Grzechy zaniedbań


Czym są grzechy zaniedbań?

Każdy człowiek ma pewne sfery, które zaniedbuje. Jeden może zaniedbywać swoje życie duchowe, inny rozwój osobisty, karierę zawodową, czy też relacje z bliskimi. Można zaniedbywać duszę, można zaniedbywać swoją rodzinę.

Słownik języka polskiego definiuje słowo zaniedbywać w następujący sposób:

zaniedbywać – 1. nie robić tego, co trzeba; lekceważyć obowiązki, zapominać o czymś, przegapiać coś 2. tracić zainteresowanie kimś, czymś; opuszczać, zostawiać, rzucać na pastwę losu, nie dbać o kogoś*

Tak więc grzechy zaniedbań pojawiają się wtedy, gdy:

  • nie robimy tego, co powinniśmy,
  • lekceważymy nasze obowiązki,
  • przegapiamy możliwości,
  • pozostawiamy ludzi, nie dbamy o nich.

Grzechy zaniedbań tworzą idealne środowisko dla powstania wielkich życiowych problemów

Notoryczne zaniedbywanie istotnych spraw tworzy środowisko, w którym prędzej, czy później rodzą się potężne problemy, rujnujące życie człowieka. Te problemy są najczęściej zrodzone z ignorancji i braku mądrości. Wielu ludzi jest zbyt krótkowzrocznych, nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie problemy mogą zrodzić w ich życiu zaniedbania.

Często zaniedbywanie istotnych spraw może doprowadzić do powstania potworów, które będą niszczyć i psuć nasze osobiste życie, a także życie ludzi, którzy nas otaczają.

Przykłady zaniedbań, które tworzą doskonałe środowisko, sprzyjające powstaniu i rozwinięciu się potężnych problemów osobistych:

  • Zaniedbywanie społeczności z Bogiem i swojej duszy, na przykład nie modlenie się, czy też tolerowanie grzechów.
  • Zaniedbywanie budowania relacji z członkami rodziny, na przykład zaniedbywanie relacji z żoną, czy też omijanie zbuntowanego nastolatka.
  • Zaniedbywanie troski o swoje zdrowie, na przykład lekceważenie wskazówek lekarzy, czy też niewłaściwe nawyki żywieniowe.
  • Zaniedbywanie finansów, na przykład poprzez zaciąganie niemądrych długów i nie wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych.
  • Zaniedbywanie kształcenia się i rozwoju osobistego, na przykład nie podnoszenie kompetencji zawodowych.

Konsekwencją grzechów zaniedbań jest ograniczenie przestrzeni życiowej, zniszczenie, a nawet śmierć

Z powodu zaniedbań ludzie tracą majątki, zadłużają się, tracą relacje z bliskimi, zdrowie, a czasami nawet życie. Z powodu zaniedbań ludzie rozmijają się z możliwościami, tracąc życiowe szanse. Z powodu zaniedbań, ludzie tracą rodziny, kończą przyjaźnie i zjeżdżają na życiową bocznicę.

Choć wydaje się, że zaniedbania nie mają zbyt dużego znaczenia, to jednak mogą uruchomić okrutną siłę w życiu człowieka i zapoczątkować konsekwencje, które trudno będzie powstrzymać.

* Słownik współczesnego języka polskiego, Wilga, Warszawa 1996, s. 1325.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>