Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Co zasadzisz, to ci wyrośnie

sty 9, 2017 | rozwój duchowy, rozwój osobisty, świadome życie, zarządzanie sobą, zasady sukcesu

Prawo siania i zbierania jest niezmienne i odnosi się do wielu dziedzin życia. Gdy posiejemy ogórki, nie wyrosną pomidory. Jest to naturalna sprawa, poza tym, żeby zebrać dorodne ogórki trzeba pielęgnować ich wzrost, wyrywać chwasty i pilnować, aby nie zjadły ślimaki. Wiele zagrożeń czyha na świeżo posiane nasionka. Cała sprawa z ogórkami jest jasna i w pełni zrozumiała. Nikogo nie dziwi jak z zasianych nasion ogórków wyrastają właśnie ogórki. Więc dlaczego ludzi dziwi, gdy w ich życiu wyrasta coś, co sami nieświadomie lub świadomie zasiali?

Ludzie czasami są zadziwieni, gdy w ogrodzie ich życia wyrastają rzeczy, których wcale nie chcieli i nie spodziewali się, że wyrosną. Próbują wtedy zrzucać winę za niechciane zbiory na innych ludzi, okoliczności, los, pech, diabła, Boga, itd. Wszystko zależy od tego, co im wyrosło i jakie przyniesie konsekwencje. Gdy dociera do nich, że czasu już nie można cofnąć i zasiać coś innego, wtedy zastanawiają się, jak w oparciu o dokonane zbiory przetrzymają nadchodzącą zimę i związane z tym niedogodności. Nie chcą uświadomić sobie, że sami zasadzili to, co im wyrosło.

Pewien chłopiec sprzedał ostatnią wartościową rzecz, jaką miał za małe ziarnko fasoli. Uwierzył, że jeżeli ją zasadzi, to wyrośnie z niej coś, co zmieni jego życie. Mimo lamentu matki nad ich straconym losem, chłopiec z nadzieją oczekiwał tego, co obiecał mu sprzedawca fasoli. Magiczna fasola okazała się tym, czym miała być. Wyrosło z niej coś więcej niż wysokie drzewo. Na jej szczycie znajdowało się lepsze życie dla chłopca i jego matki. Chłopiec wspiął się po fasoli i odkrył na jej szczycie coś, co przerosło jego oczekiwania, rozwiązanie wszystkich problemów – kurę znoszącą złote jajka.

Życie to nie bajka o chłopcu i kurze znoszącej złote jajka. Magiczna fasola nie istnieje i problemy musimy nauczyć się rozwiązywać innymi metodami. Jednak prawo siania i zbierania może odmienić wiele rzeczy. Zanim zasadzi się coś, co będzie miało wpływ na nasze życie, warto się nad tym zastanowić i przemyśleć, czy zasiane ziarno przyniesie to, czego się po nim spodziewamy. Sadząc bezwartościowe rzeczy zaburzamy wygląd ogrodu naszego życia i w efekcie nie zbierzemy tego, co potrzebne.

Jeżeli możemy pozwolić sobie na porównanie życia do ogrodu, to warto zastanowić się jak wygląda nasz ogródek. Wyobraźmy sobie, że każdy człowiek ma taki ogród. Ogród zagrodzony uroczym, białym płotkiem, z małą furtką i złotą klamką, która wpuszcza nas do miejsca, w którym poznamy właściciela. Z zewnątrz wygląda dosyć przyjemnie, ale środek może odkryć wiele interesujących rzeczy. Dobrze jest, jeżeli w ogrodzie nie ma chwastów, warzywa, krzewy i kwiaty rosną w harmonii, pięknie przycięte i wypielęgnowane. Zasadziliśmy to, co właściwe i potrzebne, dbamy, chronimy i cudownie rośnie. Taki ogród sprawia przyjemność, sami jesteśmy z niego dumni i chętnie pokażemy innym. Jednak, gdy w ogrodzie nic nie rośnie jak powinno, wtedy zaczynają się problemy. Nieprzycięte krzewy zabierają sobie przestrzeń, co powoduje ich karłowatość. Kwiaty zagłuszone przez chwasty ledwo wyglądają swoimi główkami do słońca, próbując złapać tchnienie życia. Owoce i warzywa nie nadają się do zbierania, ponieważ są ponadgryzane przez szkodniki. Zbiory wyglądają marnie, a cały ogród prezentuje się nieciekawie. Poza tym wyrosło w nim, to, czego nie chcieliśmy, a ignorancja oraz niepoważne podejście do sprawy zaburzyło całą harmonię i ład. Do takiego ogrodu nie chce się zaglądać, a co dopiero zaprosić innych.

7qotv-1xf2a-annie-sprattZdarza się, że ludzie nie umieją radzić sobie z ogrodem własnego życia, nie umieją dobrać odpowiednich roślin, siać tego, co właściwe oraz odpowiednio pielęgnować. Jednak można znaleźć rozwiązanie i zaprosić doświadczonego ogrodnika, który udzieli sensownych wskazówek, pomoże przyciąć, to, co niewłaściwe, wskaże, co należy zasiać, aby nie borykać się z niepotrzebnymi brakami. Jeżeli przyłożymy się do pracy z doświadczonym ogrodnikiem i wyciągniemy potrzebne wskazówki, to z czasem nauczymy się siać, to, co potrzebne i przestaniemy dziwić się na widok tego, co nam wyrosło.

Praktyczne zastosowanie

  • Co wyrosło w Twoim życiu? Co zasiałeś?
  • Jak dzisiaj wygląda ogród Twojego życia?
  • Czy potrzebujesz jakieś rośliny usunąć?
  • Co powinieneś zacząć siać?
  • Czy wykorzystujesz świadomie prawo siania i zbierania?

Photo credit: unsplash.comAnnie Spratt

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *