Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Głęboko w człowieku zamieszkują te drzemiące siły: siły, które zdumiałyby go, gdyż nigdy nawet nie marzył o ich posiadaniu; siły, które zrewolucjonizowałyby jego życie, gdyby obudził je i uruchomił.

Orison Swett Marden

Potencjał do rozwoju osobistego (włączając w to rozwój duchowy)

  • Czy jesteś już tym wszystkim, kim mogłeś się stać? Czy możesz rozwijać się dalej, czy też dotarłeś już do granic swojego potencjału?

Myślę, że chyba nikt z nas nie może powiedzieć, że już stał się tym, kim mógł się stać i że już nie jest w stanie dalej się rozwijać. Czy możesz o sobie powiedzieć: Ja już nie mogę stać się lepszym człowiekiem. Ja już nie mogę niczego się nauczyć. Ja już nie mogę bardziej wzrastać duchowo. Ja już nie mogę być kulturalniejszym człowiekiem. Po prostu nie mogę bardziej się rozwinąć, ponieważ rozwinąłem się do granic swoich możliwości. Większość z nas nie może tak powiedzieć, ponieważ nie dotarliśmy jeszcze do limitu swojego potencjału w rozwoju osobistym. Mamy potencjał ku temu, aby wzrastać i stawać się lepszymi ludźmi.

Bóg chce, abyśmy stawali się lepszymi ludźmi.

Potencjał odnosi się do tego, kim możesz się stać. Są to także umiejętności, w których możesz celować.

Potencjał do prowadzenia dobrego życia

  • Czy twoje życie mogłoby być lepsze?

Zastanów się przez chwilę nad tym pytaniem. Gdy ja pytam samego siebie:

  • Czy moje małżeństwo mogłoby być lepsze?
  • Czy moja rodzina mogłaby być lepsza?
  • Czy moje osobiste życie mogłoby być lepsze?
  • Czy mógłbym podnieść swoje życie na wyższy poziom?

to na tego typu pytania odpowiem „Tak”. Zwykle jest coś, co może być zrobione, aby życie było lepsze. W moim życiu jest dużo przestrzeni w różnych jego dziedzinach do poprawy.

Nie jesteśmy skazani na okoliczności, a nasze życie nie jest karą. Jest ono dobrym darem od Boga. Możemy uczynić je o wiele lepszym.

Masz potencjał ku temu, aby twoje istnienie stało się lepsze. Pan Jezus przyszedł, aby obdarzyć nas dobrym życiem (J 10:10). Dlaczegóż więc nie mielibyśmy skorzystać z tego, co ma nam do zaoferowania? Dlaczego nie mielibyśmy podnieść nasze życie na wyższy poziom? Dlaczego nie mielibyśmy wzrastać i rozwijać się w różnych dziedzinach swojego życia?

Świadomość samego siebie – znajomość własnej natury, zdolności oraz sposobu reagowania na ludzi i zdarzenia – stanowi prawdopodobnie najcenniejszą z umiejętności niezbędnych, by odpowiednio pokierować swym życiem. Im lepiej poznasz samego siebie, tym trafniejsze będą twoje decyzje. Z kolei im trafniejsze decyzje będziesz podejmował, tym bardziej udane będzie twe życie.*

Jim Cathcart

Potencjał do prowadzenia skutecznej służby

  • Czy mógłbyś rozwijać się w swojej służbie? Czy możesz swoją służbę podnieść na wyższy poziom? Czy twoja służba mogłaby wywierać większy wpływ na twoje środowisko? Czy możesz skuteczniej pomagać ludziom?

Jeśli odpowiedź na te pytanie brzmi tak, to znaczy, że masz potencjał ku temu, aby nie tylko być zaangażowanym w służbę, ale też wywierać poprzez nią znaczący wpływ. Jesteśmy przez Boga stworzeni do czynienia dobra i służenia innym. Dla każdego z nas jest więc miejsce do zaangażowania się w służbę zgodnie z naszym potencjałem i wzrastanie w niej.

Jesteś obdarzony przez Boga niezwykłym potencjałem do rozwoju skutecznej służby.

Potencjał do prowadzenia satysfakcjonującej pracy zawodowej

  • Czy jesteś już w pełni usatysfakcjonowany swoją praca zawodową? Czy pracujesz w tym zawodze, w którym powinieneś pracować? Czy w twoim życiu jest miejsce na rozwój zawodowy?

Dla wielu ludzi praca jest jedynie sposobem na zarabianie pieniędzy, najczęściej nużącym i drenującym emocjonalnie. Wielu Polaków jest zmęczonych wykonywaną przez siebie pracą. Nawet nie chcą o niej rozmawiać. Dla nich praca nie jest miejscem realizacji pasji. Nie daje im radości. Pracują tylko po to, aby zarabiać pieniądze. Gdyby przestano im płacić, natychmiast przestaliby ją wykonywać.

Zastanawiasz się dlaczego autobusy i tramwaje z ludźmi jadącymi do pracy wydają się tak ponure i nieprzyjazne? „Siedemdziesiąt procent z nas jedzie do pracy bez cienia entuzjazmu czy pozytywnych uczuć”. Większość zwykłych zjadaczy chleba spędzi połowę swego czasu w życiu, snując się ulicami smutku i beznadziei.

Taka powszechna bieda może skwasić każdą rodzinną atmosferę, napełnić knajpy ludźmi spragnionymi pocieszenia, zapewnić sowite pensje terapeutom. Jeśli siedemdziesiąt procent z nas nienawidzi poniedziałku i żyje, aby tylko dotrwać do weekendu, czy nie wpłynie to na relacje z innymi ludźmi? Nie obniży wydajności pracy? Nie zepsuje zdrowia? Badania wykazały, że „problemy w pracy mają ogromny wpływ na stan zdrowia, większy nawet niż inne czynniki stresogenne, jak kłopoty finansowe czy nieporozumienia rodzinne”.*

Max Lucado

Praca może być czymś o wiele więcej niż tylko nużącym sposobem zarabiania na chleb. Możemy wybrać dla siebie zawód, który będzie sprawiał nam radość i dawał satysfakcję, a przy tym zarobimy na swoje utrzymanie.

Praca nie jest przekleństwem, ale Bożym błogosławieństwem.

Bóg stworzył pracę. Co więcej, stworzył nas do określonych rodzajów pracy. Pracując w oparciu o swój potencjał, praca będzie dawała nam spełnienie i satysfakcję. Mamy potencjał, aby wejść w takie miejsce. To nie jest tak, że jesteśmy skazani na jakąkolwiek pracę. Czasami są takie okresy w życiu, w których człowiek musi zajmować się tym, co nie w pełni mu odpowiada, ale to nie musi być stan ostateczny. Możemy mieć pracę, która będzie dla nas błogosławieństwem, źródłem satysfakcji i która będzie sprzyjała naszemu rozwojowi osobistemu.

Kochaj to, co robisz, a jeśli nie kochasz, zajmij się czymś innym. Nie podejmuj jakiejkolwiek decyzji, czy to w pracy, czy w życiu prywatnym, tylko po to, by kogoś zadowolić lub wypaść wysoko na czyjejś skali sukcesu. Wybierz sobie zajęcie, które angażuje twoje serce i umysł. Dokonaj takiego wyboru, abyś mógł oddać pracy całego siebie.

Carla Fiorina

Potencjał do zarabiania pieniędzy

  • Czy jest możliwym, abyś zarabiał więcej?

Prawdopodobnie możesz zarabiać więcej, a także zwiększyć swój przychód. Czy będzie to proste? Niekoniecznie.

Masz potencjał, aby zwiększyć swój przychód i możesz zarabiać o wiele więcej niż ci się wydaje.

John Wesley uczył:

Zarabiaj ile możesz. Oszczędzaj ile możesz. Rozdawaj ile możesz.

Zdrowego chrześcijanina postrzegał jako osobę, która nie jest związana mamoną, ale przy tym zarabia tyle, ile może. Poprzez swoją wypowiedź chciał powiedzieć, że powinniśmy zarabiać jak najwięcej, wydawać jak najmniej i rozdawać tyle ile możemy.

Niektórzy mówią: Nie potrzebuję zwiększać swojego przychodu, ponieważ dla mnie wystarcza. Może dla ciebie wystarcza, ale dla innych nie wystarcza. Wokół ciebie jest wiele osób, którym trzeba pomóc i w które należy zainwestować. Słowo Boże zachęca nas do szczodrego dawania (2 Kor 9:6-12). Nakaz ten między innymi wynika stąd, że możemy na tyle zarabiać, aby móc szczodrze łożyć na wszelką dobrą sprawę.

Dla większości osób w dziedzinie finansów możliwe są dwie rzeczy:

  • Zmniejszenie wydatków i w ten sposób zaoszczędzenie pieniędzy.
  • Zwiększenie dochodu.

Potencjał do zrodzenia i stworzenia

  • Co możesz zrodzić?
  • Co możesz stworzyć / wybudować / wyprodukować?

Możesz powołać do bytu to, co nie istnieje

Przykładem tego aspektu potencjału jest historia Abrama. Kiedyś skarżył się Bogu, że zejdzie z tego świata bezdzietny, na co Bóg odpowiedział mu, że jego potomstwo będzie tak liczne, jak gwiazdy na niebie. Później Pan Bóg powiedział Abramowi, że będzie ojcem wielu narodów i zmienił jego imię na Abraham, ustanawiając go ojcem wielu narodów. Oznajmił mu:

Pomnożę wię ciebie ponad miarę i wywiodę z ciebie narody, i królowie pochodzić będą z cciebie.

Rodzaju 17:6

Abraham uwierzył Bogu i faktycznie stało się tak, jak Bóg przepowiedział. W lędźwiach Abrahama mieszkały całe narody, które mogły być i zostały zrodzone.

Ty w sobie tez masz potencjał, aby zrodzić coś, co jeszcze nie istnieje.

Możesz tworzyć

Każdy z nas może coś w swoim życiu stworzyć / wybudować / wyprodukować. Jesteśmy stworzeni na podobieństwo Boga, który jest Stwórcą i w nas jest Jego kreatywna cząstka. Dzięki niej możemy tworzyć i budować.

Jedną z rzeczy, która odróżnia nas od zwierząt jest umiejętność tworzenia. Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boże z unikalną zdolnością tworzenia i budowania.

Więc tak naprawdę pytanie nie brzmi: Czy możesz coś stworzyć?, ale: Co możesz stworzyć? Co możesz wybudować?.

Potencjał do pomnożenia

  • Jak możesz pomnożyć to, co zostało ci powierzone?
  • Jakiego rodzaju ludzi możesz uformować?

Możesz pomnożyć to, co zostało ci powierzone

Kiedyś Pan Jezus opowiedział podobieństwo o talentach (Mt 25:14-30). Mówi ona o bogatym człowieku, który wyjeżdżając przekazał swój majątek swoim sługom i nakazał im go pomnożyć. Po długim czasie powrócił i rozliczył swoje sługi z tego, co zrobili z Jego majątkiem.

Podobieństwo to mówi o życiu chrześcijanina, który jest w swej naturze sługą Pana. Każdemu z nas zostały dane pewne talenty i możemy, a nawe powinniśmy nimi obracać, tak aby pomnożyc to, co zostało nam dane i aby w ten sposób nasz Pan skorzystał na naszym życiu.

Nie tylko otrzymałeś od Boga pewne talenty i potencjał, ale jeszcze możesz nimi obrócić i pomnożyć je.

Możesz pomnożyć siebie w innych ludziach

Gdy Bóg stworzył pierwszych ludzi powiedział im:

Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną.

Rodzaju 1:28b

Są to niesamowite słowa, które wyrażają potencjał człowieka do rozmnażania się i pomnażania. Prócz prokreacji istnieje jeszcze jeden wymiar tego zagadnienia – możemy pozostawić po sobie podobnych nam ludzi. Możemy formować ludzi według naszej natury. Na przykład:

  • Chrześcijanin może formować innych chrześcijan.
  • Biznesmen może formować innych biznesmenów.
  • Nauczyciel może formować innych nauczycieli.

To kim jesteśmy, a także nasza praca, może pomnożyć się w innych ludziach, których w czasie naszego życia ukształtujemy.

david-charles-schuett-363769Praktyczne zastosowanie

  1. Do czego według ciebie jako ludzie mamy potencjał?
  2. Zastanów się nad poniższymi aspektami potencjału:
  • Czym jest potencjał do rozwoju osobistego? W jaki sposób możemy się rozwijać?
  • Czym jest potencjał do dobrego życia? W jaki sposób nasze życie może być lepsze?
  • Czym jest potencjał do prowadzenia skutecznej służby? Co możemy zrobić, aby nasza służba była skuteczniejsza?
  • Czym jest potencjał do prowadzenia satysfakcjonującej pracy? Co jest konieczne, aby nasza praca była satysfakcjonująca?
  • Czym jest potencjał do zarabiania pieniędzy? Co możemy zrobić, aby zarabiać więcej?
  • Czym jest potencjał do zrodzenia (stworzenia, wybudowania, wyprodukowania)? Jak możemy odkryć to, co powinniśmy po sobie pozostawić?
  • Czym jest potencjał do pomnożenia się? Co możemy w ciągu swojego życia pomnożyć?
  1. Czy masz potencjał do wzrostu?

Photo credit: unsplash.comDavid Charles Schuett

* Jim Cathcart, Od żołędzia do dębu. Czyli jak poznać i rozwinąć wrodzone predyspozycje, Wydawnictwo MT Biznes sp. Z o.o, Warszawa, s. 29.

* Max Lucado, Wieloryb nie może latać, Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze, 2009, s. 23-24.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *