Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Grzechy zaniedbań

paź 3, 2015 | charakter, rozwój duchowy, rozwój osobisty, zarządzanie sobą

Czym są grzechy zaniedbań?

Każdy człowiek ma pewne sfery, które zaniedbuje. Jeden może zaniedbywać swoje życie duchowe, inny rozwój osobisty, karierę zawodową, czy też relacje z bliskimi. Można zaniedbywać duszę, można zaniedbywać swoją rodzinę.

Słownik języka polskiego definiuje słowo zaniedbywać w następujący sposób:

zaniedbywać – 1. nie robić tego, co trzeba; lekceważyć obowiązki, zapominać o czymś, przegapiać coś 2. tracić zainteresowanie kimś, czymś; opuszczać, zostawiać, rzucać na pastwę losu, nie dbać o kogoś*

Tak więc grzechy zaniedbań pojawiają się wtedy, gdy:

  • nie robimy tego, co powinniśmy,
  • lekceważymy nasze obowiązki,
  • przegapiamy możliwości,
  • pozostawiamy ludzi, nie dbamy o nich.

Grzechy zaniedbań tworzą idealne środowisko dla powstania wielkich życiowych problemów

Notoryczne zaniedbywanie istotnych spraw tworzy środowisko, w którym prędzej, czy później rodzą się potężne problemy, rujnujące życie człowieka. Te problemy są najczęściej zrodzone z ignorancji i braku mądrości. Wielu ludzi jest zbyt krótkowzrocznych, nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie problemy mogą zrodzić w ich życiu zaniedbania.

Często zaniedbywanie istotnych spraw może doprowadzić do powstania potworów, które będą niszczyć i psuć nasze osobiste życie, a także życie ludzi, którzy nas otaczają.

Przykłady zaniedbań, które tworzą doskonałe środowisko, sprzyjające powstaniu i rozwinięciu się potężnych problemów osobistych:

  • Zaniedbywanie społeczności z Bogiem i swojej duszy, na przykład nie modlenie się, czy też tolerowanie grzechów.
  • Zaniedbywanie budowania relacji z członkami rodziny, na przykład zaniedbywanie relacji z żoną, czy też omijanie zbuntowanego nastolatka.
  • Zaniedbywanie troski o swoje zdrowie, na przykład lekceważenie wskazówek lekarzy, czy też niewłaściwe nawyki żywieniowe.
  • Zaniedbywanie finansów, na przykład poprzez zaciąganie niemądrych długów i nie wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych.
  • Zaniedbywanie kształcenia się i rozwoju osobistego, na przykład nie podnoszenie kompetencji zawodowych.

Konsekwencją grzechów zaniedbań jest ograniczenie przestrzeni życiowej, zniszczenie, a nawet śmierć

Z powodu zaniedbań ludzie tracą majątki, zadłużają się, tracą relacje z bliskimi, zdrowie, a czasami nawet życie. Z powodu zaniedbań ludzie rozmijają się z możliwościami, tracąc życiowe szanse. Z powodu zaniedbań, ludzie tracą rodziny, kończą przyjaźnie i zjeżdżają na życiową bocznicę.

Choć wydaje się, że zaniedbania nie mają zbyt dużego znaczenia, to jednak mogą uruchomić okrutną siłę w życiu człowieka i zapoczątkować konsekwencje, które trudno będzie powstrzymać.

* Słownik współczesnego języka polskiego, Wilga, Warszawa 1996, s. 1325.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *