Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Most nadziei

sty 22, 2016 | historia protestantów

Kontynuując naszą podróż w odkrywaniu historii protestantów, tym razem odkryliśmy ciekawe informacje z XVII wieku, podczas wycieczki z Jakuszyc do Jizerki (Czechy) przez Orle. Podczas pokonywania wytyczonej trasy na granicy polsko-czeskiej, w głębokiej dolinie, u stóp góry Bukowiec znajduje się most nad rzeką Izerą.

Przy samym moście na tablicy informacyjnej dotyczącej tego miejsca podano informację, że w tym miejscu w XVII wieku chrześcijanie z Czech (szczególnie Bracia Czescy) zbudowali kładkę. Pokonywali rzekę uciekając na Śląsk lub Łużyce Górne szukając schronienia z powodu prześladowań religijnych skierowanych przeciwko nim w ramach katolickiej kontrreformacji. Wielu z nich znalazło schronienie w trudno dostępnych miejscach w Górach Izerskich wśród lasów, torfowisk i bagien. Założyli osadę Groß-Iser na Hali Izerskiej (około 4 km od mostu na północ). Została ona zniszczona po II Wojnie Światowej. Jedynym ocalałym obiektem jest Chatka Górzystów i fundamenty domów.

Za mostem Izera łączy się z potokiem Jizerka tworząc szerokie koryto rzeczne. Można wyobrazić sobie z jakimi trudnościami musieli poradzić sobie chrześcijanie podczas przekraczania rzeki w zimie, czy przy obfitych deszczach, a potem wędrować przez niegościnne gęstwiny lasów. W letnim okresie przy niskim stanie wody można zatrzymać się tutaj na odpoczynek, by podziwiać piękno okolicznej przyrody, czy wsłuchiwać się w szum wody płynącej między głazami.

Mapa trasy Jakuszyce – Jizerka.

Mapa lokalizacji mostu.

Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

Historie …

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *