Czy wywierasz pozytywny wpływ?

terry-vlisidis-SFEvfN01-ao-unsplash

Najgorszym nieszczęściem mądrego człowieka jest brak możliwości wywierania wpływu.

Herodot

Ludzie mądrzy pragną wywierać wpływ. Nie wynika to z żądzy władzy, czy też z chęci zaspokojenia swoich własnych małostkowych ambicji, ale z realnej potrzeby, która jest w naszym społeczeństwie. Potrzebujemy, aby mądre osoby zajmowały swoje miejsca w społeczeństwie i wywierały dobry wpływ. Miejsce wpływu nie może pozostawać puste. Jeśli nie zajmą go ludzie z klasą, to zajmą je inni, ale ktoś je zająć musi.

Na przestrzeni wieków ścierają się w społeczeństwach rozmaite wpływy. Część z nich jest zła i destrukcyjna. Jednak ustawicznie ktoś powinien sprzeciwiać się temu, co złe, bezbożne i niesprawiedliwe.

Aby zło zatriumfowało potrzeba jedynie, aby dobrzy ludzie nic nie robili.

Edmund Burke

Poza tym, w społeczeństwie i w życiu ludzi jest wiele potrzeb. Ktoś powinien przejawić inicjatywę, aby wyjść naprzeciw tym potrzebom. Z całą pewnością chrześcijanie, w których płonie światłość Chrystusa i za którymi stoi całe bogactwo Królestwa Bożego są do tego najlepiej wyposażeni.

Praktyczne zastosowanie

  • Jakie jest Twoje miejsce w społeczeństwie? Czy zajmujesz je?
  • Czy wywierasz wpływ, który powinieneś wywierać?

Photo credit: UnsplashTerry Vlisidis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>