Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę
YouTube player

Postanowiłem opracować krótki wpis dla osób, które wpadły w CZARNĄ DZIURĘ i nie potrafią się z niej wydostać. Jeśli utknąłeś w swoim życiu, czy też jesteś w dużych tarapatach, to zachęcam do lektury tego tekstu. Przedstawię Ci 5 kroków umożliwiających wyjście na prostą i rozpoczęcie jeszcze raz.

Co jakiś czas spotykam ludzi, którzy wpadli do CZARNEJ DZIURY i nie potrafią się z niej wydostać. Ja sam byłem kilka razy w takim miejscu. Nie jest to zbyt przyjemne doświadczenie. Co więcej, do CZARNEJ DZIURY bardzo łatwo jest trafić. Może się ona znajdować na przykład w obszarze małżeństwa i rodziny, ważnych relacji, kariery zawodowej, finansów, firmy, zdrowia. Jest to miejsce, w którym człowiek utknął, męczy się, cierpi i nie ma nadziei na poprawę sytuacji. Do takiego stanu prowadzą różne drogi, na przykład błędy, głupota, czy też nałogi. Czasami wpychają nas do CZARNEJ DZIURY źli, toksyczni, czy też podli ludzie.

Nie jest to dobre miejsce do życia, ale wcale nie musi być miejscem docelowym.

5 kroków umożliwiających wyjście z czarnej dziury

Ostatnio w jednym z miejsc, w którym przemawiałem podszedł do mnie jakiś człowiek i powiedział:

– Andrzej, jestem w CZARNEJ DZIURZE.

„OK – pomyślałem sobie. – To już jakiś początek. Przynajmniej wie, że ma problem i uznaje to.”

– Co zamierzasz z tym zrobić? – zapytałem.

– Będę szedł dalej – odpowiedział.

I odszedł.

Gdy obserwowałem przez dłuższą chwilę, jak się powoli oddalał, to zrobiło mi się przykro. Jako że nie planował zmiany kierunku, to wiedziałem, że zmierza wgłęb swojej CZARNEJ DZIURY.

Opowiadam Ci tę historię, ponieważ czarnej dziurze wcale nie trzeba utknąć. Chciałbym Ci powiedzieć o 5 krokach umożliwiających wyjście z takiego miejsca.

Krok 1: Uznaj, że masz problem

Nie można rozwiązać problemu, jeśli nie dostrzega się i nie uznaje jego istnienia, czy też nie widzi się negatywnej strony danej sytuacji.

Krok 2: Przyjmij na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie swojego problemu

Gdy się jest w CZARNEJ DZIURZE, to bardzo łatwo jest obwiniać za swoje problemy innych i zrzucać odpowiedzialność na kozły ofiarne. Łatwo jest zasłaniać się wymówkami. Łatwo jest trwać w gniewie i rozgoryczeniu z powodu sytuacji, w której się jest. Łatwo jest oczekiwać, a nawet domagać się od innych, aby rozwiązali nasz problem. Jednak sensowna zmiana zaczyna się wtedy, gdy uznajemy, że to jest nasz problem i to my potrzebujemy pracować nad jego rozwiązaniem. Inni mogą nam w tym pomóc, ale rozwiązanie tego problemu nie jest ich odpowiedzialnością.

Krok 3: Poproś o pomoc

Jest różnica pomiędzy oczekiwaniem, że ktoś inny zrobi za nas to, co my powinniśmy zrobić, a pokornym poproszeniem o pomoc. Są takie momenty w życiu, kiedy trzeba się uniżyć i poprosić o wsparcie. Są takie miejsca, z których w pojedynkę nie wydostaniemy się.

Krok 4: Zmień swój sposób myślenia

Nie możemy rozwiązać problemu przez użycie tego samego sposobu myślenia, którym posługiwaliśmy się tworząc problem.

Albert Einstein

Nasza mentalność i sposoby myślenia budują lub rujnują nasze życie. Jeśli jesteś niezadowolony z tego jak żyjesz, czy też ze swoich wyników, to może powinieneś rozważyć zmianę swojego sposobu myślenia?

Krok 5: Zmień swój sposób funkcjonowania

Droga, która doprowadziła Cię do CZARNEJ DZIURY nie wyprowadzi Cię z niej. Jeśli coś przyczyniło się do problemu, to ta sama rzecz go nie rozwiąże. Co więcej nie można równocześnie rozwiązać problem, a przy tym wzmacniać jego przyczynę.

Jeśli wyniki, które osiągasz w życiu nie satysfakcjonują cię, to zmień to, co robisz. Aby coś się zmieniło, sam musisz się zmienić. Ktoś kiedyś stwierdził, że szaleństwo polega na powtarzaniu tej samej czynności i oczekiwaniu innych rezultatów!

Bill Epperhartt

Na jakim etapie wychodzenia z CZARNEJ DZIURY jesteś?

  • Krok 1: Uznałem, że mam problem
  • Krok 2: Przyjąłem na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie swojego problemu
  • Krok 3: Poprosiłem o pomoc
  • Krok 4: Zmieniłem swój sposób myślenia
  • Krok 5: Zmieniłem swój sposób funkcjonowania

prapoth-panchuea-i3b2annf4bY-unsplash

Ważne pytanie do Ciebie na dziś:

  • Co zamierzasz zrobić, aby zmierzać we właściwym kierunku?

Zachęcam Cię – wprowadź już dziś do Twojego życia małą zmianę, która przełoży się na Twój wielki przełom. Zastanów się:

  • Czy utknąłeś w życiu?
  • Co możesz zrobić, aby zmierzać we właściwym kierunku?

Photo by Prapoth Panchuea on Unsplash

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *