Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Przywództwo – Wywiad z pastorem Pawłem Godawą

cze 16, 2014 | dla liderów, przywództwo


Andrzej Mytych: Mam dzisiaj przyjemność rozmawiać z Pawłem Godawą, witam Cię serdecznie. Paweł Godawa jest pastorem, autorem książek, mówcą konferencyjnym, liderem. Jest bardzo ciekawym człowiekiem. Od dłuższego czasu obserwuję jego poczynania i słucham jego nauczań.

Chciałbym Ci dzisiaj zadać kilka pytań dotyczących przywództwa. Powiedz mi, czym według Ciebie jest przywództwo?

Paweł Godawa: Myślę, że przywództwo to umiejętność widzenia czegoś, czego jeszcze nie ma i zdolność podążenia w tą stronę, uczynienia tego rzeczywistością widzialną.

A.M.: Więc w dużej mierze jest ono powiązane z wiarą?

P.G.: Tak.

A.M.: A jaka jest różnica pomiędzy przewodzeniem, a zarządzaniem?

P.G.: Olbrzymia. Myślę, że przywódca często nie ma, przynajmniej na początku, zdolności do zarządzania. Myślę, że jego główna cecha to umiejętność widzenia. Jest to związane z osobowością, która motywuje. Natomiast ludzie, którzy zarządzają wcale nie muszą być motywatorami, często zdarza się, że są bardzo nudni. Ale wiedzą co zrobić z tym, co jest pod ich jurysdykcją.

A.M.: Czy kościół potrzebuje liderów?

PG: Wydaje mi się, że przywództwo jest ważne w każdym obszarze. Bez przywództwa nic nie idzie do przodu. Kościół bez przywódców nie będzie trwał, będzie się cofał, zamierał. Można powiedzieć, że za każdym razem kiedy pojawia się przywódca rzeczy się dzieją.

A.M.: Od ilu lat jesteś przywódcą?

PG: W przyszłym roku będę obchodził 25 lecie pastorowania kościoła. Myślę, że jedną z ważniejszych rzeczy, którą się nauczyłem przez te 24 lata to, że każda wizja wymaga czasu, przełożenia siły w czasie. To jest wysiłek mentalny i emocjonalny. Wysiłek z każdej strony, który wymaga czasu.

Nic nie pojawia się szybko, żaden owoc, który jest trwały nie jest wynikiem szybkich działań.

Do wielu rzeczy podchodzę dzisiaj w kontekście procesu. Planuję na kilka lat do przodu, ponieważ wiem, że większość rzeczy, które dzisiaj zacznę, prawdopodobnie będzie miało swoje efekty za parę lat.

pawel_godawa_maj_2014_1

A.M.: Coś jeszcze?

P.G.: Wiele rzeczy otrzymałem od Boga jako dar.

Przywództwo jest darem.

Nie sądzę, że przywództwa można się wyuczyć. Można je podnieść do nowego poziomu. Ale jeśli ktoś zupełnie nie ma cech przywódczych to trudno wydobyć z takiego człowieka przywództwo. Chociaż oczywiście można powiedzieć, że każdy człowiek przewodzi, przynajmniej sobie.

Jedną z rzeczy, których się nauczyłem to umiejętność współpracy z ludźmi, ponieważ każdy człowiek ma swoją osobowość. Myślę, że dzisiaj jest mi łatwiej współpracować z ludźmi, lepiej ich rozumiem, jestem bardziej cierpliwy. Zaczynam lepiej dostrzegać potencjał w ludziach. W ostatnich latach Bóg dołącza do mojego życia różnych ludzi, czyli innych niż ja i zaczynam dostrzegać ich wielką wartość.

A.M.: Opowiedz proszę o kilku swoich błędach.    

PG: Myślę, że na przestrzeni czasu popełniłem wiele błędów, natomiast jednym z głównych było nieumiejętne przekazywanie odpowiedzialności. Wydawało mi się, że kiedy przekażę pozycję, przekażę odpowiedzialność.  Tymczasem ludzie korzystają często z pozycji nie biorąc żadnych odpowiedzialności. Dzisiaj zaczynam te dwie rzeczy rozgraniczać. Daję więcej odpowiedzialności, a mniej pozycji.

A.M.: Do służby nie jest na początku potrzebny status.

P.G.: Nie jest potrzebny.

A.M.: Jest jeszcze jakiś błąd, który jest istotny?

P.G.: U nas wszyscy, którzy ze mną współpracują śmieją się, że od czasu do czasu jestem czerwonym guzikiem. Czasami w filmach widzimy jak prezydent ma dostęp do tego kodu i może odpalić rakiety tym kodem i guzikiem. Ja byłem znany z takiego odpalania rzeczy, czyli gdy coś nie działało, byłem w stanie to natychmiast zlikwidować. Dzisiaj dostęp do tego guzika ma więcej osób i potrzeba więcej ludzi do rozkodowania. Przestałem wysadzać rzeczy, które z pozoru od razu nie działają i nie przynoszą efektu. Daję im czas.

A.M.: Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

PG: Dziękuję.

____________________________________________

Więcej na temat służby pastora Pawła Godawy możesz dowiedzieć się na stronie jego kościoła: Centrum Chrześcijańskie „Woda Życia”

Tam też możesz zapoznać się z jego nauczaniem i kazaniami.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *