najczęściej osiąga się poprzez wykorzystywanie tego, co zwykłe i pospolite.

Aby dokonać w swoim życiu czegoś wyjątkowego, niekoniecznie musisz posiadać coś wyjątkowego. Najczęściej wystarczy, że zaczniesz używać to, co masz pod ręką.

Ponadprzeciętne rzeczy osiąga się dzięki temu, co zwykłe, przeciętne i pospolite.

Zastanów się nad tym, jak został powalony olbrzym przez Dawida. Goliat był wielkim problemem Izraela i mogło się wydawać, że potrzeba czegoś naprawdę niezwykłego i niepospolitego, aby ten problem rozwiązać. Jednak zwróć uwagę na to, co uczynił Dawid. Wyjął z potoku pięć [zwykłych] płaskich kamieni i jednym z nich powalił Goliata.

Czasami, gdy patrzymy na nasze wyzwania, wydaje nam się, że są tak olbrzymie, że zmierzenie się z nimi może wymagać posiadania jakichś niezwykłych zasobów. Ale zwróć uwagę na to, czym Dawid powalił olbrzyma – kamieniem, który wyjął z potoku. Potem, gdy olbrzym runął, podszedł do niego, wziął jego miecz i uciął mu głowę. Dawid użył to, czym umiał się posługiwać – procę i to, co miał pod ręką – kamienie. Potem dopiero wziął miecz (tzn. to, czego wcześniej nie miał) i dobił nim olbrzyma. Więc przy pomocy rzeczy pospolitych (proca i kamień) dokonał czegoś niezwykłego. Jednak najpierw użył to, co miał pod ręką, w wyniku tego w jego ręku pojawiło się to, czego wcześniej nie miał.

Jaka wynika z tego lekcja?

Jeśli chcesz dokonać czegoś niezwykłego, zacznij od robienia tego, co potrafisz i od użycia tego, co jest w zasięgu Twojej ręki.

Pamiętaj, aby dokonać niezwykłych rzeczy, wystarczy użyć to, co masz do swojej dyspozycji.

  • Czy masz głowę na karku?
  • Czy masz długopis? Kartkę papieru? Komórkę? Używany laptop? Samochód?
  • Co jeszcze posiadasz?

Prawdopodobnie te kilka rzeczy, którymi już teraz dysponujesz, nawet jeśli są używane i nie są nowinkami na rynku, wystarczą, aby dokonać niezwykłych rzeczy. Bo tu tak naprawdę nie chodzi o to, co masz, czy o to, czego nie masz, ale o to, co robisz z tym, co posiadasz. Chodzi o to, że niezwykli ludzie posługują się zwykłymi rzeczami, aby czynić niezwykłe rzeczy.

Niezwykli ludzie posługują się zwykłymi rzeczami, aby czynić niezwykłe rzeczy.

Powtórzę to jeszcze raz – tu nie chodzi o to, czego nie masz lub co masz, ale o to, abyś zaczął czynić niezwykłe rzeczy, przy użyciu tego, co już dzisiaj posiadasz lub jest do Twojej dyspozycji.

„Obracaj” w swoim życiu tym, co Twoje. Nie skupiaj się za bardzo na tym, co nie należy do Ciebie – na tym, czego nie posiadasz

Ciekawym w historii pokonania Goliata jest również to, że Dawid nie próbował pokonać olbrzyma przy pomocy tego, co nie należało do niego. Gdy król Saul usłyszał, że Dawid chciał pokonać olbrzyma, zaoferował mu swoją zbroję. Jednak Dawid odrzucił tę propozycję i postanowił walczyć używając procy, w używaniu której miał doświadczenie i był do niej przyzwyczajony.

Nie zazdrość innym. Nie próbuj też żyć cudzym życiem.

Warto uczyć się od ludzi sukcesu, ale nie warto żyć cudzym życiem.

Bóg stworzył Cię jako oryginał.

Urodziłeś się jako oryginał.

Nie umrzyj będąc czyjąś kopią.

Zdecyduj się być sobą.

Może patrzysz z zazdrością na innych. Może myślisz, że aby osiągnąć sukces potrzebujesz mieć to, co mają oni. Może zakładasz, że potrzebujesz kopiować styl ludzi, których podziwiasz. Ale powiem Ci coś – nie jesteś człowiekiem, którego podziwiasz – jesteś sobą. Jeśli masz odnieść sukces i odczuwać spełnienie w swoim życiu, powinieneś tego dokonać w swoim własnym stylu.

Odkryj kim jesteś.

Odkryj swoją drogę.

Odważ się być sobą i wyruszyć w swoją podróż.

Nie bądź kopią, bo na dłuższą metę to się nie sprawdzi.

Dysponujesz ograniczonym czasem. Szkoda go tracić na życie cudzym życiem. Nie wpadaj w pułapkę dogmatów – czyli życia na podstawie wyników cudzych przemyśleń. Nie pozwalaj, aby cudze opinie zagłuszały twój wewnętrzny głos. I – co najważniejsze – miej odwagę podążać za swoją intuicją i swoim sercem. One zawsze jakoś wiedzą, kim naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma znaczenie drugorzędne.

Steve Jobs

Photo credit: Bożena Płaza

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *