Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Jak stać się osobą wpływową?

gru 26, 2011 | dla liderów, interesująca literatura, mentoring, przywództwo

Właśnie kończę czytać kolejną książkę Dr Johna C. Maxwella„Jak stać się osobą wpływową”, wydaną przez Oficynę Wydawniczą „Logos”, 2010. Jest to świetna pozycja dla przywódców i mentorów, którzy chcieliby pogłębić pozytywny wpływ, jaki wywierają na innych.

Postanowiłem zapisać kilka świetnych myśli z tej lektury, aby utrwalić je w swojej pamięci. Mam nadzieję, że pomogą one również Tobie, w Twojej pracy i rozwijaniu relacji z innymi ludźmi.

Książka ta skupia się wokół 10 charakterystyk ludzi wywierających znaczący pozytywny wpływ na innych:

1. Osoba wpływowa charakteryzuje się uczciwością wobec ludzi.

Jeśli fundament uczciwości jest słaby, albo już pęknięty, bycie osobą wpływową nie będzie możliwe. Jak to ujęła Cheryl Biehel: „W życiu już tak jest, że jeśli nie możesz komuś ufać we wszystkich sprawach, to tak naprawdę nie zaufasz mu w niczym.” Nawet ci ludzie, którzy potrafią ukrywać swój brak uczciwości przez jakiś czas, w końcu doznają porażki, a wpływ, jaki udało im się zdobyć, zniknie. (str. 29)

2. Osoba wpływowa karmi innych ludzi.

Ludziom jest potrzebne, by ktoś ich karmił, nie fizycznie, ale emocjonalnie. Jeśli rozejrzysz się wokół, zauważysz, że w twoim życiu istnieją ludzie, którzy chcą, aby ich żywić – zachętą, uznaniem, poczuciem bezpieczeństwa i nadzieją.

Jeśli pragniesz mieć wpływ na życie innych ludzi, zacznij od karmienia ich. Wielu ludzi błędnie uważa, że osobą wpływową może zostać ktoś w momencie, kiedy zdobywa autorytet – poprawia błędy innych, odkrywa w nich pewne słabości, których sami nie dostrzegali, poddaje ich, jak to się mówi, konstruktywnej krytyce. A jednak to, co ponad sto lat temu powiedział duchowny John Knox, nadal pozostaje prawdą: „Nie można być czyimś antagonistą i wywierać na niego wpływu w tym samym czasie”. (str. 47-48)

3. Osoba wpływowa wierzy w ludzi.

Kiedy wierzysz w ludzi, potrafią oni zrobić nawet to, co niemożliwe.

Nancy Dornan

4. Osoba wpływowa słucha ludzi.

Pisarz C. Neil Strait zauważył, że „każdy potrzebuje osoby, która by go naprawdę wysłuchała”. Kiedy stajesz się dla kogoś ważnym słuchaczem, pomagasz mu. Zarazem czynisz znaczący krok w stronę bycia kimś, kto wywiera wpływ na jego życie. (str. 91)

5. Osoba wpływowa rozumie ludzi.

Wielu ludzi stara się na siłę przepchnąć swój plan działania – i dziwi się, dlaczego innych on jakoś nie porywa. Aby pozostawić po sobie ślad w życiu innych ludzi, dowiedz się, czego pragną i pomóż im to zdobyć. To ich zmotywuje. Dzięki temu właśnie będziesz mógł stać się osobą wpływową w ich życiu. (str. 125)

6. Osoba wpływowa zwiększa możliwości ludzi.

Aby stać się osobą wpływową i pozostawić po sobie pozytywny ślad w życiu ludzi, musisz iść z nimi ręka w rękę i naprawdę włączyć się w ich życie. (str. 130)

Pisarz Alan Loy McGinnis zauważył: „Nie ma bardziej zaszczytnego zajęcia niż pomagać innej istocie w osiągnięciu sukcesu”. Zwiększanie czyichś możliwości jest jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy, jakie będziesz mógł dla kogoś zrobić. (str. 132)

7. Osoba wpływowa jest nawigatorem ludzi.

Ludzie, na których masz wpływ, potrzebują twojej pomocy, szczególnie ci, którzy próbują wznieść się na wyższy poziom, rozpocząć nowe przedsięwzięcie czy wejść w jakąś nową fazę życia. Potrzebują kogoś, kto wskaże im drogę i poprowadzi ich. Mel Ziegler, założyciel Banana Republic, mówiąc o nawigacyjnych zdolnościach lidera, powiedział:

„Lider odkrywa ukrytą przepaść między tym, jak rzeczy się mają, a tym, jak mogłoby się mieć, a następnie rozpina tymczasowy most, po którym można spróbować nad tą przepaścią przejść. Stojąc już po drugiej stronie, prowadzi tych, którzy odważą się przejść po kruchej kładce, zanim inżynierowie nie zbudują solidnego mostu, po którym wszyscy będą mogli przeprawić się na drugą stronę”. (str. 151)

8. Osoba wpływowa łączy się z ludźmi.

Połączenie jest bardzo ważną częścią procesu doskonalenia innych. Jest wręcz niezbędne, jeśli chcesz wywierać pozytywny wpływ na ich życie. (str. 172)

9. Osoba wpływowa stwarza ludziom możliwości.

Stworzenie ludziom możliwości może zmienić ich życie, jest to sytuacja, w której obie strony wygrywają – zarówno ty, jak i ludzie, którym owych możliwości udzielasz. (str. 188)

Kiedy stwarzasz ludziom możliwości, pracujesz z nimi i poprzez nich, ale jednocześnie robisz coś więcej. Umożliwiasz innym osiągnięcie szczytów ich osobistych i zawodowych możliwości. Najprościej mówiąc, stwarzanie ludziom możliwości to przekazywanie innym twojego wpływu w celu rozwijania ich osobowości i organizacji. To dzielenie się sobą – swoim wpływem, pozycją, władzą i możliwościami – z innymi, w celu zainwestowania w ich życie, tak by mogli jak najlepiej funkcjonować. To dostrzeganie w ludziach możliwości, dzielenie się z nimi swoimi środkami i pokazanie im, że wierzysz w nich całkowicie. (str. 189)

10. Osoba wpływowa powiela swój wpływ.

Celem lidera jest tworzenie kolejnych liderów, a nie kolejnych zwolenników.

Ralph Nader

Nie oceniaj dnia po plonach, jakie zebrałeś, ale po nasionach, jakie posadziłeś.

Robert Louis Stevenson

Dr Johna C. Maxwella, Jim Dornan, „Jak stać się osobą wpływową”, Oficyna Wydawnicza „Logos”, 2010.

Photo credit: Paul Morley (the photographer and copyright holder), sxc.hu

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *