Pragniesz doświadczyć przełomu? Stań się pożeraczem żab

Jedną z zasadniczych rzeczy, która różni ludzi sukcesu od ludzi porażki jest to, co robią ze swoim czasem. Każdy ma dokładnie tyle samo czasu, jednak ludzie sukcesu decydują się robić pewne rzeczy, które ludzi porażki napawają odrazą. Na przykład ludzie sukcesu są skupieni na realizowaniu zadań priorytetowych, nawet jeśli nie mają na to ochoty, lub się ich obawiają. Oni po prostu robią to, co trzeba, niezależnie od tego, czy to czują, czy też nie. Dotyczy to również regularnego rozprawiania się z żabami.

Z ludźmi porażki jest inaczej. Zwykle unikają rzeczy, na które nie mają ochoty – unikają wyzwań, które są nieprzyjemne, lub też napawają ich lękiem.

Ludzie sukcesu zajmują się rzeczami trudnymi, które są dla nich czasami nieprzyjemnymi i wymagającymi przełamania się.  Odnoszą malutkie zwycięstwa, które z czasem sumują się w sukces.

Jeśli chcesz odnosić sukcesy, to potrzebujesz skupić się na realizacji zadań priorytetowych. Niektóre z nich będą nieprzyjemnymi żabami. Nie odwracaj się od nich ze wstrętem. Zjadaj je, odnoś małe sukcesy, przesuwaj się do przodu, nawet niewielkimi krokami, a z czasem dojdziesz do miejsca przełomu i sukcesu.

Czy w Twoim życiu są żaby?

  • Czy w Twoim życiu są żaby?
  • Czy jesteś hodowcą żab?
  • Czy żaby znacząco obniżają poziom Twojego życia?

Kiedyś w jednym z polskich miast prowadziłem seminarium na temat wytyczania celów. W jego trakcie powiedziałem słuchaczom, że stawiając cele, dobrze jest również uzmysławiać sobie swoje żaby i podejmować decyzje o ich zjedzeniu.

Po seminarium podszedł do mnie jeden z uczestników i powiedział:

– Przez dłuższy czas łamałem sobie głowę i prawdę powiedziawszy nie widzę żadnych żab w moim życiu.

– To niemożliwe, – odpowiedziałem – podczas mojej praktyki coachingowej spotkałem kilka kobiet, które były bardzo poukładane i zjadały swoje żaby na bieżąco, ale nigdy nie spotkałem mężczyzny, który nie miałby tego typu zaniedbań.

– No to spotkałeś pierwszego – odpowiedział z uśmiechem. – Jestem pewien, że w moim życiu nie ma żadnych żab.

– Jakoś trudno mi w to uwierzyć. Czy jest tu twoja żona?

– Jest.

– To porozmawiajmy z nią. Jeśli ona potwierdzi, że nie masz żadnych żab, to ci pogratuluję ze szczerego serca.

Zwięźle wyjaśniłem jego żonie o co mi chodzi i zadałem pytanie:

– Czy twój mąż ma jakieś żaby, które powinien zjeść?

– Chyba niebo mi ciebie zesłało – powiedziała z wyraźnym zadowoleniem, a potem wzięła kartkę A4, coś do pisania i zaczęła drobnym maczkiem sporządzać listę rzeczy do zrobienia, zaczynając od:

1. Usunąć pleśń z sufitu nad prysznicem.

Trochę to potrwało. W końcu wręczyła swojemu mężowi listę żab i odeszła zadowolona.

Jeśli masz żonę, a wydaje ci się, że nie masz żadnych żab, to najpierw upewnij się, czy ona również tak uważa.

Dlaczego należy regularnie rozprawiać się z żabami?

1.  Żaby obniżają poziom życia

Aby zrozumieć ten punkt należy popatrzeć na niego przez pryzmat konkretnych przypadków. Kiedyś mój znajomy przez dłuższy czas ignorował niewielką niedopłatę do rachunku za prąd, która powstała przez przypadek. I wiesz co? Odcięli jego mieszkanie od prądu.

Moją wielką żabą było zadbanie o zęby. Nie lubię chodzić do dentysty. Zwlekałem, zwlekałem, aż w końcu gdy zacząłem chodzić, okazało się, że musiałem stomatologa odwiedzić ponad dwadzieścia razy. Doświadczyłem dawki bólu, którego uniknąłbym, gdybym poszedł do dentysty wtedy, gdy ta żaba pojawiła się w moim życiu.

Poziom życia człowieka obniża się szczególnie wówczas, gdy żab jest coraz więcej. Człowiek może tak się zapuścić, że całe jego życie będzie pełne żab, tak, jak to miało miejsce w Egipcie, gdy był dotknięty plagą. Mają one wtedy skłonność paraliżować go i czynić życie przykrym.

2. Żaby tworzą dyskomfort psychiczny i poczucie porażki

Frog.

Z żabami związany jest pewien specyficzny rodzaj wyrzutów sumienia. Żabami należy nazywać jedynie zadania, z którymi koniecznie coś powinno się zrobić. Jeśli taką żabę odpychasz od siebie, to gdzieś tam w głębi Twojej duszy co jakiś czas będzie pojawiało się poczucie winy, które będziesz próbował zagłuszyć. Jeśli to się przedłuża, a szczególnie jeśli tych niezałatwionych spraw jest coraz więcej, to rodzą one dyskomfort psychiczny i poczucie porażki. Czasami są związane z dziwacznym poczuciem paraliżu. Gdy jest ich dużo człowiekowi trudno zabrać się do robienia porządku ze swoimi zaniedbaniami.

Wyobraź sobie, gdyby w Twoim mieszkaniu żyło czterdzieści żab, gdyby skakały po meblach, po Tobie, wskakiwałyby do zupy i butów. Naprawdę by Cię to wkurzało. Nie chciałbyś tak żyć. Poza tym denerwowałoby to Twoich bliskich i przyjaciół.

Wstydziłbyś się zaprosić też kogoś do Twojego domu, bo źle byś wyglądał w oczach swych gości. „Jak to? – dziwili by się. – Co z tym człowiekiem jest nie tak? Jak on tak może żyć? Dlaczego nie oczyści swojego życia z żab?”

Jest to obrazem życia człowieka, który ma wiele zaniedbań.

Nierzadko żaby powiązane są z niezadowoleniem ze strony bliskich, sąsiadów, przyjaciół, szefa, współpracowników itp. Człowiek w takim przypadku nie tylko męczy się z poczuciem winy, że nie robi tego, co powinien, ale co jakiś czas musi wysłuchiwać też narzekania i stękania ze strony otoczenia, co dodatkowo pogłębia jego dyskomfort.

3. Regularne likwidowanie żab pomaga utrzymać porządek, a porządek jest kluczem do dobrego życia

Jeśli chcesz mieć dobre życie, to dbaj o porządek. Częścią tego porządku musi być regularne oczyszczanie Twojego życia z żab.

4. Tolerowane żaby mają skłonność do przeradzania się w olbrzymy

Odkładanie w czasie czegoś prostego czyni to trudnym. Odkładanie trudnego – niemożliwym.

George Claude Lorimer

Zapewne znasz z dzieciństwa historię o całowaniu żaby, która zamienia się w pięknego księcia. Otóż w prawdziwym życiu są to tylko i wyłącznie bajki. Jeśli będziesz cackał się ze swoimi żabami, to one w nic pięknego się nie zamienią. Wręcz przeciwnie, mogą przeobrazić się w ropuchy, a nawet w olbrzymy. To, z czym wcześniej można było poradzić sobie bez żadnego problemu, później już takim prostym może nie być.

Są żaby, których czas nie eliminuje, ale powiększa.

Na przykład:

  • odkładanie na później pojednania z córką może doprowadzić do tego, że nie będziesz widywał wnuków,
  • brak dbania o zdrowie może doprowadzić do poważnej choroby zagrażającej życiu,
  • niespłacanie na czas kredytów i brak mądrego, konsekwentnego postępowania w tej dziedzinie może doprowadzić do tzw. zapętlenia się długów, kiedy człowiek staje się zupełnie niewypłacalny,
  • itp.

5. Systematyczne likwidowanie żab przyczynia się do formowania naszego charakteru i ogólnego rozwoju osobistego

Zjadanie żab jest trudne, ponieważ czyniąc to, robimy rzeczy, na które w ogóle nie mamy ochoty. Realizacja tego typu zadań nie jest przyjemna, wymaga charakteru, ale to właśnie brak charakteru i określonych nawyków jest powodem, dla którego życie tak wielu ludzi rozpada się, jest dyskomfortowe i upokarzające.

Przekłada się to na nawyk regularnego pożerania żab można w sobie z czasem wypracować. Jest z tym związany rozwój charakteru i ogólny rozwój osobisty.

Gdy rozprawiamy się ze swoimi żabami, to w naszym życiu pojawia się porządek i więcej przestrzeni. Pokazujemy też w ten sposób Bogu i ludziom, że jesteśmy wierni w małych sprawach,  w rozwiązywaniu małych problemów. Można więc nam powierzyć większe sprawy, a także odpowiedzialność za rozwiązanie większych problemów.

6. Systematyczne likwidowanie żab przygotowuje nas do skutecznego pokonywania olbrzymów

Zjadanie żab jest trudne, ale jest to niczym w porównaniu z eliminowaniem olbrzymów. Niestety smutna prawda jest taka, że w Twoim życiu są nie tylko żaby, ale również olbrzymy. Potrzebujesz się zmierzyć nie tylko ze swoimi zaniedbaniami i nieprzyjemnymi, małymi zadaniami, ale również z wyzwaniami, które Cię przerastają.

Różnica pomiędzy żabami, a olbrzymami jest następująca: żaby odnoszą się do rzeczy, które muszę zrobić i z którymi bez problemu mogę sobie poradzić, ale trudno mi się do tego zmusić, natomiast olbrzymy odnoszą się do rzeczy, z którymi też coś powinienem zrobić, ale są to wyzwania,  które mnie przerastają i trudno mi skutecznie stawić im czoła.

Gdy człowiek wprawił się w zjadaniu małych, obrzydliwych żab, to łatwiej jest mu stopniowo zacząć likwidować olbrzymy, bo często pokonywanie olbrzymów polega na wykonywaniu wielu małych, nieprzyjemnych kroków. Przezwyciężanie olbrzymów wymaga dyscypliny i charakteru, które rozwija regularne rozprawianie się z żabami.

Regularne pokonywani żab może być treningiem poprzedzającym skuteczne eliminowanie olbrzymów.

Praktyczne zastosowanie

  • Czy w Twoim życiu są żaby?
  • Czy jesteś hodowcą żab?
  • Czy żaby znacząco obniżają poziom Twojego życia?

Photo credit: Wikipedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>