Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Jakie cele pragniesz w życiu osiągnąć?

paź 21, 2013 | rozwój osobisty, zarządzanie sobą, życiowe lekcje

Przeciętny człowiek, z przeciętnymi talentami i ambicjami, a także z przeciętnym wykształceniem, może zdystansować najbystrzejszego geniusza w naszym społeczeństwie, jeśli  posiada  jasne, zogniskowane cele.

Marry Kay Ash

Gdy jako młody człowiek w 1995 roku powróciłem ze szkoły w Wielkiej Brytanii pełen marzeń, energii i pasji, trafiła w moje ręce książka coacha, który zachęcał swoich czytelników do wyznaczania 10 celów na następny rok. Przeczytałem ją uważnie, a potem po prostu usiadłem i określiłem 10 celów dla swojego życia.

Zadałem sobie pytanie: Co chciałbym w życiu osiągnąć? Jakie konkretnie 10 celów chciałbym zrealizować? Popłynęło to prosto z mojego serca. Spisałem je na kartce papieru, a potem uważnie przeczytałem i powiedziałem sobie: Tak, to jest to. W tym kierunku pójdę i osiągnę to!

Miałem wtedy tylko 22 lata. Gdy dzisiaj wspominam tę chwilę, uśmiecham się. Wypisałem rzeczy zupełnie nierealne, marzenia, a jednak… To proste ćwiczenie miało niezwykły pozytywny wpływ na moje życie i określiło kierunek, dokąd mam zmierzać. Dzisiaj moje życie jest pozytywną konsekwencją tego, co wydarzyło się tamtego dnia.

Właściwie postawione cele uwalniają w naszym życiu niezwykłą moc. Wielu ludzi uważa, że jeśli ktoś zatrzyma się, aby zdefiniować swoje cele, to w ten sposób pokonał pół drogi. Patrząc wstecz na swoje życie muszę przyznać, że to prawda.

Nic się nie wydarza, dopóki nie zaczynamy marzyć.

Carl Somburg

Potem co roku, aż do teraz zatrzymywałem się, aby wyznaczyć 10 celów na następny rok. Moje życie nie byłoby takie samo, gdybym nie praktykował tego ćwiczenia.

Wyznaczanie celów i ich realizacja ma moc pozytywnie zrewolucjonizować całe Twoje życie.

Praktyczne zastosowanie

Jakie szczyty zamierzasz zdobyć?

Z całego serca zachęcam Cię, abyś zrobił pięć rzeczy:

 • Przeczytaj uważnie jakąś książkę na temat wyznaczania celów.
 • Zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na dwa ważne pytania:

 – Co konkretnego chciałbym osiągnąć w swoim życiu?

–  Jakie 10 celów powinienem osiągnąć w następnym roku?

 • Spisz swoje cele.
 • Podziel się swoimi celami z kimś, komu ufasz.
 • Wystartuj.

Photo credit: unsplash.com, Caroline Gutman

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

3 komentarze

 1. Roman

  Pamiętam jak rozmawialiśmy o celach jakieś 8-10 lat temu. Zaproponowałeś wyznaczyć cele na rok, 10 i 20 lat. Dzisiaj po prawie 10 latach stwierdzam, że większość z celów na 10 lat z Bożą pomocą udało mi się osiągnąć. Wtedy trochę ze śmiechem je wypisywałem myśląc, że to zbyt odległe plany. Dzisiaj myślę, że to było bardzo dobre doświadczenie i wiele wniosło w moje życie. Dziękuję Ci za to, że rozwijasz swoja pasję i dzielisz się spostrzeżeniami z innymi.

 2. Jacek Brenda

  ” Nie ważne jaką drogą pójdziesz, jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz” rzekł kiedyś Arystoteles (bodajże). Większość ludzi jest skupionych na realizacji zadań wskazanych im przez innych. Realizują ich cele o życiu w dobrobycie i zamożności. Wybierają w wyborach powszechnych ludzi, którzy ograniczą ich wolność kolejnymi przepisami i zubożą kolejnymi podatkami, bo mają naturę niewolnika. Człowiek wolny niczym Dawid, nie będzie pierworodnym, nie będzie też zbyt urodziwy (Jezus?), ale wyznaczy jasne cele, zbierze wokół siebie właściwych ludzi i zrealizuje je mimo wszystko.
  Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.

 3. Andrzej Mytych

  Jacek, dzięki. Wszystkiego najlepszego.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *