Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Rozegraj tym rozdaniem kart, które w życiu otrzymałeś

mar 3, 2014 | rozwój osobisty, zarządzanie sobą, zasady sukcesu | 0 komentarzy

Wyobraź sobie, że talia kart obrazowo reprezentuje sprzyjające okoliczności, dobrą przyszłość, możliwości, potencjał, przychylność, finanse, wiedzę itp., natomiast przystąpienie do gry symbolizuje pracę nad sobą i dążenie do sukcesu.

Choć obraz ten jest daleki od doskonałości, to jednak niesie ze sobą pewne ważne lekcje na temat budowania wartościowego życia, które warto sobie przyswoić.

1. Po pierwsze, nikt nie otrzymuje pełnej talii kart

W tali są 52 karty, nikt jednak podczas gry nie otrzymuje ich wszystkich – dostaje tylko kilka i nimi gra. Podobnie jest w życiu. Ludzie obdarzeni są rozmaitymi możliwościami, potencjałem, zasobami, wiedzą i tak dalej, ale żaden człowiek nie otrzymuje wszystkiego.

Na samym początku otrzymujemy od życia tylko kilka kart. Nie marnuj swojego cennego czasu na zamartwianie się z powodu tego wszystkiego, czego nie otrzymałeś od życia. W rzeczywistości nie potrzebujesz więcej niż to, co już masz, aby przystąpić do swojej gry i zacząć odnosić zwycięstwa.

2. Po drugie, nikt nie otrzymuje takich samych kart

Ludzie różnią się od siebie. Mają różny potencjał, zasoby i możliwości.

Nie przejmuj się tym, że nie otrzymałeś takich kart jak inni. Tu nie chodzi o to, gdzie jesteś w porównaniu do innych graczy, ani z czym zaczynasz, ale o to, czy rozegrasz grę swojego życia, w jakim stylu to uczynisz i jak ją zakończysz. Oczywiście, świetnie byłoby wystartować z rewelacyjnego miejsca, ale nam nie dane jest decydować o naszych początkach, mamy natomiast wpływ na to, jak będziemy finiszować.

3. Po trzecie, jeden otrzymuje lepsze karty, inny gorsze

Ludzie mają różny potencjał, zasoby i możliwości. Jedni mają więcej, inni mniej, jedni mają lepiej, inni gorzej, jedni mają trudniej, inni łatwiej.

Nie porównuj się z innymi. Skup się na tym, co otrzymałeś i wiernie wykorzystuj to najlepiej jak tylko potrafisz. Życie nie jest sprawiedliwe, a ludzie nie mają równych szans. Niech Cię to jednak nie powstrzyma przed przystąpieniem do Twojej gry.

4. Po czwarte, nie jesteś w stanie rozegrać gry swojego życia kartami, których nie posiadasz

Niektórzy przez całe swoje życie żyją w krainie marzeń, zastanawiając się, co by było, gdyby byli na miejscu kogoś innego i mieli do dyspozycji to, co ma ktoś inny. Ale to jest bezsensowne marnotrawienie swojego czasu.

Nie jesteś w stanie budować swojego istnienia w oparciu o cudzy potencjał, zasoby i możliwości. Nie możesz używać tego, czego nie masz do swojej dyspozycji.

Jeśli spróbujesz być kimś, kim nie jesteś, to będziesz tylko i wyłącznie kiepską podróbką. Odważ się być sobą i iść przez życie w swoim własnym, unikalnym stylu. Podejmij decyzję, że będziesz oryginałem, tzn. sobą.

5. Po piąte, możesz rozegrać grę swojego życia tylko kartami, które posiadasz.

IMG_3547 (2)Życie jest walką do stoczenia, maratonem do przebiegnięcia, grą do rozegrania. Możesz jednak zwyciężać tylko i wyłącznie w oparciu o to, co posiadasz.

Jeśli chcesz wygrywać, to uświadom sobie, co masz do swojej dyspozycji, czym zostałeś obdarzony i jakie możliwości otwierają się przed Tobą, a następnie skup się na wykorzystywaniu tego najlepiej jak potrafisz.

6. Po szóste, nie zaczniesz wygrywać dopóki nie przystąpisz do gry

Aby wygrywać trzeba grać.

Nikt nie przepłynie morza, jeśli będzie stał na brzegu, wpatrując się w spienione fale. Nikt nie zdobędzie szczytu, jeśli będzie go oglądał w telewizji. Nikt nie zostanie mistrzem, jeśli nie zacznie trenować i praktykować w swojej dyscyplinie.

Odłóż wszystkie wymówki i przystąp do gry. Nawet jeśli na początku będziesz przegrywać niektóre rundy, to graj dalej, ponieważ w końcu zaczniesz wygrywać. Zwycięstwa odnoszą tylko ci, którzy walczą, biegną, grają i nie poddają się.

7. Po siódme, nie będziesz skutecznym graczem, dopóki nie zaakceptujesz i nie polubisz siebie, tego, co posiadasz i swojego życia

Niestety wielu ludzi gardzi sobą i tym rozdaniem kart, które otrzymali od życia. Ty taki nie bądź. Doceń to, że otrzymałeś dar, którym w istocie jest życie. Doceń to, że Bóg zaprojektował Cię w tak unikalny sposób. Doceń to, co masz do swojej dyspozycji.

Jeśli chcesz wygrywać, to zaakceptuj siebie i swoje życie. Nawet więcej, jeśli chcesz wygrywać, to polub siebie i swoje życie.

Zaakceptuj i polub siebie, a także to, co masz do swojej dyspozycji. Podziwiaj innych, ale pokochaj też swoją grę. Masz swoje miejsce do zajęcia na ziemi i w Bożym planie. Uczyń to z przyjemnością, a zapewniam, że ludzie i życie pozytywnie Cię zaskoczą.

IMG_3549 (3)

Zapamiętaj

Rozegraj tym rozdaniem kart, które w życiu otrzymałeś.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *