Jeśli nie czujesz się godzien by wyrosły ci skrzydła, nigdy nie oderwiesz się od ziemi.
Anonim
Rzeczy o wielkiej wartości mogą dać z siebie tylko ci, którzy są przekonani o swojej wartości. Ludzie, którzy uważają siebie za osoby bezwartościowe rzadko wnoszą do tego świata coś wartościowego. Są zablokowani niewłaściwą oceną samych siebie.
Potęga poczucia wartości
Ilu potrafisz ukazać niedowartościowanych ludzi, którzy czynią lub uczynili coś ponadprzeciętnego?
To w jaki sposób postrzegasz siebie, w naturalny sposób wpływa na twoje zachowania, przekonania, sposób myślenia, postępowanie i aspiracje. Te wszystkie rzeczy są odzwierciedleniem twojego wewnętrznego obrazu.
Im zdrowszy będzie twój obraz własny, tym większy będzie rozwój twojego potencjału.
Poziom twojego poczucia wartości będzie decydował o tym, na ile twój osobisty potencjał będzie się mógł rozwinąć. Dlatego nie zlekceważ tego ważnego tematu.
Destruktywny wpływ niskiej samooceny na życie i osiągnięcia człowieka
Niska samoocena formuje wewnętrzne i zewnętrzne życie człowieka. Ten wpływ jest znaczący. Poniżej kilka sposobów, w jaki może się przejawiać.
1. Brak szacunku
Ludzie mający niską samoocenę nie szanują siebie, swojego życia, ani innych. Jest to poważny problem, ponieważ narusza ważną zasadę sukcesu:
Zasada szacunku
To, co w swoim życiu szanujesz wzrasta i rozwija się, natomiast to, czym gardzisz marnieje.
Jeśli jesteś człowiekiem pełnym szacunku, to twoje życie i możliwości będą rozkwitać. Jeśli jednak jesteś człowiekiem pełnym pogardy, to trudno będzie ci uwolnić twój potencjał, a ludziom trudno będzie coś od ciebie przyjąć, bo za każdym razem, gdy będą próbować się do ciebie przybliżać, będziesz ich ranił.
2. Zgadzanie się na to, co gorsze
Niskie poczucie wartości prowadzi do godzenia się z tym, co małe, podłe i niewłaściwe.
- Jeśli masz niskie poczucie wartości, to będziesz godzić się na gorszy poziom życia niż ten, który potencjalnie mógłbyś mieć
Każdy z nas pewne rzeczy przyjmuje, a inne odrzuca. Często czynimy to nieświadomie. Co jednak stoi u podstaw naszych decyzji? Dlaczego na pewne rzeczy się zgadzamy, a na inne nie? Jedną z przyczyn jest poczucie wartości. Jeśli człowiek uważa się za kogoś bez wartości, to często bez zastanowienia i bez żadnych wątpliwości, czy też obiekcji będzie zgadzać się na bezwartościowe rzeczy, propozycje i życie.
- Jeśli masz niskie poczucie wartości, to będziesz godzić się na niewłaściwe zachowania i postępowanie wobec siebie
Niektórzy mają tak niskie poczucie wartości, że mogliby się zatrudnić do pracy w charakterze garbu na drodze. Jeśli uważasz coś za wartościowe, to nie pozwoliłbyś, aby ktoś tym poniewierał. Tak też jest z tobą, jeśli uważasz się za osobę wartościową, to nie będziesz pozwalał ludziom, aby tobą poniewierali i źle cię traktowali. Niestety, jeśli uważasz się za człowieka mało wartościowego, będziesz pozwalał na to, aby ludzie wchodzili ci na głowę, źle traktowali i wykorzystywali.
3. Brak poczucia bezpieczeństwa
Niska samoocena może prowadzić do braku bezpieczeństwa, a z kolei brak poczucia bezpieczeństwa prowadzi do zachowań zachowawczych, życia w defensywie, funkcjonowania w stanie ciągłego zagrożenia (które najczęściej jest urojone); doszukiwania się spisków, wymyślania czarnych scenariuszy. W wyniku tego, taki człowiek jest osobą toksyczną, a życie w jego pobliżu udręką. Jednym słowem, osoba cierpiąca na brak poczucia bezpieczeństwa ma wszystkie cechy, które są potrzebne do życiowej porażki we wszystkich sferach życia.
4. Brak odwagi i przebojowości
Nigdy nie spotkałem zakompleksionych ludzi, którzy byliby szczególnie odważni i pewni siebie. Takich ludzi cechuje brak wiary w siebie, brak poczucia pewności i brak asertywności.
- Brak wiary w siebie
Poczucie wartości jest oczywiście powiązane z poziomem wiary w siebie. Im człowiek ma niższe poczucie wartości, tym jego wiara w siebie jest niższa i na odwrót. Jest to istotne, ponieważ nie możemy podnieść się ponad poziom swojej wiary. Co szczególnego może osiągnąć człowiek, który nie wierzy w siebie?
- Brak poczucia pewności
Ludzie niedowartościowani i zakompleksieni czują się niepewnie, a w ich zachowaniu odczuwalna jest niepewność. To prowadzi do chwiejności, a także wycofywania się w sytuacjach, w których nadarzają się możliwości, czy też należy stawić czoła wyzwaniom.
- Brak asertywności
Odwaga i poczucie asertywności to jedna z podstawowych cech, która jest konieczna, aby w życiu osiągać sukcesy. Jeszce nikt nigdy nie wybudował czegoś szczególnego ukrywając się w swojej strefie komfortu. Niestety cechą ludzi niedowartościowanych jest brak asertywności.
5. Wewnętrzny wzmacniacz ciosów emocjonalnych
Każdy człowiek jest raniony emocjonalnie. Problem z ludźmi, którzy mają niskie poczucie wartości polega na tym, że ich samoocena wzmacnia moc ran, które są im zadawane i pogłębia je. Co więcej, gdy są krzywdzeni, ciosy które im się zadaje odczytują jako dowód na ich niską wartość.
Zdrowe poczucie wartości jest systemem odpornościowym, który chroni emocjonalne zdrowie i wewnętrzną stabilność człowieka. Jeśli ten system jest osłabiony przez niskie poczucie wartości, to bardzo łatwo jest człowieka zgnieść, stłamsić i powalić emocjonalnie.
6. Patrzenie na rzeczywistość przez czarne okulary
Człowiek ma skłonność do postrzegania rzeczy przez swoje wewnętrzne wykrzywienia. Jednym z takich wykrzywień jest niskie poczucie wartości. Prowadzi ono do postrzegania rzeczywistości w czarnych barwach.
- Widzenie siebie w czarnych barwach
Jeśli masz niskie poczucie wartości, to jak możesz widzieć siebie w pozytywnym świetle? Niezależnie od tego, co zrobisz, zawsze będziesz z siebie niezadowolony. Nawet jeśli ty i twoje wyniki będą przez innych pozytywnie oceniane i chwalone , to nie będziesz w stanie tego przyjąć do wiadomości, bo będzie ci w tym przeszkadzać twoja niska samoocena.
- Widzenie innych w czarnych barwach
Mamy skłonność do postrzegania innych przez pryzmat samych siebie. Jeśli gardzisz sobą, to będziesz gardził innymi; jeśli szydzisz z siebie, to będziesz szydził z innych; jeśli krytykujesz siebie, to będziesz krytykował innych; jeśli nie wierzysz w siebie, to nie będziesz wierzył w innych. Zjawisko to w psychologii nazywa się projekcją. Mamy skłonność do widzenia w innych tego, co widzimy w sobie, a także do oceniania innych tak, jak oceniamy siebie.
- Widzenie życia w czarnych barwach
Bardzo często ludzie, którzy gardzą sobą, gardzą też swoim życiem. Z jakiegoś powodu, jeśli uważasz, że nie masz wartości, będziesz uważał, że twoje życie też nie ma wartości. Ludzie z niskim poczuciem wartości często są nastawieni do życia negatywnie, są pesymistyczni, krytykanccy, sceptyczni, cyniczni i szyderczy. Takim osobom trudno budować coś wybitnego.
7. Auto sabotaż
Niskie poczucie wartości prowadzi człowieka do działania na własną niekorzyść.
- Ogranicznik możliwości
Niskie poczucie wartości można przyrównać do wewnętrznego bezpiecznika. Gdy pojawiają się możliwości, które są większe niż twoja wiara w swoje możliwości, to obrazowo mówiąc ten bezpiecznik wybija i przestajesz funkcjonować tak jak powinieneś.
Poziom twojego poczucia wartości często decyduje o tym, na co się porywasz. Podnieś swoje poczucie wartości, a z czasem podniesie się poziom twojego życia. Trudno będzie ci uwolnić swój potencjał i robić wartościowe rzeczy, jeśli wątpisz w swoją wartość.
- Zamykanie otwierających się drzwi (możliwości)
Każdemu w życiu co jakiś czas otwierają się drzwi możliwości. Nie każdy jednak jest gotowy na to, aby w nie wejść. Z pewnością nie są na to gotowi ludzie z niskim poczuciem wartości. Gdy otwierają im się drzwi z niezwykłymi możliwościami, które mogłyby przemienić całe ich życie, natychmiast je zamykają, wzruszają ramionami i mówią: To nie dla mnie. Nawet nie próbują. Są święcie przekonani, że nie daliby rady.
Jeśli pragniesz uwolnić swój potencjał, zadbaj o to, aby mieć zdrowy obraz własny.
Praktyczne zastosowanie
- Przejrzyj ponownie powyższe myśli i zadaj sobie pytanie: Czy mam problem z niską samooceną?
- Zastanów się nad tym, co możesz uczynić, aby pracować nad zdrowym obrazem samego siebie.
Photo Credit: Ana Żabska
0 komentarzy