Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Świetny film – 'Podaj dalej’. Gorąco polecam.

W styczniu 2000 roku ukazała się powieść Catherine Ryan Hyde pod tytułem „Pay It Forward” („Podaj dalej”), wkrótce na podstawie tej książki został nakręcony film o tym samym tytule. Książka ta prezentuj prostą, a przy tym rewolucyjną ideę, że poruszyła ona życiem tysięcy ludzi i przyczyniła się do powstania ruchu „Pay It Forward” („Podaj dalej”). Powieść ta mówi o tym, jak nauczyciel Reuben St. Clair, nieświadomie rozpoczyna ruch ruch czynienia dobra od zadania swoim uczniom nieobowiązkowego zadania:

Zastanów się nad ideą, która przemieni świat i wprowadź ją w czyn

Dwunastolatek Trevor, który jest głównym bohaterem tej opowieści, wpada na bardzo ciekawy pomysł. Wyjaśnia go swojej matce i nauczycielowi w następujący sposób:

Widzicie, robię coś naprawdę dobrego dla trzech ludzi, a potem, kiedy pytają mnie, w jaki sposób mogą odpłacić, mówię aby Podali Dalej trzem kolejnym osobom każdy. Tak więc pomoc otrzymuje dziewięć osób. Potem ci ludzie pomagają dwudziestu siedmiu. A potem to się rozrasta. Do osiemdziesięciu jeden. Potem do dwustu czterdziestu trzech. Potem do siedmiuset dwudziestu dziewięciu. Potem do dwóch tysięcy stu osiemdziesięciu siedmiu. Widzicie jak dużym się to robi? 

Koncepcja dwunastoletniego Trevora z filmu 'Podaj dalej’ na przemienianie świata

Trzy elementy strategii Trevora:

1. To musi być trudne.

2. To musi być coś, czego inni ludzie potrzebują.

3. To musi być coś, czego inni ludzie nie mogą uczynić dla siebie.

Po przyjęciu pomocy, najlepiej gdyby ci ludzie udzielili tego typu pomocy kolejnym trzem osobom. Trevor, jako pierwszy zabiera się do wcielania swojego pomysłu w życie. Wybiera trzy osoby, aby pomóc im rozwiązać problemy, z którymi ludzie ci nie mogą poradzić sobie sami. Na początku był bardzo podekscytowany. Potem ogarnęły go wątpliwości, czy jego pomysł się sprawdzi. Jednak nie poddawał się i wbrew okolicznościom ciężko pracował. W końcu, choć zapłacił bardzo dużą cenę, ludzie zaczęli „podawać” dobro innym ludziom i świat zaczął się zmieniać. Autorka książki napisała o tym w taki sposób:

…Na początku Trevor myślał, że to wcale nie działa, ale rzeczy się wydarzały, rzeczy, których on nie mógł wiedzieć. Ludzie podawali dalej, niezależnie od tego, czy on wiedział o tym czy nie. Wkrótce „Podaj Dalej” przerodziło się w ruch, który zdumiał nawet Trevora. Najważniejszą rzeczą, którą mogę dodać z moich własnych obserwacji jest to, że wiedza o tym, że wszystko to rozpoczęło się w niczym nie wyróżniających się okolicznościach, powinno stać się pocieszeniem dla nas wszystkich, ponieważ udowadnia to, że nie potrzebujesz dużo, aby zmienić cały świat na lepsze. Możesz rozpocząć od najbardziej zwykłych rzeczy. Możesz rozpocząć od świata, który masz. Catherine Ryan Hyde

Koncepcja „Podaj Dalej”

„Podaj Dalej” polega na bezinteresownym czynieniu dobra innym ludziom i zamiast przyjąć od nich zapłatę, poproszenia ich, aby dobro „podali dalej”.

Praktyczne zastosowanie

Ty też to możesz uczynić. Masz w sobie potencjał przemienienia całego świata. Po prostu wybierz trzech ludzi, którzy potrzebują pomocy, pomóż im, a gdy zapytają cię, co mogą dla ciebie uczynić, poproś, aby „Podali Dalej”. Jeśli jesteś osobą ambitną i lubisz podnosić sobie poprzeczkę (a jestem przekonany, że tak właśnie jest, bo w przeciwnym razie nie czytałbyś takiego artykułu), to zachęcam cię do próby zmierzenia się z ambitną strategią Trevora:

1. To musi być trudne.

2. To musi być coś, czego inni ludzie potrzebują.

3. To musi być coś, czego inni ludzie nie mogą uczynić dla siebie.

Jeśli chodzi o mnie, ja pomagam ludziom pokonać ich olbrzymy (przezwyciężyć osobiste bariery), a potem zachęcam, aby pomogli w tym innym. Moją drogą na przemienianie świata jest między innymi coaching i formowanie coachów. A jaka jest twoja droga? Każdy powinien odnaleźć swoją własną drogę.

DKF – Pytania dla Dyskusyjnego Klubu Filmowego

1. Co sądzisz na temat tego filmu? Dlaczego tak uważasz?

2. Czy można zmienić świat? Dlaczego tak uważasz?

3. Jeśli można zmienić świat, to w jaki sposób?

4. W jaki sposób rozumiesz koncepcję: „Podaj Dalej”?

5. W jaki sposób ty możesz zaangażować się w zmienianie świata?

6. Od czego powinieneś rozpocząć?

Dodatkowe linki

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Pay_it_forward

2. http://www.wikihow.com/Pay-It-Forward

3. http://www.payitforwardmovement.org/

4. http://www.payitforwardfoundation.org/

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *