Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Zatrzymuj się, aby świętować swoje zwycięstwa

wrz 25, 2015 | rozwój osobisty, sposób myślenia, zarządzanie sobą, zasady sukcesu

Świętuj to, co chciałbyś w większym stopniu oglądać.

Tom Peters

Świętowanie zwycięstw

Świętowanie jest praktyką starą jak świat. Ludzie zawsze świętowali ważne, przełomowe wydarzenia i zwycięstwa. Na przykład w Biblii, w księdze Estery, Żydzi świętowali zwycięstwo nad wrogami. Księga ta opisuje spisek przeciwko temu narodowi, którego rezultatem miał być ich całkowity holokaust, jednak dzięki Bożej łasce i mądrości, a także odwadze dwojga ludzi cały naród został uratowany i doświadczył niezwykłego przełomu. To wydarzenie było tak ważne, że Żydzi zobowiązali się świętować je co roku.* Żydzi świętowali również wyjście z Egiptu, a także wiele innych, znaczących dla nich wydarzeń historycznych. To samo odnosi się do innych narodów. Zawsze świętowano to, co ma znaczenie, szczególnie istotne zwycięstwa.

Odnosi się to nie tylko do całych narodów, ale również mniejszych grup, a także jednostek. Na przykład można świętować:

  • osiągnięcia sportowe,
  • osiągnięcia zawodowe,
  • napisanie książki,
  • wybudowanie domu,
  • narodziny dziecka.

Nawyk świętowania zwycięstw

Świętowanie osobistych zwycięstw jest nietypowe dla naszej kultury. Dla typowego Polaka pytanie: Czy masz nawyk świętowania swoich zwycięstw? jest dziwne. Świętowanie zwycięstw? Jakich zwycięstw? Opłakiwanie porażek? Tak, zdecydowanie tak! Żałowanie tego, czego nie udało się osiągnąć? Oczywiście! Odczuwanie smutku z powodu tego, czego się jeszcze nie ma, czego jeszcze nie udało się zrobić, z powodu gwiazd, których jeszcze nie udało się dotknąć? Tak. Ale świętowanie zwycięstw?

Jak to jest w twoim przypadku?

Zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Czy odniosłeś życiowe zwycięstwa, które warto świętować?
  • Które z tych zwycięstw świętowałeś? Z kim? W jaki sposób?
  • Czy masz nawyk regularnego świętowania swoich zwycięstw? Dlaczego?
  • Jakie swoje następne zwycięstwo planujesz świętować? Z kim będziesz świętować? W jaki sposób?

Dlaczego nie świętujemy swoich zwycięstw?

Nie świętujemy zwycięstw, gdy ich nie dostrzegamy, albo gdy nie jesteśmy świadomi ich znaczenia

Wielu Polaków, szczególnie tych, urodzonych przed 1980, nie dostrzega swoich zwycięstw i sukcesów. Wielu jest zakompleksionych i ma skłonność do umniejszania siebie i swoich osiągnięć. Co więcej, tak bardzo są skupieni na tym, czego nie mają i co im się [jeszcze] nie udało osiągnąć, że niemalże nie dostrzegają i nie cenią tego, co już mają i co udało im się osiągnąć.

Może nie zdobyłeś jeszcze Oscara, nie napisałeś bestsellera, nie założyłeś firmy, która weszła na giełdę, czy też nie jesteś poważanym przywódcą największej wspólnoty w Polsce, ale zapewne masz na swoim koncie pewne osiągnięcia, które możesz świętować.

Świętowanie zwycięstw nie jest częścią naszej kultury

Ilu znasz ludzi, którzy świętują swoje osiągnięcia? Ja niewielu. Nie jest to częścią naszej kultury. Nie zwykliśmy się spotykać, aby świętować swoje i cudze sukcesy, ale czy musi tak być? Kultura to żywa natura, którą można kształtować i zmieniać. Możemy naszą kulturę formować, aby była środowiskiem, które lepiej służy naszym potrzebom i tworzeniu więzi.

Nie świętujemy zwycięstw, bo nie chcemy, aby inni myśleli o nas źle

Przez wiele lat kwestią dobrego smaku w naszym kraju było biadolenie. Wszystko było dobrze, jeśli prowadząc rozmowę na pytanie: Co u ciebie słychać? odpowiadałeś: Stara bieda. Ale gdybyś powiedział: Świetnie to byłoby to naprawdę dziwne. Jak to świetnie? W Polsce nie może być świetnie. To samo dotyczy mówienia o swoich sukcesach. Wielu boi się o nich wspominać, nie mówiąc już w ogóle o ich świętowaniu ze względu na ludzką opinię. Nie chcemy drażnić, czy też prowokować innych poprzez mówienie im, że nam się udaje i odnosimy osobiste sukcesy. Nie chcemy, aby ktoś posądził nas o próżność, kompleksy, narcyzm, czy też o to, ze jesteśmy bufonami.

Powody, dla których powinieneś świętować swoje zwycięstwa

Powinieneś świętować swoje zwycięstwa, aby rozwijać w sobie mentalność zwycięzcy

Każdy z nas ma pewną mentalność, która ma różne aspekty. Na przykład można mieć mentalność porażki lub zwycięstwa. Mentalność jest ważna, ponieważ sposób w jaki myślimy [również o sobie] decyduje o tym, w jaki sposób żyjemy i jakie decyzje podejmujemy.

Ludzie, którzy zatrzymują się, aby dostrzegać i świętować swoje mniejsze i większe sukcesy, utwierdzają w sobie mentalność zwycięzcy.

Im bardziej chwalisz i świętujesz swoje życie, tym więcej w życiu jest do świętowania.

Oprah Winfrey

Świętowanie pomaga się skupiać na tym, co pozytywne i umacniać to.

Powinieneś świętować swoje zwycięstwa, ponieważ możesz wtedy podziękować swoim bliskim

Możemy świętować swoje osiągnięcia z różnych powodów – tych dobrych, ale też niewłaściwych. Jednym z dobrych powodów jest podziękowanie naszym bliskim, przyjaciołom i tym, którzy nam pomogli.

Zdolnego człowieka wspierają zdolni ludzie.

Przysłowie chińskie

Sukces ma wielu ojców, dlatego zawsze jest komu podziękować. Pamiętaj, że gdy zamierzasz świętować  swój sukces i zwycięstwo, nie powinno to być żałosne i narcystyczne show. Tu nie chodzi tylko o ciebie, tu chodzi o was, z kogokolwiek ta grupa w danym przypadku się składa.

Powinieneś świętować swoje zwycięstwa, aby inspirować innych

Swój sukces można zaprezentować w różny sposób. Można chwalić się sobą i swoimi osiągnięciem, mówiąc: Patrzcie, jaki jestem wspaniały!, ale można również powiedzieć: Jeśli mi się udało, to również tobie może się udać!

Nasze, nawet najmniejsze sukcesy, mogą stać się inspiracją dla innych. Byłbyś zdumiony ilu ludzi nie ma nadziei na poprawę swojego życia. Twoje sukcesy, te małe i duże, mogą stać się inspiracją dla wielu i dać im nadzieję.

Co należy świętować?

W życiu jest dokładnie tyle szczególnych okazji, ile się zdecydujesz świętować.

Robert Brault

Świętuj to, co chciałbyś w większy stopniu oglądać

  • Chciałbyś odnosić większe sukcesy zawodowe? Świętuj te, które już odnosisz.
  • Chciałbyś zostać autorem bestsellera? Świętuj najpierw książki, które udało ci się wydać, choć jeszcze nie sprzedają się w wielkim nakładzie.

Sukces i szczęście, to nie tylko osiągnięcie ostatecznego celu, ale to również podążanie drogą, która do niego prowadzi. Możemy cieszyć się każdym z jej etapów i świętować kolejne małe zwycięstwa.

Świętuj małe zwycięstwa

Aby zacząć świętować w swoim życiu, nie trzeba czekać na wielkie osiągnięcia, wystarczy zacząć zauważać i cieszyć się małymi zwycięstwami.

  • Jeśli ktoś powinien zrzucić 20 kg, a udało mu się zrzucić 5, to już jest świetny powód do świętowania.
  • Jeśli ktoś zamierza wybudować piękny dom, ale na razie udało mu się załatwić wszystkie pozwolenia, nabyć działkę, uzbroić ją i ogrodzić, to już jest to świetnym powodem, aby świętować.
  • Jeśli ktoś planuje zostać milionerem, ale na razie zaledwie kupił 5 garaży na kredyt z wkładem własnym 10% i wynajął je, to już jest świetny powód, aby świętować.

Można świętować wygranie całej wojny, ale można też [i należy] świętować zwycięstwa w poszczególnych bitwach, ponieważ, tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, rozwija to mentalność zwycięstwa. Zanim człowiek zdobywa medal olimpijski, zdobywa najpierw wiele innych medali mniejszej rangi.

Pamiętaj, że aby wygrać wojnę należy najpierw wygrać przynajmniej kilka większych lub mniejszych bitew. Świętowanie tych mniejszych zwycięstw może pomóc ci przygotować się mentalnie do większych.

Świętuj duże zwycięstwa

Niemal każdy w swoim życiu wyrusza w podróż, której celem ma być zdobycie wybranych szczytów górskich. Tymi szczytami są nasze marzenia, aspiracje, ambicje, cele, zamierzenia i wizje.

Na przykład:

  • Ukończenie studiów wyższych.
  • Założenie rodziny.
  • Wprowadzenie firmy na giełdę.
  • Zamieszkanie na stałe w wymarzonym kraju.
  • Wydanie książki.
  • Wyjazd na misje.
  • Wybudowanie domu.
  • Zagranie w filmie.
  • Wykształcenie dzieci.
  • Przeżycie życia z jednym małżonkiem.

Różni ludzie wybierają dla siebie różne góry. Zwykle nie jest ich wiele, nie wszystkie udaje nam się zdobyć, ale jeśli już to uczynimy, to warto te zwycięstwa  świętować.

Świętuj problemy, które udało ci się rozwiązać i trudne wyzwania, którym zwycięsko stawiłeś czoła

Życie to nie tylko podróż na szczyty, ale to również zmagania się z nieoczekiwanymi trudnościami, problemami i burzami, które przytrafiają ci się po drodze.

Na przykład świętować możemy:

  • Wygraną w sądzie, gdy byliśmy bezpodstawnie oskarżeni.
  • Zwycięstwo w walce z nowotworem.
  • Pierwsze lata życia w trzeźwości, czy też w wolności od narkotyków.

Czy masz z kim świętować swoje zwycięstwa?

Mieć wielkie życiowe osiągnięcia to jedno, a mieć u swojego boku bliskie osoby, z którymi można je świętować, to coś zupełnie innego. Niektórzy odnieśli niewiarygodny sukces, ale gdy już zdobyli szczyt, na który wspinali się całymi latami, okazało się, że stanęli tam samotni jak palec. Trudno wtedy w pełni zrozumieć, czy odniosło się sukces, czy też porażkę. Dlatego oprócz pytania:

  • Jakiego rodzaju sukcesy pragnę w życiu osiągnąć?

Warto sobie zadać jeszcze dwa uzupełniające pytania:

  • Z kim chciałbym te sukcesy świętować?
  • W jaki sposób powinienem żyć, abym miał z kim świętować moje sukcesy?

Zatrzymuj się, aby świętować

photo-1436891678271-9c672565d8f6Zauważaj swoje zwycięstwa

Wielu ludzi, którzy odnoszą życiowe sukcesy nie zwraca na nie uwagi, zbyt szybko przechodzą nad nimi do porządku dziennego. Nie jest to właściwe. Warto zatrzymać się, aby zauważać swoje sukcesy i świętować je.

Nagradzaj siebie za swoje osiągnięcia

Każdy sukces i zwycięstwo, które warto świętować wymagało ciężkiej pracy, walki, zdyscyplinowanego działania i wyrzeczeń. Dlaczego nie zatrzymać się i nie pozwolić sobie na coś przyjemnego? Nie musisz i nie powinieneś całego życia spędzić na pracy, w napięciu, w wyrzeczeniach – nigdy nie znajdując radości w swoim życiu. Jeśli udało ci się osiągnąć coś, nad czym wiele się trudziłeś, to możesz się za to wynagrodzić. W jaki sposób? Ludzie czynią to rozmaicie, np. pozwalają sobie na drobne przyjemności, kupują sobie prezent itp.

Gromadź swoich przyjaciół i bliskich, aby świętować swoje osiągnięcia

Świetny opis świętowania znajduje się w biblijnej księdze Estery:

To było trzynastego dnia miesiąca Adar, czternastego dnia zaś odpoczęli i uczynili go dniem ucztowania i radości. Ale Żydzi będący w Suzie zebrali się w dniu trzynastym i czternastym, a w dniu jego piętnastym odpoczęli i uczynili go dniem ucztowania i radości. Dlatego żydowscy wieśniacy, mieszkańcy osiedli nieobwałowanych, święcą czternasty dzień miesiąca Adar jako dzień radości i ucztowania, jako dzień świąteczny, w którym nawzajem przysyłają sobie dary żywnościowe. (Est 9:17-19)

Świętowanie to doskonały moment, aby zgromadzić ważne dla ciebie osoby w jednym miejscu, aby wspólnie z nimi jeść, radować się i dzielić swoim życiem.

Praktyczne zastosowanie

  1. Jakie zwycięstwa, które mógłbyś odnieść warto byłoby świętować?
  2. Czy odniosłeś życiowe zwycięstwa, które warto świętować?
  3. Które z tych zwycięstw świętowałeś? Z kim? W jaki sposób?
  4. Czy masz nawyk regularnego świętowania swoich zwycięstw? Dlaczego?
  5. Czy masz z kim świętować swoje zwycięstwa?
  6. Które swoje następne zwycięstwo planujesz świętować? W jaki sposób?

Photo credit: unsplash.com/kazuend

* Patrz: Estery 9:17-28

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *