Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Nasze wybory konstytuują nasze życie. Dzieje się tak od momentu, gdy samodzielnie zaczynamy podejmować decyzje oraz brać za nie odpowiedzialność. Wyborów można dokonywać mądrze lub nie, intuicyjnie lub analitycznie, impulsywnie lub przemyślanie. Właściwe wybory i mądre decyzje dobrze jest podejmować w oparciu o rozwagę, rozeznanie i świadomość tego, co się robi.  Vivere est cogitare (łac. żyć to znaczy myśleć) i to myśleć w taki sposób, aby rozumieć, w którym kierunku podążać w swoim życiu. Jednak czy zawsze mamy wolność wyboru?

Gdy byłam dzieckiem lubiłam słuchać opowieści mojej babci, w których powracała pamięcią do czasów swojego dzieciństwa i młodości. Babcia urodziła się na wschodzie Polski, blisko granicy ukraińskiej. Wychowywała się na głębokiej wsi. Życie, jakie prowadziła i otoczenie, w którym wyrosła przypominało to opisane w Chłopach Reymonta. Przynajmniej ja to tak widziałam. Babcia wielokrotnie z nostalgią wracała do tamtych czasów, uważając je za trudne, ale zarazem proste i piękne.

Będąc dwudziestoletnią dziewczyną nie mogła zdecydować się, który kawaler byłby najodpowiedniejszy na męża. Zastanawiała się tak ponad dziesięć lat. Na ówczesnej wsi dziewczęta wychodziły bardzo szybko za mąż, staropanieństwo nie było popularne. Babcia w ogóle nie przejmowała się ludzką opinią, jednak po trzydziestce, zaczęła myśleć o małżeństwie, rodzinie i względnej stabilizacji oraz poczuciu bezpieczeństwa, które zamążpójście dawało. Mając 33 lata dokonała wyboru.

Obok niej mieszkał sąsiad, spokojny, opanowany i samotny, prawie czterdziestoletni kawaler. Znali się bardzo dobrze, więc specjalnie nie musieli budować relacji. Jak to bywało w zwyczaju, sąsiedzi często się odwiedzali, pomagali sobie wzajemnie, a zimą spędzali wspólnie długie wieczory. Pewnego dnia babcia w trakcie standardowej rozmowy z sąsiadem  – kawalerem usłyszała:

– Żenimy się?

– No to się żenimy – odparła po chwili babcia.

Długo się nie zastanawiała, nawet nie była zaskoczona tym pytaniem, ponieważ jak mówiła stała się starą panną i trzeba było coś z tym zrobić. Te oświadczyny z pewnością do romantycznych nie należały, ale rozwiązały niejeden problem w życiu mojej babci. Jej decyzja była natychmiastowa i rozsądna. Dla obojga było to wyjście z sytuacji i rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, na który dostatecznie długo się naczekali. Musieli dojrzeć do tej decyzji i niestety z rozsądku dokonać takiego wyboru. Tak zaczęło się ich wspólne życie. Przeżyli razem wiele lat. Byli dobrym, poukładanym, wiernym sobie małżeństwem.

Ludzie w swoim życiu czasami zderzają się ze ścianą, na której widnieje napis: MUSISZ WYBRAĆ! Sytuacja taka nie należy do przyjemnych, ale niestety wymusza decyzję, ponieważ ściana nie runie bez naszego wyboru. Drogi odwrotu nie ma, przed oczami ściana, której nie da się obejść, ani przeskoczyć. Za nami cała przeszłość, do której nie chcemy powrócić, obok połacie kłujących ostów i parzących pokrzyw, szumiących bez przerwy to samo: MUSISZ WYBRAĆ! Tysiąc myśli w głowie, czasu na decyzję nie ma za wiele, a kłujące chwasty wcale nie pomagają. Mimo tego wszystkiego zaczynamy dostrzegać rozwiązanie, przychodzi decyzja i wybór.

_g208144Ściana powoli burzy się, otwiera się szersza perspektywa oraz widzimy kawałek dalszej drogi. Z nadzieją ruszamy na nowe ścieżki naszego życia. Wybór nie był łatwy, ale zburzył okropną ścianę, mogliśmy poczuć wolność, kłujących chwastów już nie ma, a przed nami droga, na której może dopiero po latach przekonamy się o tym, czy dokonany wybór był słuszny.

Praktyczne zastosowanie

  • Czy masz problem z podejmowaniem decyzji?
  • Czy jest jakaś decyzja, którą powinieneś podjąć już dawno temu?

Photo credit: Bogusław Jaguszewski

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

2 komentarze

  1. Zibi

    Mądre, głębokie i życiowe. Gratuluję!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *