Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Siedząc w gnieździe nie można nauczyć się latać

mar 1, 2016 | realizowanie marzeń, rozwój osobisty, zarządzanie sobą

Czasami wychodzimy dobrowolnie ze swojej strefy komfortu, a czasami jesteśmy z niej wypchnięci i co gorsze [a może najlepsze] nie możemy do niej powrócić.

Jak orły uczą się latać?

Ciągle jeszcze w gnieździe, orlątko zaczyna przeskakiwać z jednego brzegu na drugi, a następnie rozkłada skrzydła i nieporadnie nimi trzepie. Na koniec podskoki zamieniają się w prawdziwe skoki, czasami nawet cztery metry nad gniazdem. W wyniku tych wszystkich przygotowań orlątko niemal zawsze odnosi sukces, przelatując za pierwszym razem prawie dwa kilometry.

Większość orłów z własnej woli zaczyna wylatywać z gniazda między dziesiątym a piętnastym tygodniem życia. Jeśli jednak jakieś oporne orlątko postanawia pozostać w gnieździe, rodzice przestają mu dostarczać pożywienie. Nie przynoszą mu go do dzioba, lecz pozostawiają na pobliskiej gałęzi. W końcu głód zmusza ptaka do pierwszego lotu.

Orły spędzają bardzo dużo czasu, ucząc swoje młode latania. Ojciec i matka cały czas pokazują, jak to robić. Potrafią wypchnąć orle z gniazda, polecieć za nim w dół, schwytać je w locie i na własnych skrzydłach wynieść dalej. A jeśli młody orzeł nadal się wzbrania przed opuszczeniem domostwa, bo jest troszkę za wygodne, rodzice zaczną wyciągać z gniazda kłaczki wełny i pióra, aby uczynić je mniej wygodnym (już w trakcie budowy orły wkładają do niego ostre kamienie, a nawet kolce i przykrywają je wełną i piórami).*

Orły to wspaniałe ptaki stworzone do mieszkania na niedostępnych skałach wysokich gór (Jb 39:27-28) i szybowania w przestworzach. Jednak żaden z nich nie nauczył się latać w gnieździe, w którym się wykluł. Przez jakiś czas rozwija się w gnieździe, jest karmiony przez rodzica, a potem z niego wylatuje, albo jest wypchnięty, aby mógł nauczyć się latać i funkcjonować w powietrzu.

Znalezienie się w powietrzu może być dla młodego orła na początku stresujące w porównaniu z bezpieczeństwem gniazda, jednak tylko w powietrzu może nauczyć się latać, a potem rozwijać masę mięśniową. Żaden orzeł w swoim gnieździe nie stanie się tym, kim powinien się stać.

Czy świat poza Twoją strefą bezpieczeństwa przyzywa Cię?

Tak jak orzeł nie został stworzony do życia w gnieździe, ale do szybowania w przestworzach, tak też i ty nie zostałeś stworzony do życia w swojej strefie bezpieczeństwa. Masz przeznaczenie, które możesz wybrać. Jednak pamiętaj – ono nigdy nie wypełni się w twojej strefie komfortu.

aed388fbfda043178cc83d3031b8c182

Nie bądź orłem, który umrze w swoim gnieździe.

T. D. Jakes

Photo credit: Tomasz Bazyliński

* Bill Newman, Szybuj z orłami, Wydawnictwo MEDIUM, Warszawa, 1996, s. 14-15.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *