Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Życie pośród kryzysu: Świadome dbaj o dobrą atmosferę

kw. 12, 2021 | budowanie rodziny, kryzys, radzenie sobie z trudnościami, rodzicielstwo, świadome życie, zarządzanie sobą, zdrowie emocjonalne, życiowe lekcje

YouTube player

Kryzys tworzy idealne środowisko dla złej atmosfery. Warto świadomie się temu sprzeciwić, dbając o morale i dobrą atmosferę.

Podczas pierwszego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 zadzwoniłem do znajomego małżeństwa Amerykanów, aby porozmawiać i zapytać jak sobie radzą z całą tą sytuacją związaną z koronawirusem w USA i przymusową domową izolacją.  Przez chwilę rozmawiałem z moim przyjacielem. Nieoczekiwanie do kamery podeszła jego żona, spojrzała na mnie marszcząc brwi i ni z tego ni z owego powiedziała:

– Jesteśmy tu uwięzieni. Jeśli koronawirus nas nie zabije, to z pewnością pozabijamy się nawzajem! – i odeszła.

Rozumiem tę sytuację. Wiem, co tam się działo. Doświadczyłem tego kilkakrotnie. Gdy pojawia się kryzys, to samoczynnie obniżają się morale i psuje atmosfera.

Kryzysom towarzyszy pogorszenie się atmosfery

W moim życiu przechodziłem przez różne kryzysy. Jeden z nich był związany z wychowaniem naszych nastoletnich synów. Ich dorastanie, psychologiczne oddzielanie się ode mnie i mojej żony, a także bunt, wywoływał w naszym domu dość duże napięcie. Dla nas, rodziców, był to kryzys, który serwował nam sporo stresu. Tak się złożyło, że w tamtym okresie któregoś dnia jadłem obiad z pastorem Pawłem Godawą. Gdy opowiedziałem mu o swoich zmaganiach powiedział mi kilka zdań, które pomogły mi złapać właściwy azymut i zmienić się:

– Andrzej – zaczął – głowa domu powinna walczyć o dobrą atmosferę w rodzinie. Synowie nie są twoim problemem, ale zła atmosfera w domu szybko się nim stanie. Kryzys jest idealnym środowiskiem dla złej atmosfery. Powinieneś robić wszystko, co w twojej mocy, aby atmosfera w twojej rodzinie była dobra. Wybory twoich synów nie są twoją odpowiedzialnością, ale dbanie o dobrą atmosferę w domu jest. To walka, którą musisz zwycięsko toczyć, aby budować udane i satysfakcjonujące życie rodzinne. Jeśli na tym polu wygrasz, to inne rzeczy też z czasem jakoś się ułożą.

Rozmowa z pastorem Godawą pomogła mi zrozumieć, że niekoniecznie jestem odpowiedzialny za wybory, reakcje i zachowanie synów, ale koniecznie potrzebuję przyjąć odpowiedzialność za swoje reakcje i budowanie dobrej atmosfery w domu.

Naturalnym jest, że kryzys psuje atmosferę. Jednak mądrzy i odpowiedzialni ludzie będą robić to, co w ich mocy, aby o nią dbać i podnosić morale.

Powody dla których atmosfera jest ważna

1. Zła atmosfera obniża poziom życia i rodzi to, co złe.

Środowisko rodzi owoce. Dobre środowisko będzie życiodajne, rodząc dobre owoce, natomiast złe środowisko będzie toksyczne, rodząc nieprzyjemne owoce.

2. Dobra atmosfera daje życie temu, co dobre i wzmacnia to.

Jeśli chcesz, aby dobre rzeczy rodziły się, rozwijały i pomnażały, to musisz tworzyć im sprzyjające do tego środowisko, a także dbać, aby nic go nie psuło.

3. Im wspanialsza atmosfera, tym lepsze rzeczy się w niej rodzą.

Im cieplej, słoneczniej i wilgotniej, tym bujniejsza flora i fauna. Podobnie jest w życiu – im lepsze tworzysz warunki, tym większą rodzą pomyślność, dobrostan i sukces.

O dobrą atmosferę należy walczyć

Nie odpowiadamy za wiele rzeczy, które nam się wydarzają, ale odpowiadamy za tworzenie się atmosfery i środowiska, w którym żyjemy. Jest to szczególnie ważne w okresie kryzysu, ponieważ zawsze towarzyszy mu obniżenie się morale i pogorszenie atmosfery. Kryzys sam w sobie jest problemem, ale zła atmosfera może go spotęgować. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby zawsze, a szczególnie w czasach kryzysu, świadomie dbać o dobrą atmosferę, środowisko i podnosić morale.

Wyzwanie

W związku z tym chciałbym rzucić ci dwa wyzwania:

Po pierwsze – Nie bądź zgniłym jabłkiem

Gdy do kosza z jabłkami dodasz jedno zgnite jabłko, to z czasem wszystkie jabłka zgniją. Nie zatruwaj innych. Nie twórz toksycznej atmosfery. Nie stresuj niepotrzebnie ludzi.

 • Zachowuj spokój.
 • Dbaj, aby mieć właściwą postawę.
 • Kontroluj swoje reakcje.
 • Myśl, co mówisz.
 • Bądź człowiekiem wiary.

Po drugie – Świadomie dbaj o dobrą atmosferę

Nie postępować niewłaściwie w czasie kryzysu to już wiele, ale z drugiej strony to ciągle za mało.

 • Warto przejawić inicjatywę i budować dobrą atmosferę.
 • Warto świadomie redukować poziom stresu.
 • Warto rozładowywać napiętą sytuację i podnosić morale.
 • Warto budować środowisko, w którym ludzie poczują się bezpiecznie i będą mogli w miarę normalnie funkcjonować.

Ważne myśli

Im wspanialsza atmosfera, tym lepsze rzeczy się w niej rodzą.

Gdy pojawia się kryzys, to samoczynnie obniżają się morale i psuje atmosfera.

Kryzys sam w sobie jest problemem, ale zła atmosfera może go spotęgować.

O dobrą atmosferę należy walczyć.

Nie postępować niewłaściwie w czasie kryzysu to już wiele, ale z drugiej strony to ciągle za mało. Warto świadomie budować morale.

Zastanów się

 1. Jaka jest atmosfera w środowisku, w którym żyjesz?
 2. Jakiego rodzaju jabłkiem jesteś?
 3. Jak możesz dbać o dobrą atmosferę?
 4. Jak możesz podnosić morale?

Photo by Surface on Unsplash

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *