Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Przełom w życiu Jaabesa

wrz 23, 2011 | modlitwa, rozwój duchowy, życie chrześcijanina

11391326_10153409833907375_4007620548742301096_n

Lecz Jaabes był znakomitszy niż jego bracia i jego matka nazwała go Jaabes, gdyż pomyślała: W bólu rodziłam. A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę.

1 Kronik 4:9-10

Kim był Jaabes?

O Jaabesie wiemy cztery rzeczy:

1. Porodowi Jaabesa towarzyszył ból

…jego matka nazwała go Jaabes, gdyż pomyślała: w bólu rodziłam.

1 Kronik 4:9

Nie wiemy, co ten ból wywołało. Może to był ból fizyczny, może emocjonalny. Wiemy jednak, że musiał być bardzo intensywny, ponieważ postanowiła nazwać swoje dziecko „Ból”.

2. Imię Jaabes oznacza „ból”, „sprawiający ból”

Wyobraź sobie, co by było, gdybyś dostał od rodziców imię „Ból”, albo „Ten, który sprawia ból”? Wyobraź sobie jakbyś się czuł, gdyby w taki sposób zwracano się do Ciebie, na co dzień?

Wyobraź sobie jak Twoi koledzy wołają do Ciebie: „Ty, który sprawiasz ból, podejdź do nas.”

Albo jak żona wita Cię w drzwiach; „Dobrze, że wróciłeś Ty, który sprawiasz ból”.

Wyobraź sobie jak pytasz matkę: „Mamo, dlaczego nazwałaś mnie „Jaabes”?, a ona odpowiada ci: „Synu, ponieważ rodziłam cię w takim bólu, że zapragnęłam, abyś nosił imię, które będzie mi o tym przypominać”.

Kto z nas chciałby coś takiego usłyszeć od swojej matki?

Kto z nas chciałby się tak nazywać?

Gdy dziecko urodzi się, to sprawia radość matce. Rozumiem – nazwać dziecko „Radość”, ale „Ból”?

3. Jaabes zwrócił się do Boga Izraela, aby przemienił jego los i Bóg odpowiedział na jego prośbę

 A Jaabes wołał do Boga Izraela… I Bóg spełnił jego prośbę.

1 Kronik 4:10

4. W wyniku modlitwy Jaabes stał się znakomitszy niż jego bracia

Lecz Jaabes był znakomitszy niż jego bracia…

1 Kronik 4:9

Oznacza to, że Jaabes był osobą wybijającą się wśród swoich braci. Bóg go wywyższył.

Droga do przełomu w życiu Jaabesa

Imię Jaabes pojawia się pośrodku genealogii składającej się z setek imion. Gdy kronikarz pracujący nad tą księgą dochodzi do imienia Jaabes, nieoczekiwanie postanawia o tym człowieku coś powiedzieć potomnym. Mówi nam, że żył człowiek o imieniu Jaabes, który był znakomitszy niż jego bracia, choć jego życie rozpoczęło się w trudnych okolicznościach. Potem wyjaśnia, że życie Jaabesa zostało odmienione, dzięki śmiałej modlitwie.

1. Jaabes zbuntował się przeciwko przeznaczeniu, które sugerowało jego imienię

W kulturze żydowskiej imiona miały duże znaczenie, często prorocze. Jaka mogła być przyszłość człowieka, który miał na imię „Ból”, „Ten, który sprawia ból”?

Czego mógł spodziewać się od życia? Bólu.

Czego inni mogli spodziewać się wchodząc w relację z nim? Bólu.

Imię Jaabes zapowiadało temu człowiekowi, że jego przeznaczeniem jest ból.

Jednak Jaabes nie zgodził się z przeznaczeniem, które mogłoby sugerować jego imię. Słowo Boże mówi: „A Jaabes wołał do Boga: …aby mnie ból nie dotknął” (1 Kron 4:10). Innymi słowy powiedział: „Nie zgadzam się z bólem. Nie chcę, aby ból był moim przeznaczeniem. Proszę Cię Boże o coś więcej dla mojego życia niż ból”. I czytamy, że „Bóg spełnił jego prośbę” (1 Kron 4:10).

Jaabes zbuntował się przeciwko swojej rzeczywistości i jego rzeczywistość uległa zmianie.

Nie wiem, jak postrzegasz swoje życie i przeznaczenie. Może też charakteryzuje się słowem ból. Może doświadczasz bólu i sprawiasz ból, może myślisz, że całe Twoje życie  to będzie ból i cierpienie, ale chciałbym Ci powiedzieć, że ból wcale nie musi być Twoim przeznaczeniem.

Nie wiem, co mówili o Tobie inni ludzie. Może są to same negatywne rzeczy, które Cię związują i mówią, że Twoje przeznaczenie jest złe. Być może mówiono Ci, że jesteś głupi, że jesteś nieudacznikiem, że nie uda ci się nic wartościowego w życiu osiągnąć. Możesz poddać się tego typu negatywnym wypowiedziom i pozwolić, aby Twoje życie zmarnowało się, przeminąwszy w bólu, niepowodzeniu i porażce, ale możesz też tak jak Jaabes zbuntować się przeciwko negatywnym rzeczom, które chce Ci narzucić Twoja przeszłość lub teraźniejszość i sięgnąć po gwiazdy.

Możesz, tak jak Jaabes, zbuntować się przeciwko negatywnym rzeczom, które chce Ci narzucić Twoja przeszłość lub teraźniejszość i sięgnąć po gwiazdy.

Nie wierz w złe, wartościujące słowa, które o Tobie wypowiedziano.

Ludzie, którzy osiągnęli sukces zbuntowali się i przezwyciężyli ograniczenia, przeciwko którym większość osób się nie buntuje.

Ty możesz być zdobywcą. Musisz się tylko zbuntować przeciwko temu, czego nie chcesz zaakceptować i przezwyciężyć ograniczenia przeciwko, którym większość ludzi się nie buntuje. Odważ się sprzeciwić temu, co złe. Miej śmiałość odrzucić wersję życia, której nie chcesz. Nie gódź się z tym, z czym nie musisz się godzić.

To jest Twoje życie. Masz tylko jedno i ono ma sens. Jesteś tutaj po to, aby stać się błogosławieństwem, dlatego powinieneś zawalczyć, aby Twoje życie stało się najlepsze. Masz wybór. Zdecyduj się na najlepszą wersję swojego życia. Nikt tego nie zrobi za Ciebie.

2. Jaabes uwierzył, że Bóg może spowodować w  jego życiu przełom

Nasze życie kształtuje nasza wiara, dlatego też bardzo ważnym jest to, w co wierzymy. Choć Jaabes widział swoimi oczyma rzeczywistość, to jednak uwierzył, że Bóg może spowodować w jego życiu przełom i stało się zgodnie z jego wiarą.

3. Jaabes zwrócił się do Boga

Imię Jaabesa było fatalne, jednak wiedział, do kogo musi się zwrócić, aby coś w jego życiu uległo zmianie. Zaczął wołać do Boga Izraela i Bóg wysłuchał jego modlitwę, obdarowując go dobrym życiem.

4. Bóg odpowiedział na modlitwę Jaabesa

To nieważne, jak bardzo powykrzywiane, poplątane i fatalne jest życie człowieka. Bóg ma moc, aby każde istnienie ludzkie w cudowny sposób przeobrazić. Wystarczy zwrócić się do Niego.

Nie jesteś skazany na tę rzeczywistość, w której jesteś w tej chwili. Bóg może wszystko w Twoim życiu przemienić. Modlitwa jest kluczem do tego.

Lecz Jaabes był znakomitszy niż jego bracia i jego matka nazwała go Jaabes, gdyż pomyślała: W bólu rodziłam. A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę.

1 Kronik 4:9-10

Jaabes modlił się o cztery rzeczy:

 • …o Boże błogosławieństwo.
 • …o rozszerzenie granic.
 • …o Bożą uzdalniającą obecność i moc.
 • …o Bożą ochronę.

Ty też możesz się modlić używając za wzór modlitwę Jaabesa. Kto wie, co się w wyniku tego stanie?

Dlaczego nie zacząć dzisiaj?

Praktyczne zastosowanie

 • Zapragnij od życia czegoś więcej. Nie zgadzaj się z negatywnymi słowami, które zostały wypowiedziane nad Twoim życiem.
 • Otwórz Pismo Święte na 1 Kronik 4:9-10 i niech ten tekst stanie się inspiracją do regularnej modlitwy.

Photo credit: Witold Smereczyński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

2 komentarze

 1. Erwin

  Dzięki za te rozważania. Na czasie dla mnie 😉

 2. Zosia

  Był czas gdy każdego ranka modliłam się tak jak Jaabes, teraz na nowo odświeżam zarzuconą modlitwę. Dziękuję Andrzeju za to , że dzięki Twojemu rozważaniu wejrzałam w głąb siebie i niekoniecznie spodobało mi się to co ujrzałam….czas na zmianę….czas na przełom.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *