Pożeracz żab


Niezwykły wpływ na moje życie miało odkrycie dwóch tematów: olbrzymów i żab.

Uzmysłowienie sobie moich olbrzymów i żab, zmaganie się z nimi, oraz świadoma praca nad ich wyeliminowaniem  pomogło mi podnieść się na wyższy poziom, a także uczyniło mnie lepszym człowiekiem.

W rzeczywistości nadal zwalczam kolejne olbrzymy i niemal każdego tygodnia zjadam żaby. Stało się to częścią mojego życia. Na początku musiałem się do tego zmuszać, ale z czasem stało się to moim nawykiem, który jest częścią mojej codzienności.

Jestem wdzięczny sobie za to, że przystąpiłem do walki z olbrzymami i żabami, bo umożliwiło mi to stanie się lepszym człowiekiem i podniesienie mojego życia na wyższy poziom.

Czym są olbrzymy, a czym żaby?

Olbrzymy

Olbrzym odnosi się do rzeczy, z którą coś musisz zrobić, ale nie potrafisz sobie poradzić i która cię przerasta. Chyba każdy ma w swoim życiu jakieś olbrzymy, które go ograniczają, okradają i niszczą.

Biblijnym obrazem olbrzyma jest góra. Jest to coś, co stoi na drodze Twojego życia i nie jesteś w stanie tego obejść – jednak jeśli pragniesz podnieść swoje życie na wyższy poziom, musisz to przezwyciężyć.

Takim olbrzymem może być:

 • nałóg,
 • dysfunkcyjne i toksyczne relacje,
 • fobie,
 • ukończenie studiów,
 • ubóstwo,
 • itp.

Żaby

Żaby odnoszą się do rzeczy, które muszę zrobić i z którymi bez problemu mogę sobie poradzić, ale nie potrafię się zmusić, aby się za nie zabrać. Są to sprawy, o których wiemy, że koniecznie trzeba się nimi zająć, jednak bez końca odkładamy je na później. Są w naszym życiu jak żaby, które choć moglibyśmy zjeść, to wcale nie mamy na to ochoty.

Żaby to nie jest coś, co człowieka zabije, nie oznacza to jednak,  że ma na to ochotę.

Taką żabą może być:

 • złożenie CV w firmie, w której chcielibyśmy pracować,
 • załatwienie spraw w ZUS-ie lub Urzędzie Skarbowym,
 • dawno odkładana wizyta u dentysty,
 • naprawienie cieknącego kranu w kuchni,
 • przeprowadzenie poważnej rozmowy z synem,
 • posprzątanie biurka, czy też garażu,
 • odgrzybienie mieszkania.

Dlaczego używam słowa żaby?

Książka Briana Tracy

W 2002 roku po raz pierwszy przeczytałem w Mińsku książkę Briana Tracy pt.: Zjedz tęIMG_3550 (4) żabę. Ta niewielka książka zrobiła na mnie potężne wrażenie. Na samym początku autor w następujący sposób przedstawia zagadnienie żab:

Jest takie powiedzenie, że jeśli zaczniesz każdy ranek od połknięcia żaby, to przez cały dzień będzie ci towarzyszyło poczucie zadowolenia wynikającego ze świadomości, że chyba nic gorszego nie może ci się w tym dniu przytrafić, bo to najgorsze doświadczenie masz już za sobą.

Twoja żaba jest twoim największym, najważniejszym zadaniem, które w danym momencie może mieć najkorzystniejszy wpływ na twoje życie oraz osiągane rezultaty.

Ale to jeszcze nie koniec. Mówi się też, że jeśli musisz połknąć dwie żaby, zacznij od tej, która budzi większą odrazę.

Innymi słowy, jeśli masz przed sobą dwa odpowiedzialne zadania, zacznij od tego większego, trudniejszego i ważniejszego. Ćwicz się w natychmiastowym przechodzeniu do działania oraz wytrwaniu w nim aż do zakończenia określonej pracy, zanim zajmiesz się czymś innym.

Podejdź do tego jak do testu. Potraktuj to jak osobiste wyzwanie. Oprzyj się pokusie, by zacząć od łatwiejszego zadania. Stale przypominaj sobie, że jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujesz każdego dnia, jest wybór pomiędzy tym, co zrobisz za chwilę, a tym, co zrobisz potem, jeśli w ogóle to zrobisz.

I jeszcze jedna dobra rada na zakończenie: Jeśli musisz połknąć żywą żabę, nie warto siedzieć i przyglądać się jej zbyt długo.

Kluczem do osiągnięcia wysokiego poziomu produktywności i skutecznego działania jest rozwinięcie trwałego nawyku zabierania się najpierw do najistotniejszych zadań już od rana. Musisz wykształcić w sobie przyzwyczajenie do łykania swojej żaby zanim przystąpisz do kolejnych zadań, tak by nie marnować zbyt wiele czasu na rozmyślanie.

Brian Tracy, „Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczaniu skłonności do zwlekania”, MT Biznes, 2005, Warszawa, str. 14-15.

Małe liski, które podgryzają winnicę

Na to zagadnienie możemy również spojrzeć przez wspomniane w Biblii małe liski. W Starym Testamencie, w księdze Pieśni nad Pieśniami są zapisane następujące słowa:

Połapcie nam lisy, małe liski, które psują winnice…! (PnP 2:15a)

W tym fragmencie Pisma Świętego winnica reprezentuje nasze życie, natomiast małe liski reprezentują małe rzeczy, które podgryzają nasze życie i sprawiają, że w pełni nie możemy rozkwitnąć i owocować. Są one żabami, małymi sprawami, którymi jesteśmy w stanie się zająć i zrobić z nimi porządek, powinniśmy to uczynić, ale nie mamy na to ochoty. Z czasem te zaniedbania i małe przyzwolenia potęgują się i zaczynają wywierać negatywny, destruktywny wpływ na nasze życie.

Praktyczne zastosowanie

 • Czy w Twoim życiu są jakieś żaby i małe liski?
 • Czy masz problem z rozprawianiem się z żabami i małymi liskami?

Photo credit: www.sxc.hu, Roberto Valdés

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>