Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Jakie cele pragniesz w życiu osiągnąć?

paź 21, 2013 | rozwój osobisty, zarządzanie sobą, życiowe lekcje | 3 Komentarze

Przeciętny człowiek, z przeciętnymi talentami i ambicjami, a także z przeciętnym wykształceniem, może zdystansować najbystrzejszego geniusza w naszym społeczeństwie, jeśli  posiada  jasne, zogniskowane cele.

Marry Kay Ash

Gdy jako młody człowiek w 1995 roku powróciłem ze szkoły w Wielkiej Brytanii pełen marzeń, energii i pasji, trafiła w moje ręce książka coacha, który zachęcał swoich czytelników do wyznaczania 10 celów na następny rok. Przeczytałem ją uważnie, a potem po prostu usiadłem i określiłem 10 celów dla swojego życia.

Zadałem sobie pytanie: Co chciałbym w życiu osiągnąć? Jakie konkretnie 10 celów chciałbym zrealizować? Popłynęło to prosto z mojego serca. Spisałem je na kartce papieru, a potem uważnie przeczytałem i powiedziałem sobie: Tak, to jest to. W tym kierunku pójdę i osiągnę to!

Miałem wtedy tylko 22 lata. Gdy dzisiaj wspominam tę chwilę, uśmiecham się. Wypisałem rzeczy zupełnie nierealne, marzenia, a jednak… To proste ćwiczenie miało niezwykły pozytywny wpływ na moje życie i określiło kierunek, dokąd mam zmierzać. Dzisiaj moje życie jest pozytywną konsekwencją tego, co wydarzyło się tamtego dnia.

Właściwie postawione cele uwalniają w naszym życiu niezwykłą moc. Wielu ludzi uważa, że jeśli ktoś zatrzyma się, aby zdefiniować swoje cele, to w ten sposób pokonał pół drogi. Patrząc wstecz na swoje życie muszę przyznać, że to prawda.

Nic się nie wydarza, dopóki nie zaczynamy marzyć.

Carl Somburg

Potem co roku, aż do teraz zatrzymywałem się, aby wyznaczyć 10 celów na następny rok. Moje życie nie byłoby takie samo, gdybym nie praktykował tego ćwiczenia.

Wyznaczanie celów i ich realizacja ma moc pozytywnie zrewolucjonizować całe Twoje życie.

Praktyczne zastosowanie

Jakie szczyty zamierzasz zdobyć?

Z całego serca zachęcam Cię, abyś zrobił pięć rzeczy:

 • Przeczytaj uważnie jakąś książkę na temat wyznaczania celów.
 • Zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na dwa ważne pytania:

 – Co konkretnego chciałbym osiągnąć w swoim życiu?

–  Jakie 10 celów powinienem osiągnąć w następnym roku?

 • Spisz swoje cele.
 • Podziel się swoimi celami z kimś, komu ufasz.
 • Wystartuj.

Photo credit: unsplash.com, Caroline Gutman

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

3 komentarze

 1. Roman

  Pamiętam jak rozmawialiśmy o celach jakieś 8-10 lat temu. Zaproponowałeś wyznaczyć cele na rok, 10 i 20 lat. Dzisiaj po prawie 10 latach stwierdzam, że większość z celów na 10 lat z Bożą pomocą udało mi się osiągnąć. Wtedy trochę ze śmiechem je wypisywałem myśląc, że to zbyt odległe plany. Dzisiaj myślę, że to było bardzo dobre doświadczenie i wiele wniosło w moje życie. Dziękuję Ci za to, że rozwijasz swoja pasję i dzielisz się spostrzeżeniami z innymi.

  Odpowiedz
 2. Jacek Brenda

  ” Nie ważne jaką drogą pójdziesz, jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz” rzekł kiedyś Arystoteles (bodajże). Większość ludzi jest skupionych na realizacji zadań wskazanych im przez innych. Realizują ich cele o życiu w dobrobycie i zamożności. Wybierają w wyborach powszechnych ludzi, którzy ograniczą ich wolność kolejnymi przepisami i zubożą kolejnymi podatkami, bo mają naturę niewolnika. Człowiek wolny niczym Dawid, nie będzie pierworodnym, nie będzie też zbyt urodziwy (Jezus?), ale wyznaczy jasne cele, zbierze wokół siebie właściwych ludzi i zrealizuje je mimo wszystko.
  Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *