Proś Boga o Jego błogosławieństwo

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę.

1 Kronik 4:10

Aby móc modlić się taką modlitwą musisz zastanowić się nad swoimi przekonaniami. Czy uważasz, że Bóg chce ci błogosławić?

Czy uważasz, że Bóg chce ci błogosławić?

Powody, dla których Bóg chce nam błogosławić

Powód 1: Błogosławieństwo wypływa z Bożej natury

Dużo zależy od tego, w jaki sposób postrzegasz chrześcijaństwo i Boga. Co Bóg ma dla ciebie? Czy ma dla ciebie dobre i błogosławione życie, czy też wyznaczył ci tylko cierpienie, ubóstwo, prześladowania, zło, ból, choroby, przekleństwo i próby?

Kim w ogóle jest Bóg i po co przychodzi do twojego życia?

Czy przychodzi po to, aby zamienić twoje życie w piekło?

Jezus Chrystus powiedział: Złodziej (diabeł) przychodzi tylko po to, by kraść, zarzynać i wytracać. Ja przyszedłem, aby miały życie i obfitowały (Jn 10:10). Drugimi słowy diabeł jest zły, natomiast Bóg jest dobry.

Niestety wielu chrześcijan wierzy w to, że Bóg przychodzi do ich życia po to, aby kraść, zarzynać i wytracać. Uważają, że taki stan w ich życiu to Boża wola, że Bóg jest złym ojczymem, który pragnie przekląć ich życie i utrzymać ich w przekleństwie.

Jednak prawda jest taka, że Bóg jest dobrym Ojcem, który pragnie błogosławić swoje dzieci, On pragnie, aby Jego dzieci żyły w błogosławieństwie.

Bóg jest dobrym Ojcem, który pragnie błogosławić swoje dzieci, On pragnie, aby Jego dzieci żyły w błogosławieństwie.

Zastanów się nad tym, dlaczego Bóg umieścił historię Jaabesa w Biblii? Ja myślę, że zrobił to, aby nam coś zakomunikować. Myślę, że przez tę historię pragnie nam przekazać trzy proste prawdy:

  • Bóg odpowiada na modlitwę.
  • Bóg odpowiada na modlitwę o błogosławieństwo.
  • Modlitwa może przemienić życie człowieka.

Nie będziesz mógł doświadczyć Bożego błogosławieństwa, jeśli będziesz wierzył, że Bóg chce, aby twoje życie było przeklęte.

Nasze życie wydarza się według naszej wiary.

Powód 2: Bóg chce, abyśmy stali się błogosławieństwem

Tu nie chodzi o nas, ale o ludzi, dla których zostaliśmy stworzeni.

W związku z modlitwą o błogosławieństwo dla siebie, trzeba postawić sobie jeszcze jedno, bardzo ważne pytanie: Czy modlitwa o błogosławieństwo dla siebie samego jest modlitwą egoistyczną?. Oczywiście, że tak, jeśli człowiek jest egoistą i wszystko, o czym myśli to on sam.

Bóg obiecał kila tysięcy lat temu Abrahamowi:

…uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak, że staniesz się błogosławieństwem. I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi.

1 Mojżeszowa 12:2-3

Bóg powiedział Abrahamowi: …będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi (1 M 12:3c). Przez wiarę jesteśmy częścią jego potomstwa, którego przeznaczeniem jest bycie błogosławieństwem dla narodów.

Naszym przeznaczeniem jest stanie się błogosławieństwem dla narodów.

Zastanów się jednak nad tym, na ile błogosławieństwem może być człowiek, który nie doświadcza błogosławieństwa?

Klucze do Bożego błogosławieństwa

Klucz 1: Uwierz, że Bóg chce ci błogosławić

Wiara jest kluczem, który otwiera wrota do skarbca Bożych błogosławieństw. Uwierz, że Bóg jest dobrym Ojcem i jest zainteresowany tym, abyś chodził w błogosławieństwie.

Klucz 2: Módl się, o Boże błogosławieństwo

Modlitwa otwiera drzwi do Bożego błogosławieństwa w naszym życiu

Modlitwa Jaabesa pokazuje, że Boże błogosławieństwo niekoniecznie przychodzi do naszego życia automatycznie. Jest ono między innymi rezultatem naszej modlitwy o nie.

Bóg chce odpowiadać na nasze modlitwy

Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.

Mateusza 7:7

Nie macie, bo nie prosicie.

Jakuba 4:2c

Przykład modlitwy o błogosławieństwo

Jakub zaś pozostał sam. I mocował się z nim pewien mąż aż do wzejścia zorzy. A gdy widział, że go nie przemoże, uderzył go w staw biodrowy i zwichnął staw biodrowy Jakuba, gdy się z nim mocował. I rzekł: Puść mnie, bo już wzeszła zorza. Ale on odpowiedział: Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz. Wtedy rzekł do niego: Jakie jest imię twoje? I odpowiedział: Jakub. Wtedy rzekł: Nie będziesz już nazywał się Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi i zwyciężyłeś.

1 Mojżeszowa 32:24-28

Jakub walczył w modlitwie o swoje błogosławieństwo i wywalczył je. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na to, że to nie była po prostu modlitwa, ale duchowy bój. Jakub musiał sobie wywalczyć u Boga błogosławieństwo, i wywalczył.

Klucz 3: Bądź posłuszny Bogu

Błogosławieni są ci, którzy są posłuszni Bogu.

(patrz 3 Mojżeszowa 26:1-13)

Klucz 4: Bądź błogosławieństwem dla innych ludzi

Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.

Łukasza 6:38

Walcz o autentyczne błogosławieństwo Boże

Jaabes prosił Boga:

…obyś mi prawdziwie błogosławił.

1 Kronik 4:10

Jaabes chciał zasmakować w Bożym błogosławieństwie. On nie chciał uwierzyć, że ma to, czego nie ma. Prosił o prawdziwe, dotykalne i mierzalne błogosławieństwo, którym faktycznie można się rozkoszować i Bóg odpowiedział na jego prośbę.

Photo credit: Ewa Połeć

Jedna odpowiedź na „Proś Boga o Jego błogosławieństwo

  1. Jakub pisze:

    Panie Błogosław!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>