Kilka myśli na temat wolności słowa

1f2d282af150563b037c8c3805fe65b6Taka moja refleksja na to, co się dzieje obecnie wśród nas, w Polsce, nawet wśród chrześcijan. Wolność słowa jest uniwersalnym prawem człowieka, a co za tym idzie także i wolność tego, co się myśli, wolność poglądów.

Wolność słowa nakłada na nas zrównoważony i obywatelski obowiązek omówienia wszystkich spraw, bez względu na to, jak wrażliwe i trudne są, i czego one dotyczą.

Ale wolność słowa nie daje NIKOMU prawa do obrażania, poniżania, straszenia innymi, ostracyzmu, spychania na margines społeczny, zniewagi, wyśmiewania, dyskryminacji, manipulacji, zniekształcania informacji, kłamstwa, błędnych informacji o innych tylko dlatego, że ktoś może albo che kogoś przekonać lub wygrać.

Istnieje jeszcze coś takiego jak prawo dobrego imienia i prawdy. Wszystkie wypowiedzi, szczególnie autorytetów powinny być uczciwe, krytyczne, i co najważniejsze wypowiedziane z szacunkiem.

Podstawa wolności słowa jest głęboko zakorzeniona w dobrych manierach. Jeśli ktoś chce krytykować czyjeś poglądy, musi to robić właściwie.

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>